دبیرکل سازمان ملل شهرک سازی رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

تهران - ایرنا - «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد در روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین شهرک سازی رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی را محکوم کرد. 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، گوترش با محکوم کردن شهرک سازی اسرائیل گفت که این فعالیت ها در چهار سال گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است.
دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای گفت: گسترش شهرک سازی و طرح های ساخت و ساز هنوز ادامه دارد و عملیات تخریب خانه های فلسطینیان و تسلط بر آنها از سوی مقام های اسرائیلی در کرانه باختری و قدس شرقی در ۴ سال گذشته به بالاترین میزان خود رسیده است.
گوترش ادامه داد: این اقدام ها با قوانین بین المللی مغایرت دارد و چشم انداز ایجاد کشور فلسطین که قابل زندگی باشد را از بین می برد.

سازمان ملل متحد پیشتر در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین اعلام کرد، چشم‌انداز راهکار دو کشوری (فلسطینی و یهودی) برای فلسطین همچنان دور از دسترس است.

 در بیانیه روز یکشنبه استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: همچنان مجموعه‌ای از عوامل از جمله گسترش شهرک‌های غیرقانونی، تشدید تخریب منازل، خشونت و ادامه فعالیت شبه نظامیان در مساله فلسطین نگران کننده است.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا به منظور تاکید بر پایبندی بر حمایت از ملت فلسطین در دستیابی به حقوق مسلم آن، همکاری کند.

سخنگوی گوترش تأکید کرد که مسؤولیت بررسی فرصت‌ها برای بازگرداندن امید و ایجاد راه حلی مبتنی بر تشکیل دو کشور بر دوش رهبران اسرائیل و فلسطین است.

پیش از این نیز الأزهر مصر در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست تا کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس را به رسمیت بشناسد.

مجمع عمومی سازمان ملل روز ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ میلادی با تصویب قطعنامه ۱۸۱ به طرح تقسیم فلسطین به دو کشور عربی و عبری رأی داد.

کد خبر 71639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =