آخرین اخبار

درخواست نخست وزیر مجارستان برای استعفای معاون فون درلاین

نخست وزیر مجارستان خواستار استعفای معاون رئیس کمیسیون اروپایی بابت "اظهارات عمومی تحقیرآمیز" درباره دموکراسی در مجارستان شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ویکتور اوربان، نخست وزیر ۵۷ ساله مجارستان با رهبران اتحادیه اروپا بابت اقداماتش در ایجاد اصلاحات در سیستم قضایی، رسانه‌ای و آکادمیک و کنترل بیشتر آنها توسط دولت درگیر است.

منتقدان در اتحادیه اروپا می‌گویند که وی از حقوق دولت‌های ملی و اکثریت قومی در ازای قوانین عمومی پذیرفته شده رفتارهای مدنی دفاع می‌کند. اما اوربان این اتهامات را رد کرده است.

وی در نامه‌ای به اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیو اروپایی که امروز (سه شنبه) منتشر شد، نوشت: به گفته ورا ژورووا، معاون رئیس کمیسیون اروپایی، در مجارستان یک دموکراسی بیمار در حال ساخته شدن است.

درخواست اوربان برای برکناری معاون رئیس کمیسیون اروپا در حالی مطرح شده که این کشور در آستانه احیای نه چندان موفق ناشی از بحران پاندمی کروناویروس است.

نخست وزیر مجارستان در گذشته سخنرانی‌های آتشینی داشته تا از خود چهره‌ای مدافع غرور ملی مجارستان و حق حاکمیت این کشور علیه تجاوزهای خارجی از جمله حملات از جانب بروکراسی بروکسل نشان دهد.

ضعف مجارستان می‌تواند به تهدیدی بزرگ در دوران نخست وزیری ۱۰ ساله اوربان بدل شود و این درحالیست که وی در حال آماده شدن برای انتخابات پارلمانی در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ است.

مجارستان و لهستان بابت تضعیف استقلال سیستم قضایی، رسانه‌ای و سازمان‌های غیردولتی زیر ذره بین اتحادیه اروپا هستند.

انتهای پیام

کد خبر 57340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =