آخرین اخبار

بیانیه وزارت خارجه عراق درباره سفر فواد حسین به تهران

ایرنا نوشت: وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای، نتایج سفر و گفت و گوهای «فواد حسین» وزیر امور خارجه این کشور به تهران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

 در این بیانیه که امروز (دوشنبه) منتشر شد، آمده است که وزیر امور خارجه در سفر تهران حامل پیام شفاهی نخست‌وزیر عراق به رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره «تحولات منطقه و بازنگری در مهم‌ترین احتمالات پیش‌رو و پیامدهای آنها» بوده است.

فواد حسین در دیدار با رئیس جمهوری ایران روابط دوجانبه و راه‌های گسترش آن را بررسی و از نقش تهران در حمایت از کشورش قدردانی کرده است.

بیانیه ادامه داد که وزیر خارجه عراق در دیدار با همتای ایرانی خود نیز ضمن بررسی روابط دوجانبه و تأکید بر ضرورت کاهش تنش و بی‌ثباتی در منطقه، درباره رویکرد دولت عراق برای تعامل با چالش‌های موجود توضیح داده و تأکید کرده که بغداد خواستار حل همه اختلافات از راه‌های مسالمت‌آمیزی است که موجب تقویت امنیت و ثبات در منطقه شود.

این بیانیه افزود که فواد حسین در دیدار با «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران نیز چالش‌های پیش‌روی منطقه و تازه‌ترین تحولات و نیز راه‌های گسترش و ضرورت تقویت روابط عراق و ایران و گشایش افق‌های تازه در این عرصه را بررسی کرده است.

وزیر امور خارجه عراق همچنین در دیدار با «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تنش‌های منطقه و ضرورت دور ساختن عراق از آنها را بررسی کرده و شمخانی در این دیدار بر حمایت از دولت «مصطفی الکاظمی» از سوی تهران تأکید کرده است.

طرفین همچنین بر ضرورت همکاری همه گروه‌ها و احزاب عراق با دولت الکاظمی در برابر چالش‌هایی که عراق و منطقه با آنها درگیر است، تأکید کردند.

وزیر امور خارجه عراق شنبه گذشته در سفری دو روزه برای تقویت و گسترش مناسبات تهران و بغداد در حوزه‌های مختلف به ایران عزیمت کرد.

فواد حسین در این سفر با وزیر امور خارجه، رئیس جمهوری، رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
پیگیری توافقات سفر تیر ماه گذشته نخست‌وزیر عراق به تهران و بحث و بررسی درباره همکاری‌های دو کشور و تحولات منطقه و جهان از جمله اهداف سفر وزیر امور خارجه عراق به جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است.

310 310

کد خبر 57054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =