ترامپ تهدید کرد لایحه دفاعی کنگره را وتو می‌کند

رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد اگر ماده قانونی مربوط به شرکت‌های تکنولوژی به لایحه اختیارات دفاع ملی کنگره افزوده نشود بدون چون و چرا آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد اگر بخش مورد نظرش به لایحه دفاعی کنگره افزوده نشود آن را وتو خواهد کرد.

ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «ماده ۲۳۰ که هدیه آمریکا به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی برای محافظت در برابر مسئولیت محسوب می‌شود، تهدیدی جدی برای امنیت ملی و صحت انتخابات ما است. اگر اجازه دهیم [این ماده] پابرجا بماند کشورمان هرگز نمی‌تواند امن و ایمن باشد».

رئیس جمهور آمریکا افزود: «بنابراین، اگر این ماده ۲۳۰ بسیار خطرناک و غیرعادلانه به طور کامل و تحت قانون اختیارات دفاع ملی فسخ نشود، مجبور خواهم شد بدون چون و چرا لایحه آن را هنگامی که به این میز بسیار زیبا و پابرجا برسد، وتو کنم. همین حالا آمریکا را پس بگیرید. متشکرم!»

قانون اختیارات دفاع ملی یکی از مهمترین قوانین آمریکا است که هر سال لایحه مربوط به آن هر سال تمدید می‌شود و سیاست‌های کلی دفاعی این کشور را تعیین می‌کند.

ترامپ پیش از این نیز به خاطر تمهیدات قرار گرفته در این لایحه برای حذف اسامی فرماندهان کنفدراسیون در جنگ داخلی آمریکا، تهدید کرده بود آن را وتو می‌کند. حذف اسامی این فرماندهان از سردر پادگان‌های آمریکا یکی از پیامدهای اعتراضات گسترده علیه نژادپرستی در این کشور بود.

پیام‌های ترامپ در توییتر پس از شکست وی در انتخابات و مطرح کردن ادعای تقلب در آن، توسط این شرکت پیام‌رسان برچسب خورده‌اند. همچنین توییتر حساب کاربری برخی نزدیکان ترامپ را مسدود کرده است. به همین دلیل رئیس جمهور آمریکا خواستار فسخ ماده ۲۳۰ قانون اساسی شده است.

طبق ماده ۲۳۰ قانون اساسی آمریکا، شرکت‌هایی نظیر فیسبوک و توییتر می‌توانند محتوای مجرمانه، حاوی دروغ پراکنی و پیام‌های تهدیدآمیز و دارای مظمون تروریستی را حذف کنند.

با این حال ترامپ معتقد است این شرکت‌ها «ناشر» محسوب نمی‌شوند و فقط «بستری» برای اشتراک‌گذاری عقاید افراد هستند و بنابراین حق ندارند در محتوای منتشر شده دخل و تصرف کنند.

به عقیده ترامپ، شرکت‌های بزرگ تکنولوژی نظیر توییتر، با سوء استفاده از این قانون، اظهارات وی درباره تقلب در انتخابات و تلاش او برای مقابله با «رسانه‌های اخبار جعلی» را سانسور می‌کند.

انتهای پیام/م

کد خبر 71619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =