رویترز: کانال مالی بین ایران و سوئیس ظرف چند ماه آینده فعال می‌شود

مقامات آمریکایی و سوئیسی در مصاحبه با یک رسانه غربی از فعال شدن کانال مالی بین ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه خبر دادند.

مقامات آمریکایی و سوئیسی در مصاحبه با یک رسانه غربی از فعال شدن کانال مالی بین ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه خبر دادند.

 به گزارش تلکسیران، خبرگزاری رویترز شامگاه چهارشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از «ادوارد مک‌مولن» سفیر آمریکا در سوئیس و «پاسکال باریسل» از دیپلمات‌های ارشد سوئیس اعلام کرد که کانال مالی بین ایران و سوئیس که قرار است برای مبادله کالاهای بشردوستانه مورد استفاده قرار گیرد، ظرف چند ماه آینده فعال خواهد شد.
 
پاسکال بارسیل در مصاحبه با رویترز درباره این کانال مالی اظهار داشت: «ما وظیفه داریم که مواد غذایی و اقلام درمانی برای مردم ایران فراهم کنیم. به همین دلیل ما به‌سختی تلاش می‌کنیم تا این کانال مالی را فعال کنیم.»
 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این کانال مالی در نیمه اول سال آینده میلادی فعال خواهد شد، گفت: «امیدوارم که اینطور شود، اما پیش‌بینی آن دشوار است زیرا همه چیز دست ما نیست. فعال‌سازی این کانال در نهایت به شرکت‌ها و بانک‌هایی بستگی خواهد داشت که مایل به مشارکت در آن هستند. ما اخیراً پیشرفت‌هایی در این زمینه داشته‌ایم.»
 
سفیر آمریکا در سوئیس نیز که دولت متبوعش با تحریم‌های غیرقانونی خود فشار زیادی را به مردم عادی در ایران وارد آورده و دسترسی بیماران ایرانی به برخی اقلام دارویی خاص را دشوار کرده است، در خصوص کانال مالی جدیدی که قرار است بین ایران و سوئیس ایجاد شود، به رویترز گفت: «خوشبختانه من فکر می‌کنم که اکنون در حال همکاری بر سر جزئیات نهایی این کانال هستیم»
 
در حالی که صحبت از راه‌اندازی کانال مالی بین ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه حدود یک سال قبل مطرح شده بود و در اوایل بهمن ماه سال گذشته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس از راه‌اندازی این کانال خبر داد، این کانال مالی هنوز فعال نشده و فعال‌سازی آن در بهترین حالت ظرف نیمه اول سال آینده میلادی انجام خواهد شد.
 
امروز چهارشنبه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اینکه اعلام شده کانال مالی بین ایران و سوئیس برای مبادله کالاهای بشردوستانه در چه وضعیتی به سر می‌برد؟ اظهار داشت: «بین بانک ایران و سوئیس برای دارو و کالاهای بشردوستانه و معیشتی و اساسی مذاکراتی شده ولی هنوز این کانال شکل نگرفته است.»
کد خبر 5959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =