آخرین اخبار

رد پای پلنگ ایرانی در روستای خواف

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف از ثبت تصاویری تازه از پلنگ ایرانی در ارتفاعات روستای دردوی توسط محیط بانان این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست استان، سعید توانا از ثبت تصاویری تازه از پلنگ ایرانی در ارتفاعات روستای دردوی خبر داد و گفت: در پی اطلاع رسانی خبر شکار یک رأس بز توسط پلنگ از گلۀ دامداران روستای دردوی، محیط بانان شهرستان بلافاصله به محل اعزام و پس از حضور در محل اتلاف حیوان، منطقه مورد رصد دقیق قرار گرفت.

وی افزود: پس از تلاشی یک ساعته یک قلاده پلنگ در ارتفاعات منطقه مشاهده و توسط محیط بانان تصویربرداری شد و به منظور پیشگیری از بروز تعارضات پلنگ و انسان، چوپانان محلی بار دیگر از سوی محیط بانان نحت اموزش قرار گرفتند تا چنانچه با این گربه سان ارزشمند مواجه شدند اقدام مناسب انجام دهند.

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف ادامه داد: تخریب زیستگاه و فعالیت های گسترده معدنی در جوار منطقه دردوی از یکسو و هدایت گله دام ها توسط چوپانان به قلل ارتفاعات و قلمرو پلنگ از سوی دیگر باعث حمله به دام ها و ایجاد خسارت به دامداران محلی شده است .

گفتنی است  در این جریان خبری، محیط بان حمیدرضا عظیم پور و محیطبان غلامرضا یعقوبی  موفق شدند از این گونه ارزشمند تصویربرداری کنند.

پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN )  در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به 160 و گاهی هم به 180 سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها 110 سانتی‌ متر است. وزن پلنگ ایرانی تا 90 کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی‌متر می‌رسد.

انتهای پیام/70039

کد خبر 61408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =