آخرین اخبار

مذاکره داماد ترامپ با بن سلمان برای آشتی محدود با قطر / هدف: قطع درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری ایران در سال با باز شدن حریم هوایی عربستان بر روی هواپیمایی قطر

دولت ترامپ در تلاش برای حصول توافقی است که حد و اندازه ی محاصره ی قطر را کاهش می دهد، البته به نظر می رسد این توافق بیشتر برای وارد کردن آخرین ضربه ی ممکن به اقتصاد ایران پیش از پایان دوره ترامپ باشد.

 

نیویورک تایمز نوشت: دولت ترامپ در تلاش برای حصول توافقی است که حد و اندازه ی محاصره ی قطر را کاهش می دهد، البته به نظر می رسد این توافق بیشتر برای وارد کردن آخرین ضربه ی ممکن به اقتصاد ایران پیش از پایان دوره ترامپ باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ جرد کوشنر در دیدار با سران قطر مسئله ی استفاده ی پروازهای دوحه از آسمان عربستان به جای حریم هوایی ایران را مطرح کرده است.

آسمان عربستان، مسیری است که هواپیمایی قطر به مدت زیادی از آن استفاده می کرد، اما پس از قطع روابط عربستان و متحدانش با دوحه و ایجاد محاصره ی زمینی و هوایی علیه این کشور در سال 2017، به هواپیمایی قطر اجازه استفاده از مسیر پیش گفته داده نشد.

باز شدن آسمان عربستان بر روی هوایپماهای قطری باعث می شود که درآمد 100 میلیون دلاری ایران در سال که دوحه بابت استفاده از آسمان ایران پرداخت می کند، قطع شود.

دو مقام امریکایی یکی از اهداف سفر دیپلماتیک اخیر کوشنر به خاوریمانه و عربستان را تلاشی برای قطع این درآمد ایران توصیف کرده اند.

با این حال هنوز مشخص نیست که امارات به عنوان نزدیک ترین متحد عربستان حاضر باشد آسمانش را بر روی قطری ها باز کند.

یک دیپلمات نیز با اشاره به این مسئله گفت که عدم سفر کوشنر به امارات نشان می دهد که ابوظبی اماده ی برداشتن گامی برای اشتی با قطر نیست.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 71717

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =