آخرین اخبار

دوحه: از اینکه ایران حریم هوایی خود را در شرایط محاصره به روی ما باز گذاشته، تشکر می کنیم / باید میان این کشور و کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس]‌ توافق صورت گیرد

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، شامگاه امروز (دوشنبه) از اقدامات ایران در شرایط محاصره این کشور تشکر کرد. آل ثانی در ادامه با بیان اینکه این کشور هیچ گونه اقدام خصمانه‌ای علیه کشورهای محاصره‌کننده انجام نداده، گفت: «از اینکه ایران حریم هوایی خود را در شرایط محاصره به روی ما باز گذاشته، تشکر و قدردانی می‌کنیم. ما برای حل اختلافات منطقه به دنبال گفت‌وگوی ثمربخش هستیم».

 وزیر خارجه قطر با انتقاد از اقدمات صورت گرفته برای محاصره این کشور و ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از این کشور در شرایط محاصره، کشورها منطقه را به همزیستی با ایران دعوت کرد.

به گزارش فارس،‌ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، شامگاه امروز (دوشنبه) از اقدامات ایران در شرایط محاصره این کشور تشکر کرد.

به گزارش «الجزیره»، وزیر خارجه قطر در این خصوص گفت: «تمام ادعاهایی که متوجه قطر شده؛‌ ادعاهایی که سبب محاصره بوده، نادرست و جعلی است».

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در ادامه گفت:‌ «از همان ابتدا، درهای خود را به روی گفت‌وگویی مبتنی بر احترام متقابل و احترام‌گذاری به حاکمیت کشورها گشوده‌ایم. بحران خلیج [فارس] برنده‌ای ندارد و نتیجه [‌آن] بی‌ثباتی بیشتر در منطقه است».

آل ثانی در ادامه با بیان اینکه این کشور هیچ گونه اقدام خصمانه‌ای علیه کشورهای محاصره‌کننده انجام نداده، گفت: «از اینکه ایران حریم هوایی خود را در شرایط محاصره به روی ما باز گذاشته، تشکر و قدردانی می‌کنیم. ما برای حل اختلافات منطقه به دنبال گفت‌وگوی ثمربخش هستیم».

وزیر خارجه قطر همچنین از اقدامات امیر فقید کویت و امیر کنونی این کشور تشکر کرد و گفت:‌ «ایران جزئی از منطقه است و باید میان این کشور و کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس]‌ در زمینه زندگی توأم با صلح توافق صورت گیرد».

وی ادامه داد: «امکان دارد قطر نقشی ایفا کند که در چهارچوب دیپلماتیک باشد. ما می‌خواهیم از هر گونه تنش در منطقه جلوگیری کنیم».

وزیرخارجه قطر همچنین در پایان اظهارات خود گفت که این کشور و آمریکا برای دست‌یابی به راه‌حلی در افغانستان با یکدیگر همکاری دارند.

اظهارات وزیر خارجه قطر در حالی است که وزیر خارجه کویت، امروز (دوشنبه) تأکید کرد که تلاش‌های این کشور برای حل بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس ادامه دارد.

از سوی دیگر، اخیرا «احمد الناصر الصباح» وزیر خارجه کویت نامه‌ای از «نواف الاحمد جابر الصباح» امیر این کشور برای «سلمان به عبدالعزیز» شاه سعودی را تسلیم «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه این کشور کرد.

روزنامه «القبس» کویت درباره محتوای این نامه به نقل از منابع حکومتی آگاه نوشت: «این نامه شامل هماهنگی و مشورت در تمامی زمینه‌ها از جمله اختلاف [کشورهای] خلیج [فارس] و چالش‌های امنیتی و اقتصادی منطقه بود».

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 68048

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =