چرخش از «فشار حداکثری» به « توافق حداکثری»

وقت آن رسیده که با خنثی کردن تنشهای داخلی، تعدیل اختلافات حزبی و توییتهای ترامپ، جبهه مشترک وسیع‌تری برای ایران فراهم کنیم تا همه طرفین از توافقی بهتر با ایران استفاده کنند و از وقوع جنگ جلوگیری شود.


پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:نشانه‌های جدید غافلگیرکننده‌ای ظاهر شده‌اند که نشان می‌دهند کمپین مناقشه برانگیز «فشار حداکثری» رئیس‌جمهورآمریکا درباره ایران میتواند مذاکرات جدیدی را ایجاد کند که به سوی توافق بهتری حرکت کند.با این وجود،برای رسیدن به مرحله مذاکره،ترامپ باید خطرناکترین رابطه طی دوره‌های اخیر با ایران را هدایت کند. کاری که او تا کنون با دوری از اقدامات نظامی انجام داده است.

از اواخر ماه آوریل، هنگامی که ترامپ دستور توقف خرید نفت هشت کشور را صادر کرد، صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه به سیصدهزار کاهش یافت. رشد اقتصادی 6 درصد کاهش داشته و پول ملی 60درصد ارزش خود را نسبت به سال گذشته از دست داده است. تاثیر فوری این فشار اقتصادی آمریکا، خطر تشدید فعالیت‌های تهدیدآمیز ایران را افزایش داده است که یکی از مقامات ارشد آمریکا آن را«حمله به مذاکرات جدید» نام نهاده است.


ایران نقض توافق هسته‌ای را آغاز کرده، یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را سرنگون و یک نفتکش انگلیسی را هم توقیف کرده است. فراتر از آن، حوثی‌ها در یمن از هواپیماهای بدون سرنشین و موشکهایی که شاید ایران در اختیارشان گذاشته برای حمله به اهداف سعودی مانند میدان‌های نفتی و فرودگاه‌ها استفاده میکنند. شبه نظامیان آموزش دیده شیعه در حال شلیک به پایگاه‌های نظامی آمریکایی هستند و مقامات امنیتی اسرائیل به «دنیس راس» مقام سابق آمریکایی گفته‌اند که جهاد اسلامی با حمایت ایران در تلاش است تا اسرائیل را برای درگیری در غزه تحریک کند.

هیچ کدام از موارد بالا شاید مقدمه بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای نباشد به استثنای اینکه مقامات ایرانی طی هفته‌های گذشته تمایل غیرمنتظره و گسترده‌ای را برای گفتگو نشان داده‌اند. الگوهای گذشته نشان میدهد که ایران هرگز دوست ندارد در موقعیت ضعف قرار گیرد. چندی پیش «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه در گفت و گو با روزنامه‌نگاران آمریکایی،ایده‌ای را طرح کرد که به واسطه آن تحریم‌های آمریکا کاهش می یابد و ایران توافق هسته‌ای شدیدتری را می‌پذیرد. پس از آن ظریف با سناتور «رندپل»، واسطه خودخوانده آمریکایی دیدار کرد.همچنین به گزارش «فرناز فصیحی» در نیویورک‌تایمز یک تقسیم بندی بین تندروهای ایران در ارتباط با آمریکا به وجود آمده که برخی از آنها موافق مذاکره هستند. برای مثال احمدی‌نژاد می گوید:«ترامپ» مرد عمل است. او یک تاجر است و به همین دلیل قادر به محاسبه هزینه و فایده منافع است. ما به او می گوییم اجازه دهید هزینه دراز مدت دوکشور محاسبه شود. موضوعات فراتر از توافق هسته ای است و به یک بحث اساسی نیاز دارد".

با توجه به خطرات موجود و پتانسیل‌های جدید، زمان آن رسیده است که فشار حداکثری رئیس جمهور ترامپ را به فعالیت دیپلماتیک تبدیل کنیم. همچنین وقت آن رسیده که با خنثی کردن تنش‌های داخلی، تعدیل اختلافات حزبی و توییت‌های ترامپ، جبهه مشترک وسیع‌تری برای ایران فراهم کنیم تا همه طرفین از توافقی بهتر با ایران استفاده کنند و از وقوع جنگ جلوگیری شود. دیگر این مساله که شما معتقدید ترامپ نباید از توافق هسته ای اوباما خارج می شد اهمیت ندارد. به‌جای آن باید با کمک متحدین برای بدست آوردن توافق بهتر تلاش کرد. همچنین مهم نیست که آیا شما اعتقاد دارید «اوباما» هرگز نباید بدون تلاش بیشتر برای حمایت کنگره وارد چنین توافقی می شد یا اینکه تعامل آمریکا با ایران نتوانسته خطرات افزایش قدرت منطقه ای ایران و توسعه موشک های بالستیک را کاهش دهد.

حال این سوال از همه مهم تر است:بهترین راه حل برای بزرگترین چالش امنیتی در خاورمیانه پس از نابودی داعش چیست؟ فعالیتهای هسته‌ای ایران یک خطر بزرگ برای غرب بوده،اما همسایگان عرب و اسرائیل می‌گویند نگرانی امروز آنها فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در لبنان، سوریه، یمن، عراق و غزه است که همچنان ادامه دارد. حتی سرسخت‌ترین منتقدان ترامپ هم اعتراف میکنند که تحریم‌های او روی فعالیت‌های ایران تاثیرگذار بوده است.

«برایان هوک» نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در یک اجلاس به همراه «شیخ خال بن احمد» وزیر امور خارجه بحرین گفته:"آمریکا به دنبال تغییر رفتار ایران است و ایران علاقه‌ای به این کار ندارد. بنابراین ما فعالیت خود را از طریق تحریم‌ها و افزایش اقدامات بازدارنده پیگیری می کنیم و ایران باید انتخاب کند. آنها می‌توانند پیشنهادهای دیپلماتیک ما را که در یک سال گذشته ارائه کردیم بپذیرند و یا نظاره گر فروپاشی اقتصاد خود باشند".

اگر همه اختلافات را کنار بگذاریم یک سوال ساده باقی میماند: چگونه میتوان با تحلیل «هزینه- فایده» به بهترین شکل رفتار ایران را تغییر داد. در نهایت باید گفت فشار حداکثری رئیس جمهور ترامپ و واکنش های ایران خطرات درگیری را افزایش داده است.اما فرصت جدیدی را هم ایجاد کرده که میتواند مهمترین آزمون ترامپ برای تبدیل سیاست خارجی مخرب او به نتایج مثبت باشد.

*انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران» نیست.

منبع: شورای آتلانتیک

ترجمه:مجتبی رحیمی

کد خبر 6683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =