آخرین اخبار

تعطیلی کشور بهتر از قربانی‌شدن کسبه است | شنبه؛ حیاتی‌ترین تاریخ‌ برای مدیریت کرونا | مردم کوتاه بیایند، به مرگ‌های ۴رقمی می‌رسیم

وزیر بهداشت با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید کرونا در کشور از اول آذر، گفت: معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی بدتر نیست، اما تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده ویروس شود، یک ماه گرفتار بیماری بماند و بر اثر بیماری جان خود را از دست دهد.

به گزارش همشهری آنلاین  ، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به نامه‌ای که به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری تقدیم کرده است، گفت: نامه عجیب و غم‌انگیزی بود که در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. مقام معظم رهبری بلافاصله پیگیری کردند و جلسه در حضور ایشان تشکیل شد.

نمکی افزود: در جلسه‌ ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد، اتفاق عجیبی افتاد. این یک سرفصل جدید در تاریخ است؛ ایشان چند تکلیف فرمودند و گفتند که مصادیق تعیین محدودیت‌ها بر عهده وزارت بهداشت است و هرچه ما اعلام کردیم، بقیه باید اجرا کنند.

نمکی ادامه داد: دوم هم اینکه وزارت بهداشت باید برای بیماریابی بیشتر طرح محله محور تهیه کند و چون مصوبات ستاد ملی بلاعمل می‌ماند، فرمودند قرارگاهی تشکیل شود تا مصادیق اجرایی شود و این اتفاق بلافاصله رخ داد و توانستیم در زمان کمتری این طرح را تدوین کنیم. چون تجربه های خوبی پیدا کرده بودیم.

وی گفت: همانطور که در موج اول بیماری 78 میلیون ایرانی را بر اساس پرونده الکترونیک سلامت غربالگری کردیم و توانستیم از این تجربه استفاده کنیم و بار بیمارستان‌ها را کاهش دهیم. با همکاری عزیزان بسیج جامعه پزشکی و دوستان هلال‌احمر طرح غربالگری مشتمل بر چند بند اصلی را تدوین کردیم.

  • دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می‌کند

وزیر بهداشت درباره طرح جدید مدیریت کرونا گفت: شاید ما پوشش بیمه‌ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند، هرچند دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می‌کند و دیشب هم بحث شد تا منابعی را برای تزریق به گروه‌های کم درآمد تهیه کنیم اما معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست. این مشکل می‌تواند تمام دستاوردهای یک مملکت را زیر سوال ببرد.

نمکی گفت: اما من معتقدم تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شود و یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خود را از دست دهد. پس برای ما یکی از تلخ ترین موارد، مشکلات اقتصادی است اما از آن تلخ تر این است که مقام معظم رهبری با تمام غصه‌ای که برای معیشت مردم می‌خورند، گفتند که بین مقوله سلامت، اقتصاد و حتی امنیت، مقوله سلامت مردم اولویت دارد و اگر دیدیم باید یکی را انتخاب کنیم، سلامت اولی‌تر است. این فرمایش حکیمانه از فردی که در مسند رهبری و پیش از این هم ریاست جمهوری کشور را بر عهده داشته است، حرف عادی نیست و این تفکیک برخواسته از خرد است.

  • اعمال محدودیت‌های جدید از شنبه و توضیح رنگ زرد

وزیر بهداشت ادامه داد: در طرح جدید دو بال را با هم مدیریت می‌کنیم که اولین آن اعمال محدودیت‌ها است که از شنبه (اول آذر) اعمال خواهد شد. در طرح جدید شهرها را به سه گروه تقسیم کردیم؛ اول شهر زرد، شهری است که در آن به ازای هر 100 هزار نفر چهار بیمار بستری PCR مثبت داشته باشیم؛ یعنی یک شهر یک میلیونی باید روزی ۴۰ بیمار بستری pcr مثبت داشته باشد و ما چون می‌دانیم تعدادی از بیماران کووید۱۹ بستری ممکن است pcr مثبت نباشند و با سایر موارد بیماری برای ما محرز شود باید حدود ۵۰ درصد به موارد بیماری اضافه کنیم که یعنی ورودی بیمارستان ما روزانه حدود ۶۰ نفر می‌شود.

وی افزود: قبلا متوسط زمان بستری بیمارستان 5.5 روز بود اما امروز به دلیل چموش شدن بیماری به 9 تا ۱۰ روز رسیده است و در این شهر به ازای یک میلیون نفر جمعیت، 60 تخت آی سی یو اشغال خواهد بود و ۲۰ درصد از اینها کیس ICU هستند که به ۱۲۰ تخت هم در آنجا نیاز است؛ در حالی که حداقل باید ۳۰ درصد از تخت‌های ICU را به مریض‌های اورژانسی اختصاص دهیم.

  • شهرهای نارنجی و قرمز کرونا

وزیر بهداشت همچنین در توضیح مناطق نارنجی هم گفت: منطقه نارنجی منطقه‌ای است که در روز ۶ بیمار PCR مثبت به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت داشته باشیم که در آن شهر به ازای جمعیت یک میلیون نفری۹۰۰ تخت و ۱۸۰ تخت ICU نیاز داریم.

نمکی افزود: در شهرهای قرمز نیز ۱۰ بیمار مثبت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و در آن شهر به ازای هر یک میلیون نفر، ۱۵۰۰ تخت بستری و ۳۰۰ تخت ICU نیاز داریم، ولی ما به جرأت می‌گوییم تا کنون نگذاشتیم تا این لحظه بیماری پشت درب بیمارستان بماند، صدها بیمار افغان بدون کارت را مجانی پذیرش کردیم و نگذاشتیم قومیتی در ارجحیت باشد و این افتخار جمهوری اسلامی است که قوم ترک، لر، کرد، سنی و شیعه همه مانند هم هستند و جنسیت، سن، پول یا بی پولی برایمان مطرح نیست.

او تاکید کرد: هرگز نشد که به خاطر کمبود تخت و یا ونتیلاتور، سالمندی از دستگاه جدا شود تا دستگاه به فرد جوان برسد؛ در حالی که در تمام دنیا این اتفاق افتاد. بر همین اساس بود که دشمنان نتوانستند سوار موجی شوند زیرا حتی پیرزن ۱۰۳ ساله سنی در کردستان با کووید۱۹ بستری شد اما صحیح و سالم مرخص شد.

  • دو هفته مهلت دهیم تا ورودی بیمارستان‌ها کم شود

وزیر بهداشت، محدودیت‌های جدید را برای کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری و تاب‌آوری نظام سلامت موثر دانست و گفت: همکاران ما باید نفسی بکشند. دوستان فکر می‌کردند تابستان راحتی دارند و پاییز سخت است اما این سختی به هم متصل شد و اوضاع چنان نفس‌گیر شد که لحظه‌ای نتوانستیم درنگ کنیم و از همه بدتر در اصفهان روزی ۱۳ تا ۱۵ پرستارمان آلوده شده که در ماه رقم بالایی می‌شود.

نمکی گفت: این نیروها یا باید بستری شوند یا به قرنطینه بروند. ما هم که نیروی وارداتی نداریم. همین بچه‌ها باید کار را ادامه دهند. پرسنلی که ۲۴ساعته قرار است در لباس گرم کار کند، باید تاب‌آوری او حفظ شود. هدف اصلی ما این است که دو هفته مهلت دهیم و این ورودی به بیمارستان را کم کنیم که هم مراقبت از بیمار افزایش یابد و هم فرصت استراحتی برای کادر درمان داشته باشیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این آخرین فرصت تاب آوری نظام سلامت است، تصریح کرد: من از روز آخر دی ماه که ویروس در چین شناسایی شد دارم کار را مدیریت می‌کنم و نه از اول اسفند. ما اولین کشوری بودیم که پروازهایمان را با برخی جاها قطع کردیم و اولین کشوری بودیم که ۳۶ گیت برای ورودی و خروجی تعیین کردیم.

  • شنبه؛ حیاتی‌ترین تاریخ‌ برای مدیریت کرونا

نمکی گفت: این تاریخی که از شنبه برای محدودیت اعلام کردیم یکی از حیاتی ترین تاریخ‌ها برای مدیریت کرونا است، اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می‌بازیم و به مرگ‌های ۴ رقمی می‌رسیم، روزی گفتم مرگ‌ها ۳ رقمی می‌شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه‌ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ‌ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبرو بودیم.

  • قاطعانه باید پای محدودیت‌ها باشیم

وزیر بهداشت تاکید کرد: غفلت در این مقطع چه از سوی مردم و مسئولان یعنی پرتاب آخرین تیر ترکش مدیریت بیماری و ما باید قاطعانه پای محدودیت‌ها باشیم و اگر کسی تخلف کرد قاطعانه با او برخورد کنیم. کسی که بمب ویروس است باید با او مقابله شود.

نمکی گفت: اگر به مقامات امنیتی بگویند کسی می‌خواهد جایی بمبی بگذارد، همه بر سر او می‌ریزند. الان هم با بمب کرونا مواجه هستیم؛ بمبی که قدرت سرایتش ۱۰ برابر شده و ابتلاها را خانوادگی کرده است. بنابراین عزیزان باید در اجرای پروتکل‌ها قاطع باشند. هرگونه کتمان و گذشت یعنی ضرر زدن به حقوق سایر شهروندان.

کد خبر 68140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =