آخرین اخبار

۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
چقدر صبر کنیم؟

نخستین روز فصل پاییز، روز پایان سال مالی بیشتر کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌آمد.

 به همین خاطر در روزهای اولیه ماه جاری، مازاد عرضه را در بازار بورس و اوراق بهادار تهران داشتیم. 

همانطور که می‌دانیم در آن روزها نسبت به امروز تمایل به خرید کمتری وجود داشت. اعتبارها در سطح بازار به کمینه خودش رسیده بود اما این روزها وضعیت بسیار بهتری را در بازار بورس تهران شاهد هستیم. 

سطح و تعداد معاملات بالا رفته است و مقداری هم سیاست‌گذاری‌های مدیران بورسی در کلیت بازار به کمک سهامداران آمد، به همین دلیل است که این روزها جو بهتری را می‌بینیم. 
هرچند هنوز هم بازار را در فاز نوسانی می‌بینیم، اما سینوس‌های نوسانی چند روز مثبت چند روز منفی را تجربه می‌کنیم که به نظر می‌رسد همچنان این روند ادامه داشته باشد. 
اما در اینکه ما یک ترند و روند جدید را در بازار داشته باشیم و بتوانیم در واقع شرایط متفاونی را تجربه کنیم، شک و شبهه زیادی وجود دارد. 

در روزهای اخیر همچنان روند خروج سرمایه از بازار ادامه داشته است اما به‌شدتی که در اوایل مهر در جریان بود نیست. اما آنچه به‌طور قطع می‌توان گفت این است که نقدینگی در بازارهای موازی جولان می‌دهد و به همین خاطر هم در طول این حدود ۳ هفته شاهد وضعیت کنونی در بازار سهام بوده‌ایم. 
اگر بخواهیم از ابتدای سال وضعیت بازار را آنالیز کنیم می‌بینیم که بیشتر رشدهایی که رخ می‌داد ناشی از ورود نقدینگی به بازار بود. اما درحال‌حاضر آن نقدینگی به‌دلایلی به سمت بازار سرمایه حرکت نمی‌کند. به همین خاطر نقدینگی عملا خودش را در بازارهای موازی سرگرم می‌کند و با توجه به نرخ بهره بالایی که رفت و باعث شد کف بازار سرمایه یک مقداری پایین‌تر از قبل باشد.

از سویی هم عرضه‌های سنگینی انجام شد که هر کدام به‌دلایل گوناگونی در بازار رخ داد. این وضعیت باعث‌شد کم‌کم ما به شرایطی برسیم که بازدهی بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی عقب‌نشینی کرد.
 به همین خاطر می‌توانیم ادعا کنیم که یک جشن و آتش‌بازی را در بازارهای موازی می‌بینیم. 
قیمت خودرو تقریبا دقیقه‌ای بالا می‌رود و حتی برخی خودروهای داخلی در حال میلیاردی شدن هستند و تعداد محدودی از خودروها را می‌توان با چند صدمیلیون تومان خریداری کرد. 
در بازار ملک هم همین وضعیت دیده می‌شود، بازارهای طلا و ارز هم حساسیت‌های خاص خودشان را دارند. اما آن نقدینگی که در بازار سرمایه سرگرم بود و می‌توانست با یک سری سیاست‌های کارشناسی شده در بازار حضور داشته باشد و مانع از تورم در بازارهای کالایی شود.
 اما عملا این مسئله دیگر امکان‌پذیر نیست و اگر هم کورسوی امیدی برای عملی شدن این برنامه باقیمانده باشد به نظر نمی‌رسد مورد توجه مسئولان قرار گیرد. 

تا زمانی که سطح کف بازار دوباره تغییر نکند، نمی‌توانیم شانس زیادی را برای تغییر رویه در بازار سرمایه را انتظار داشت. در چنین شرایطی، سهامداران هم چاره‌ای جز صبوری ندارند. 
اما پرسشی که مطرح می‌شود این است؛ صبوری تا به کی؟ به هرحال همیشه بعد از یک دوره آتش‌بازی در بازارهای موازی نوبت به بورس هم خواهد رسید اما نمی‌دانیم در چه زمانی دوباره این وضعیت رخ بدهد اما اطمینان داریم که تورم به میزان بسیار بالایی رسیده و قیمت‌ها به‌طور نجومی افزایش یافته‌اند.
 طبیعتا قیمت سهام هم می‌تواند تابع این شرایط باشد. هرچند قیمت برخی نمادها بیش از ۶۰ درصد اصلاح را تجربه کرده‌اند اما کم‌کم می‌توان انتظار داشت که بازار به روند سودآوری بازگردد.

همایون دارابی -  کارشناس بازار سرمایه
 

کد خبر 60470

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =