آخرین اخبار

ان‌بی‌سی: بایدن یکباره تحریم‌های ایران را تعلیق نخواهد کرد

برخی مقامات سابق آمریکایی و اروپایی به شبکه ان‌بی‌سی نیوز گفته‌اند دولت احتمالی جو بایدن به‌جای برداشتن یکباره تحریم‌ها ذیل برجام، احتمالاً سناریویی سه تا چهار ماهه را برای این منظور در نظر می‌گیرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، وبگاه شبکه خبری «ان‌بی‌سی نیوز» در تحلیلی به احتمال بازگشت احتمالی «جو بایدن» به توافق هسته‌ای برجام اشاره کرده است.

به نوشته این رسانه آمریکایی، حتی اگر بایدن و «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران به دنبال دستیابی به یک توافق باشند، رسیدن به دستورالعملی که به آمریکا اجازه دهد به برجام بازگردد و ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد، آسان نخواهد بود.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از مقامات سابق آمریکایی و دیپلمات‌های سابق اروپایی نوشته به جای اینکه تحریم‌ها علیه ایران به یک باره برداشته شوند یا ایران بار دیگر به طور کامل از برجام تبعیت کند، یک سناریوی خیلی محتمل می‌تواند این باشد که این اتفاقات در یک دوره سه یا چهار ماهه انجام شود

این رسانه آمریکایی نوشته اولین گام می‌تواند این باشد که ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در عوض چند سطح از تحریم‌ها برداشته شوند.

گام بعدی نیز می‌تواند این باشد که ایران نهایتاً از برجام تبعیت کند و در نتیجه تمام تحریم‌های هسته‌ای برداشته شوند.

در ادامه این تحلیل آمده با وجود اینکه دیپلمات‌های ایرانی و تیم بایدن با موضوع تحریم‌ها غریبه نیستند، اما دولت بایدن پس از ادامه روند این توافق باید برای برداشتن تحریم‌هایی که دونالد ترامپ علیه ایران از جمله بانک مرکزی این کشور اعمال کرده تصمیم بگیرد.

این رسانه آمریکایی نوشته بسیاری از تحریم‌هایی که ترامپ اعمال کرده به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ربطی ندارد، بلکه به موشک‌های بالستیک، مسائل حقوق بشر و حمایت از نایبان منطقه‌ای ایران از جمله جنبش حزب‌الله و حماس مربوط است.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از توافق موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام خارج شد و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا بعد از خروج از برجام وعده داده بود با پیگیری سیاست فشار حداکثری، ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که رسانه‌های آمریکایی جو بایدن را رئیس‌جمهور آمریکا معرفی کرده‌اند و او در صدد جمع‌آوری کابینه خود است، مقامات احتمالی دولت وی شروطی را برای بازگشت به برجام گذاشته اند.

کد خبر 69083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =