آخرین اخبار

۸ کشور برای استخراج منابع ماه به توافق رسیدند

هشت کشور به رهبری آمریکا، توافق نامه ای برای استخراج مواد معدنی موجود در ماه منعقد کردند.

به گزارش برترین ها به نقل از اسپوتنیک، سازمان ناسا اعلام داشت که هشت کشور، توافق نامه بین المللی در خصوص اکتشافات در ماه، از جمله استخراج مواد معدنی، منعقد کرده اند. مراسم امضای آنلاین این توافق نامه در چارچوب کنگره بین المللی فضانورد برگزار گردید.

این توافق نامه به افتخار برنامه فضایی آرتمیس آمریکا، توافقنامه آرتمیس نام گذاری شد. این توافق نامه علاوه بر آمریکا توسط انگلیس، ایتالیا، کانادا، استرالیا، ژاپن، امارات متحده عربی و لوکزامبورگ به امضاء رسیده است.

استخراج منابع ماه,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

ایالات متحده تأکید می کند که این توافق نامه بر اساس مفاد پیمان فضایی است که در سال ۱۹۶۷ به ابتکار ایالات متحده، انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی امضاء شد. آن سند، بطور ویژه، برقراری حاکمیت بر هر جسم کیهانی یا بخشی از آنرا منع می کند. ناسا خاطرنشان می کند که متن سند قبلی چنان مبهم است که کاربرد واقعی آنرا محدود می کند و به همین منظور توافق نامه جدید منعقد شده است.

در توافق نامه جدید، به ویژه، استخراج مواد معدنی موردنظر قرار گرفته است و بر طبق اعلام ناسا، کشورها اگرچه حق اعلام حاکمیت بر برخی مناطق ماه (Moon) را ندارند، ولی میتوانند منابع آن را استخراج کنند. در این سند اجازه ایجاد پایگاه های استخراج معادن و "مناطق امنیتی" در اطراف منابع برای جلوگیری از ایجاد درگیری با سایر کشورها، داده شده است.

کد خبر 60945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =