آخرین اخبار

۲ کابوس مهم بن‌سلمان و عربستان

 شوک ناشی از رکود اقتصادی در شرایطی دامن‌گیر بن‌سلمان شده که شکست ترامپ در انتخابات نوامبر آینده مبهمی را پیش روی او قرار داده است، زیرا او به خوبی می‌داند که با مدل قبلی نمی‌تواند با تیم بایدن کار کند.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از نورنیوز، محمد بن‌سلمان  ولیعهد سعودی گفته است: اگر درآمدهای غیرنفتی تا پایان سال به ۳۶۰ میلیارد ریال نرسد مجبور خواهیم بود حقوق کارکنان دولتی را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهیم و کمک‌های مالی و پاداش‌ها را به طور کامل حذف کنیم.

ولی‌ عهد سعودی شامگاه روز پنجشنبه در سخنرانی خود ضمن اعلام رکود اقتصادی در این کشور گفته؛ چنانچه ریاض نتواند درآمدهای غیرنفتی را افزایش بدهد، مجبور خواهد شد حقوق بخش عمومی در این کشور را بیش از ۳۰ درصد کاهش دهد.

ولی‌عهد سعودی در این ارتباط گفته است: «با توجه به آنچه درباره پیش‌بینی بودجه سال ۲۰۲۰ اعلام شد، ما پیشتر از درآمدهایی احتمالی صحبت کردیم که ۸۳۳ میلیارد ریال برآورد می‌شد و ۵۱۳ میلیارد آن مربوط به درآمدهای نفتی بود. پس از ریزش  قیمت نفت در سال جاری، درآمدهای نفتی عملا به ۴۱۰ میلیارد ریال کاهش پیدا کرد. این درآمدها به تنهایی برای پوشش حتی بند حقوق که در بودجه امسال ۵۰۴ میلیارد ریال برآورد می‌شد، کفایت نمی‌کند چه برسد به دشواری تأمین مالی بندهای دیگر؛ ‌ بندهایی که شامل ۱۰۳ میلیارد ریال هزینه‌های سرمایه‌ای، ۶۹ میلیارد ریال مزایای اجتماعی، ۱۴۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی و نگه‌داری و... می‌شود. این یعنی رکود اقتصادی و از دست دادن میلیون‌ها شغل».

شوک ناشی از رکود اقتصادی در شرایطی دامن‌گیر بن‌سلمان شده که شکست ترامپ در انتخابات نوامبر آینده مبهمی را پیش روی او قرار داده است، زیرا او به خوبی می‌داند که با مدل قبلی نمی‌تواند با تیم بایدن کار کند.

از سویی؛ باتلاق یمن که او و دیگر متحدش یعنی «محمد بن‌زاید» در آن گرفتار آمده‌اند، در حالی همچنان متحمل صرف هزینه‌های هنگفت است که هیچ یک از اهداف از پیش تعیین شده آن برآورده نشده است و عقب‌نشینی از آن بدون هیچ دستاورد سیاسی برای او بسیار سخت است.

تداوم جنگ علیه ملت مظلوم یمن به جایی رسیده است که مدیر «برنامه جهانی غذا» در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره «شمارش معکوس برای فاجعه یمن» هشدار داده و معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه کمک فوری به یمنی‌ها را خواستار شده است.

بن‌سلمان که سرمست از قدرت، به اتکای پول نفت و حمایت همه جانبه ترامپ ردای پادشاهی را پیشاپیش بر تن خود می‌دید، اکنون در شرایط نابسامانی قرار گرفته که رویاهای خود را دست نیافتنی‌تر می‌بیند.

کد خبر 68139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =