آخرین اخبار

۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
تحریم خبری پمپئو در ترکیه

ایرنا، انکارا- مایک پمپئو وزیرخارجه ترکیه در حالی دیدار خود از ترکیه را از بامداد امروز سه شنبه شروع کرد که این دیدار از سوی رسانه های ترکیه تنها در چند سطر پوشش داده شد.

پمپئو وزیرخارجه آمریکا دیدار پرحاشیه خود از ترکیه را شب گذشته آغاز کرد و لحظاتی قبل نیز تنها دیدار خود در استانبول را که دیدار با پاتریک بارتلمئوس رهبر روحانی ارتدوکسهای جهان می باشد، انجام داد.

در طول روزهای گذشته و بعد از مشخص شدن اینکه پمپئو دیداری با مسئولان رسمی ترکیه نخواهد داشت، رسانه های این کشور نیز بگونه ای عمل کرده اند که دیدار وزیرخارجه آمریکا از ترکیه را بی اهمیت جلوه دهند.

پمپئو از ماه سپتامبر بدین طرف سه بار از منطقه دیدار کرده ولی به آنکارا نرفته است. نخستین دیدار پمپئو در ماههای گذشته از بخش یونانی نشین قبرس بود و پمپئو در این دیدار از بخش ترک نشین دیداری به عمل نیاورد.

دومین دیدار پمپئو نیز از یونان و شهر سلانیک و جزیره کرت آن کشور بود. همزمانی این دیدارها نیز دقت برانگیز بود و وزیرخارجه آمریکا در زمانی که تنش بین ترکیه و یونان به اوج خود رسیده بود، این دیدارها را انجام داد.

بنا به ادعای برخی رسانه های ترکیه، پمپئو قبل از دیدار از ترکیه خواستار دیدار با وزیرخارجه و رییس جمهور این کشور در استانبول شده بود، ولی در پی رد این درخواست تنها به دیدار با پاتریک بارتلمئوس رهبر کلیسای ارتدوکس اکتفاء کرد.

بخش ترک نشین جزیره قبرس در ۱۵ نوامبر سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال کرد و رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز در سالگرد اعلام این استقلال روز گذشته از بخش ترک نشین قبرس دیدار کرد. به گفته برخی کارشناسان سیاسی همزمانی دیدار پمپئو با پاتریک بارتلمئوس در استانبول و دیدار اردوغان از بخش ترک نشین قبرس در روز گذشته نیز دقت برانگیز است و این دیدار می تواند پیامی دیپلماتیک به ترکیه، در زمینه قرارگیری آمریکا در کنار یونان و بخش یونانی نشین قبرس، در قالب صف بندی های جدید منطقه باشد.

خبر ورود پمپئو به ترکیه از سوی خبرگزاری آناتولی که خبرگزاری مادر ترکیه می باشد تنها در دو پاراگراف منتشر شد و دیگر رسانه های ترکیه نیز این خبر را به صورت بسیار کوتاه به اطلاع مخاطبان خود رساندند.

خبر دیدار با پاتریک بارتلمئوس نیز تنها در سه خط از سوی این خبرگزاری منتشر شده است.

پایگاه اینترنتی " اینترنت خبر" در خبری در زمینه دیدار پمپئو از ترکیه نوشت: پمپئو از چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه خواسته بود که برای دیدار با وی به استانبول بیاید و در پی رد این درخواست از سوی چاووش اوغلو که خواستار دیدار با پمپئو در آنکارا بود، بین دو وزیرخارجه دیداری نخواهد بود.

به نوشته این پایگاه، پمپئو در جریان سفر دوره ای خود به دیگر کشورها با رهبران آن کشورها نیز دیدار خواهد کرد و حتی در رژیم صهیونیستی از کرانه غربی و شهرکهای غیرقانونی تاسیس شده از سوی اسراییل و نیز تپه های جولان دیدار خواهد کرد و هر دوی این دیدارها نیز علاوه بر اینکه منافی عرف دیپلماتیک است، نقض حقوق بین المللی و مصوبات سازمان ملل می باشد.

پایگاه اینترنتی روزنامه خبرترک نیز در خبری در زمینه دیدار پمپئو از ترکیه نوشت: هدف وزیرخارجه آمریکا از دیدار از ترکیه جمع آوری رای در انتخابات آتی سنای آمریکا است.

خبرترک با عنوان اینکه پمپئو در روزهای آخر وزارت خارجه اقدام به دیداری پرتنش از ترکیه کرده است، افزود: طبق برنامه اعلامی پمپئو با هیچ مسئول دولتی ترکیه دیدار نخواهد کرد و تنها با پاتریک بارتلمئوس رهبر روحانی کلیسای ارتدوکس در استانبول دیدار خواهد کرد.

به نوشته این پایگاه پمپئو با پایان کار خود به عنوان وزیرخارجه قصد دارد که در انتخابات سنا در سال ۲۰۲۲ به عنوان نماینده مردم کانزاس شرکت کند.

خبرترک با تاکید بر اینکه در ایالت کانزاس آرای یونانی تبارها و اوانجلیستها تعیین کننده است، نوشت: هدف پمپئو نیز از دیدار با پاتریک بارتلمئوس سرمایه گذاری بر این آراء از هم اکنون است.

به نوشته خبرترک، پمپئو در دوران وزارت خود تنها یک دیدار از ترکیه داشت که آن هم دیداری کاری بود و از قبل برنامه ریزی نشده بود، ولی وی دو بار از یونان و یکبار نیز از بخش یونانی نشین قبرس دیدار کرده است و دیدار وی از بخش یونانی نشین قبرس با اعتراض ترکیه مواجه شد.

در پشت پرده دیدار پمپئو از ترکیه هرچه باشد، عدم دیدار وی با مسئولان رسمی ترکیه و دیدار وی با رهبر روحانی کلیسای ارتدوکس در زمانی که ترکیه به دلیل تغییر کاربری موزه های ایاصوفیه و کاریه به مسجد در نوک حملات غرب قرار دارد، خود حامل پیامی است که تبعات این پیام به احتمال بسیار قوی در ماهها و شاید سالهای آتی نیز ادامه داشته باشد.

کد خبر 68219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =