آخرین اخبار

  به گزارش رکنا، دکتر آرش یلالی، اظهار کرد: دستورالعمل و نحوه توزیع واکسن در نوبت اول در گروه‌های اولویت‌دار دانشکده علوم پزشکی آبادان مشخص شده است؛ مادران باردار تحت مراقبت ویژه، پرسنل شاغل در بیمارستان‌ها (اولویت در این گروه با پرسنل شاغل در بخش یا اتاق ایزوله تنفسی فشار منفی، عفونی، بخش کرونا، فوق تخصص ریه، آی‌سی‌یو، سی‌سی‌یو، داخلی، اطفال، اورژانس و زایمان)، پرسنل شاغل در مراکز ۱۶ ساعته، پرسنل شاغل در پایگاه‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی، بیماران اچ‌آی‌وی و بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی با اولویت دیالیز در اولویت دریافت واکسن هستند.

وی افزود: افراد دارای سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید (نظیر آنافیلاکسی) به واکسن و یا هر یک از اجزای واکسن، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در برخی گروه‌ها نیز واکسن آنفلوآنزا باید با احتیاط و با تجویز و تحت نظر پزشک و با تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی تزریق شود.

یلالی با اشاره به مواردی که باید تزریق واکسن را با تجویز و تحت نظر پزشک انجام دهند، گفت: افراد دارای حساسیت شدید به تخم مرغ، بروز کهیر شدید، تغییرات قلبی عروقی و افت فشارخون، دیسترس تنفسی، بروز علائم گوارشی و به طور کلی ایجاد واکنش‎‌های نیازمند و دریافت اپی‌نفرین یا مداخلات اورژانسی طبی به عنوان واکنش‌های آلرژیک شدید یا حساسیت شدید باید با نظر پزشک نسبت به دریافت این واکسن اقدام کنند و پس از دریافت واکسن به مدت نیم ساعت تحت نظر پزشک در یک مرکز مجهز قرار داشته باشند.

وی ادامه داد: افراد دارای سابقه بیماری نشانگان گیلن باره (Guillain-Barré syndrome)، شش هفته پس از دریافت واکسن آنفلوآنزای قبلی و افراد دارای بیماری حاد متوسط یا شدید یا بدون تب، در این گروه قرار می‌گیرند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان تصریح کرد: افرادی که دارای سابقه آلرژی خفیف به تخم مرغ هستند (با خارش و کهیر خفیف)، می‌توانند واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند اما توصیه می‌شود این افراد بعد از دریافت واکسن، به مدت ۱۵ دقیقه در حالت نشسته یا خوابیده به پشت، تحت نظر قرار گیرند.

وی بیان کرد: بیماران مشکوک یا مبتلا به کووید - ۱۹ تا زمان رفع علائم بیماری، مجاز به دریافت واکسن آنفلوآنزا نیستند.

یلالی افزود: توصیه می‌شود افراد دارای حساسیت و آلرژی که نیازمند دریافت واکسن هستند در مراکز دارای امکانات و تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی، اقدام به دریافت آن کنند.

وی گفت: بعد از دریافت مراحل بعدی واکسن، گروه‌های هدف بعدی نیز معرفی شده و اطلاع‌رسانی مجدد انجام خواهد شد 

کد خبر 58971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =