چین و روسیه طرحی را به شورای امنیت سازمان ملل می‌برند که بر اساس آن تحریم‌های کره شمالی کمتر می‌شوند. شانس رای آوردن این طرح در شورای امنیت بسیار کم است.

به گزارش تلکسیران،در حالی که گفت‌وگوها میان آمریکا و کره شمالی راکد شده است، چین و روسیه طرحی را به شورای امنیت ارائه می‌دهند که بر اساس آن تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ کمتر می‌شوند.

به گفته سفیر چین در سازمان ملل، این طرح با این هدف تهیه شده که "وضعیت خطیر انسانی" در کره شمالی کمی بهبود یابد و مذاکرات دیپلماتیک دوباره تقویت شود. چین متحد کره شمالی است.

دیپلمات‌های سازمان ملل احتمال رأی آوردن این طرح را نامحتمل می‌دانند با این حال این طرح می‌تواند موضوع کره شمالی را در میان اعضای شورای امنیت دوباره زنده کند.

طرح روسیه و چین که خبرگزاری آلمان هم آن را دیده، شامل رفع تحریم صادرات زغال سنگ، آهن‌الات و پارچه به کره شمالی است. علاوه بر آن اجبار به بازگشت کارگران کره شمالی که در خارج از این کشور مشغول به کارند، بایستی رفع شود.

سفیر چین در سازمان ملل در این باره گفته است: «همه ما درباره انسانیت و زندگی انسانی صحبت می‌کنیم بنابراین باید در این زمینه کاری کنیم تا احتیاجات اولیه انسانی رفع شود.»

به گفته ژانگ یون، نباید مقابله میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن را تشدید کرد بلکه باید کاری کرد که دو طرف به هم نزدیکتر شوند.

دیپلمات‌ها طرح روسیه و چین را عاملی برای فشار بیشتر بر واشنگتن و نیز پایان اتحاد موجود در شورای امنیت برای تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ می‌دانند.

دومین دیدار ترامپ و کیم جونگ اون در هانوی پایتخت ویتنام در ماه فوریه به شکست انجامید. ایالات متحده حاضر نشد در مقابل بستن برخی پایگاه‌های اتمی در کره شمالی تمامی تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ را بردارد.

 در هفته‌های اخیر لحن مکالمه میان سران دو کشور تندتر شده است. رهبر کمونیست کره شمالی تهدید کرده که اگر تا پایان سال جاری میلادی پیشنهاد جدیدی از طرف واشنگتن برای باز شدن دوباره راه مذاکرات ارائه نشود، "راه جدید"ی را در پیش خواهد گرفت.

در این میان کره جنوبی نیز نگران است که همسایه شمالی‌اش آزمایش‌های اتمی و تست موشک‌های دوربرد نظامی‌اش را که به خواست خود متوقف کرده دوباره از سر بگیرد.

۲۳ آذر (۱۴ دسامبر) خبرگزاری رسمی کره شمالی از قول یکی از سخنگویان آکادمی دفاعی این کشور از انجام یک آزمایش "مهم" خبر داد. از جزئیات این آزمایش که در پایگاه پرتاب ماهواره سوهه انجام شده خبری منتشر نشده است.

کره جنوبی احتمال می‌دهد این آزمایش مربوط به نوعی سوخت باشد که زمان اصابت موشک‌های بالستیک به هدف را کاهش می‌دهد.

۱۹ مرداد (۱۰ اوت) نیز کره شمالی دو موشک جدید آزمایش کرد که در دریای شرق، که به دریای ژاپن مشهور است، فرود آمدند. درباره مشخصات فنی موشک‌های شلیک شده خبر موثقی منتشر نشده اما اغلب منابع گفته‌اند که این موشک‌ها کوتاه یا میانبرد بوده‌اند.

کد خبر 6740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =