آخرین اخبار

نامه تعدادی از مجلسی ها به روحانی: چرا میلیون‌ها تُن کالای اساسی زودتر از انتخابات آمریکا ترخیص نشد؟

تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور تصریح کردند: به این شبهه پاسخ دهید که چرا وظایف چند ماهه دولت که نیازمند اراده مجریان بوده است تنها طی چند روز آن هم دقیقا منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا حل و فصل شده است؟ در این نامه آمده است: ما از حل معضلات کشور توسط دولتمردان و خصوصا ترخیص کالاهای اساسی رسوب شده مورد نیاز کشور حمایت می کنیم، اما از جنابعالی مجدانه می خواهیم به این شبهه مطرح شده پاسخ دهید که چرا وظایف چند ماهه دولت تنها طی چند روز آنهم دقیقا منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا با عجله و دقیقا مصادف با روز برگزاری انتخابات آمریکا حل و فصل شده است؟

 

به گزارش تسنیم، تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور نسبت به معطلی ترخیص کالاها در گمرک تا برگزاری انتخابات آمریکا از سوی دولت، سؤال کردند.

متن کامل نامه 21 نماینده مجلس از این قرار است:

هوالحکیم

جناب آقای روحانی؛ رئیس جمهور محترم
سلام علیکم

همانگونه که استحضار دارید کشور در جنگ اقتصادی تحمیلی نظام سلطه به سرکردگی آمریکای جنایتکار قرار دارد و لذا تمام تصمیمات و تدابیر مسوولان کشور در این شرایط باید متناسب با نیازهای تهاجمی و تدافعی جنگ اقتصادی باشد و با هرگونه شائبه همکاری با دشمن یا بازی در نقشه او باید به اشد وجه مقابله و برخورد نمود.

در چند ماه اخیر میلیونها تن کالای اساسی علیرغم نیاز شدید اقتصاد کشور و معیشت مردم به دلیل عدم هماهنگی میان دستگاههای مختلف اجرایی از جمله بانک مرکزی و وزارت صمت در گمرکات کشور دپو و رسوب شده بود که به عنوان مثال در یکی از بنادر کشور، دهها هزار تن گندم 165 روز، شکر 170 روز، برنج 260 روز، روغن خوراکی 235 روز و کود شیمیایی 240 روز معطل مانده بود.

مجموعاً حدود 4میلیون تن کالای اساسی رسوب شده در 13 بندر کشور طی حدود فقط ده روز (6 تا 16 آبان) با برگزاری چهار جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کارگروه تنظیم بازار و جلسه هماهنگی مسوولان اجرایی و نظارتی به شرح ذیل تشکیل و با حذف الزام کد رهگیری تامین ارز، به یکباره دستور ترخیص صادر شد:

1- مصوبه 14 گانه جلسه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ 1399/08/06 که 12 آبان توسط آقای نهاوندیان به شش وزیر و رییس کل بانک مرکزی ابلاغ شد.

2- مصوبه محرمانه تک بندی جلسه 178 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ 1399/08/11 (یک روز قبل از ابلاغ مصوبه قبلی!) که 13 آبان ماه توسط آقای نهاوندیان به وزرای اقتصاد، صمت و بانک مرکزی ابلاغ شد؛ در این مصوبه عملا بند هفت مصوبه جلسه قبلی اصلاح و الزام به ارائه کد رهگیری ارزی برای ترخیص کالای اساسی حذف شد.

3- جلسه 11 آبان به منظور ایجاد هماهنگی بین گمرک و دستگاه‌های نظارتی که در محل وزارت صمت برگزار شد.

4- جلسه فوق العاده شماره 111 کارگروه تنظیم بازار که روز سه شنبه 1399/08/13 برگزار شد و تصمیمات ده گانه آن با تعیین مسوول و زمان انجام آنها با قید آنی و حائز اهمیت به دستگاه‌های مسوول 16 آبان توسط آقای قبادی ابلاغ شد.

جناب آقای روحانی!

ما از حل معضلات کشور به صورت فوری توسط دولتمردان و خصوصا ترخیص کالاهای اساسی رسوب شده مورد نیاز کشور ـ که بارها از سوی رهبرانقلاب و نیز نمایندگان مجلس تذکر داده شده بود ـ استقبال و حمایت می کنیم، اما از جنابعالی مجدانه می خواهیم به این شبهه مطرح شده توسط تحلیلگران و افکارعمومی پاسخ دهید که چرا وظایف چند ماهه دولت که نیازمند اراده مجریان بوده است تنها طی چند روز آنهم دقیقا منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا با عجله و حتی در روز تعطیل (13 آبان - میلاد پیامبر اعظم ص) دقیقا مصادف با روز برگزاری انتخابات آمریکا حل و فصل شده است؟ و چه کسی پاسخگوی تلاطم ارزی حاصل از این عجله کاری در آینده خواهد بود؟

آیا عجیب و نگران کننده نیست دولتی که در افکار عمومی با کمترین محبوبیت تمام ادوار جمهوری اسلامی در سال پایانی خود مواجه است و متهم به پیری و کم کاری است، تمام اقدامات اصلاحی خود را برای ایجاد آرامش در بازار و سفره معیشت مردم بطور فشرده و فوق العاده و آنی به روزهایی موکول کند که وضعیت رقابت انتخاباتی بین ترامپ و بایدن (دو نماد ظلم و ستم علیه مظلومان جهان و خصوصا مردم ایران عزیز) تعیین تکلیف میشود؟

آقای رئیس جمهور!

جنابعالی در شعارهای انتخاباتی خود گفته بودید که هفتاد درصد مشکلات اقتصادی کشور ریشه در بی تدبیری داخلی دارد و سهم تحریم کمتر است والبته برای رفع تحریم هم وعده کرده بودید که چرخ اقتصاد همزمان با سانتریفیوژ بچرخد و چنان رونق اقتصادی ایجاد خواهید کرد که مردم از یارانه های ماهیانه بی نیاز شوند؛ اما اکنون علاوه بر نابسامانی اقتصادی و عدم تحقق وعده ها ـ ناشی از اعتماد کامل به غرب و گذاشتن تمام تخم مرغ ها در سبد پاره شده برجام ـ اتفاق خطرناک تری پیش چشم مردم در حال وقوع است که با توهم تاثیرگذاری غرب و خصوصا آمریکایی ها در سرنوشت جریانات سیاسی کشور و غربگرایان در انتخابات آینده، استقلال سیاسی و اقتصادی کشور دچار آسیب جدی خواهد شد و در این میانه آنچه به گروگان گرفته شده، سفره و معیشت مردم است.

لذا از جنابعالی درخواست می کنیم ضمن توضیح به افکارعمومی در این خصوص، علاوه بر تلاش مستمر با تکیه بر توانمندی های داخلی و همکاری و تعامل با مجلس یازدهم و قوه قضاییه (که در حال گره گشایی از گمرک و تولید است) مراقبت نمایید تا منافع ملی و معیشت مردم بیش از این به اتفاقات خارجی گره نخورد و به طور جدی مانع شوید که کشور از سوراخ اعتماد به وعده آمریکا دوباره گزیده شود.

والسلام علیکم و رحمه الله

سه شنبه 27 آبان 1399

ابوالفضل ابوترابی

زهره الهیان

هادی بیگی نژاد

محسن پیرهادی

مجتبی توانگر

محمد رشیدی

جلال رشیدی کوچی

ابراهیم رضایی

اقبال شاکری

مالک شریعتی نیاسر

مصطفی طاهری

مهدی طغیانی

حسین عباس زاده امامی

ابوالفضل عمویی

احمد حسین فلاحی

حجت الله فیروزی

فاطمه قاسم‌پور

روح الله متفکرآزاد

الیاس نادران

روح الله نجابت

علیرضا نظری

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 68263

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =