آخرین اخبار

افزایش ۱۲۶ درصدی ذخیره‌سازی خون بندناف در استان

مدیرنمایندگی بندناف مرکز رویان چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ مورد نمونه خون بندناف استان ذخیره شده است که در ۶ ماهه امسال با ذخیره ۱۰۷ مورد خون بند ناف افزایش ۱۲۶ درصدی در ذخیره داشتیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد سودابه بنی‌مهدی امروز در جمع خبرنگاران گفت: سلول‌های بنیادی پتانسیل درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری را دارند و در حال حاضر بیشترین استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف در درمان بیماری‌های با منشا خونی می‌باشد که برای بیماری‌های تالاسمی، انواع سرطان خون، کم ‌خونی‌های مادرزادی، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی هم در اطفال هم در بالغین استفاده می‌شود.

مدیر نمایندگی بندناف خون رویان چهارمحال و بختیاری افزود: بیش از ۱۶۰ کارآزمایی برای بیماری‌های غیرخونی مثل فلج مغزی، اوتیسم، بیماری نقص قلبی، کاهش شنوایی و همچنین دیابت نوع یک می‌باشد و بانک بندناف خون استان تاکنون بالغ بر ۷۰۰ نمونه جمع‌آوری و به بانک خون بند ناف رویان تهران ارسال کرده است.

وی اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست امسال ۱۰۷ نمونه خون بندناف در استان ذخیره شده است که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۶ درصد رشد داشته است.

وی افزود: هزینه اولیه ذخیره‌سازی خون بندناف تقریبا ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که امکان پرداخت به صورت اقساط و تسهیلات فراهم است و پرداخت شارژ سالیانه فقط ۱۶۰ هزار تومان است.

بنی‌مهدی عنوان کرد: منابع شناخته‌شده سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون محیطی و پالپ دندان شیری یا دندان عقل هستند. مغز استخوان منبع شناخته‌ شده سلول‌های بنیادی است و در مواردی که فرد مبتلا به بیماری‌های خونی می‌باشد از مغز استخوان فرد سالم سلول‌های بنیادی خون‌ساز دریافت  و به فرد نیازمند پیوند داده می‌شود.

وی با اشاره به خون بند ناف عنوان کرد: منبعی دیگر از سلول‌های بنیادی خون‌ساز هستند که در درمان بیماری‌های خونی و اخیرا در بیماری‌های غیرخونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خون بندناف یک زباله بیولوژیکی است که بعد از تولد نوزاد دور ریخته می‌شود و در این بند ناف و جفت بین ۵۰ تا ۲۰۰ سی‌سی خون وجود دارد که جمع‌آوری آن منجر به جمع‌آوی سلول‌های بنیادی می‌شود.

بنی‌مهدی با اشاره به  الگوهای نگهداری خون بندناف به صورت بانک خون  عمومی و بانک خصوصی بند ناف بیان کرد: در بانک خصوصی بند ناف معمولا خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزندشان هستند برای نمونه‌گیری اقدام به عقد قرارداد می‌کنند و براساس هزینه‌ی پرداخت شده نمونه تحت مالکیت خودشان قرار می‌گیرد ولی در بانک خون عمومی معمولا خانواده‌ها نمونه خون بند ناف فرزندشان را اهدا می‌کنند و دیگر مالکیتی روی آن ندارند و نمونه گرفته شده در اختیار هر بیماری قرار می‌گیرد.

مدیر نمایندگی بند ناف رویان استان تاکید کرد: هر نمونه خون بند ناف حدود ۵۰۰ میلیون تا دو و نیم میلیارد سلول دارد که هر یک میلیارد در یک کیسه ذخیره می‌شود و هر کیسه  یکبار قابل استفاده می‌باشد و به خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزندشان هستند توصیه می‌شود نمونه خون بند ناف فرزند خود را برای آینده ذخیره کنند و نمونه خون بندناف تا ۲۸ الی ۳۰ سال قابلیت نگهداری و پیوند دارد.

انتهای پیام/۶۸۰۳۲

کد خبر 68192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =