آخرین اخبار

مقام ارشد دولت آمریکا: ترامپ در اجلاس مجازی سران گروه ۲۰ در عربستان شرکت می‌کند

یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید دونالد ترامپ در اجلاس سران کشورهای موسوم به گروه ۲۰ شرکت خواهد کرد. نشست امسال سران و رهبران بیست اقتصاد برتر جهان امسال در عربستان و به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 

کشورهای گروه ۲۰ (جی ۲۰) شامل هفت قدرت برتر اقتصاد جهان و ۱۳ قدرت نوظهور می‌شوند و مطابق معمول هر ساله در ماه دسامبر اجلاسی برگزار می‌کنند.

با توجه به انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری ایالات متحده حضور دونالد ترامپ در این اجلاس نامشخص بود. منابع خبری بامداد شنبه ۲۱ نوامبر به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید گزارش دادند که ترامپ در این اجلاس شرکت می‌کند.

نشست نمایندگان بیست اقتصاد برتر جهان امسال به دلیل پاندمی کرونا به صورت مجازی و از طریق کنفرانس ویدئویی برگزار می‌شود و میزبان آن عربستان سعودی است.

بحران کرونا نخستین موضوع رایزنی‌های امسال گروه ۲۰ اعلام شده است. در اجلاس سال ۲۰۲۰ این گروه نمایندگانی از کشورهای سنگاپور، اسپانیا و سوئیس و نهادهای بین‌المللی، از جمله سازمان ملل، بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی نیز شرکت می‌کنند.

تا روز شنبه بیش از ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ۱۹۱ کشور جهان شناسایی شده و حدود یک میلیون و ۳۷۲ هزار مبتلا جان خود را از دست داده‌اند.

ریاست اجلاس گروه ۲۰ را پادشاه کشور میزبان، محمد بن سلمان بر عهده دارد و موضوع محوری روز دوم آن تغییرات اقلیمی و رایزنی درباره همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با این بحران است.

اتهام جدی نگرفتن کرونا به ترامپ

دونالد ترامپ یکی از رهبران جهان است که به خاطر جدی نگرفتن بحران کرونا و عدم اتخاذ تدبیرهای موثر برای مقابله با شیوع گسترده آن با انتقادهای فراوانی روبرو است.

رئیس جمهوری آمریکا در مقابل سازمان بهداشت جهانی را به کم‌کاری در زمینه اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق در مورد بحران کرونا متهم کرده و به عضویت ایالات متحده در این نهاد سازمان ملل خاتمه داده است.

آمریکا در حال حاضر درگیرترین کشور جهان با بحران کرونا به شمار می‌رود. شمار مبتلایان در ایالات متحده به فراتر از ۱۱ میلیون و ۹۱۰ هزار و تعداد قربانیان به حدود ۲۵۴ هزار نفر می‌رسد.

تغییرات اقلیمی که دومین محور اصلی رایزنی‌ها در عربستان اعلام شده نیز از مسائلی است که دونالد ترامپ اعتقاد چندانی به آن ندارد. یکی از نخستین اقدام‌های ترامپ پس از ورود به کاخ سفید اعلام خروج آمریکا از توافق‌نامه پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی بود.

دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در مقابل رقیب خود از حزب دموکرات، جو بایدن شکست خود اما تا کنون از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری کرده است. او مدعی است اعلام پیروزی بایدن نتیجه تقلب و دستکاری در آرا بوده است.

منبع: دویچه وله

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 68950

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =