غفوری فرد: احمدی نژاد رأی نمی آورد /ناطق نوری نخواهد آمد /ضرغامی و جلیلی کاندیدا می شوند/شاید بذرپاش هم بیاید

ایرنا نوشت: فعال سیاسی اصولگرا گفت: عزت الله ضرغامی و سعید جلیلی به احتمال زیاد نامزد خواهند شد. حزب موتلفه اسلامی هم در حال بررسی حضور با نامزد مستقل است.

حسن غفوری فرد با اشاره به مشارکت حداقلی واجدان شرایط در انتخابات دوم اسفندماه ۹۸، گفت: نرخ مشارکت شهروندان با ۴۲ درصد در پایین ترین سطح آن از ابتدای پیروزی انقلاب بود. شیوع ویروس کرونا و همچنین از دست رفتن سرمایه‌های اجتماعی و وعده‌های محقق نشده باعث شد مردم تمایلی برای مشارکت نداشته باشند.

عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی بیان کرد: مردم ممکن است نگرانی‌هایی داشته باشند اما در مواقع حساس مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور حداکثری دارند. پیش بینی می‌کنم نرخ مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بیشتر باشد و مردم حضوری پررنگ‌تر داشته باشند چون انتخابات ریاست جمهوری با مجلس فرق دارد، معمولا انگیزه بیشتری برای این انتخاب دارند و جاذبه انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است.

غفوری فرد یادآور شد: مردم ما دقیقه نودی هستند، اگر انتخابات گذشته را بررسی کنید تا روز آخر کسی فکر نمی‌کرد رییس دولت دهم رای بالایی داشته باشد اما انتخاب شد. رییس دولت اصلاحات هم تا روز آخر باور نداشت که شانس بالایی برای موفقیت داشته باشد، به یکی از دوستان گفته بود دعا کنید ۲ تا سه میلیون رای بیاورم اما او ۱۷ میلیون رای آورد.

وی درباره نامزدهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ گفت: اسامی شماری از شخصیت‌های اصولگرا و اصلاح طلب مطرح است، اما اینکه چه کسی حضور خواهد داشت و اینکه چه کسی شانس پیروزی دارد هنوز زود است در این باره صحبت کنیم.

این فعال اصولگرا گفت: رییس دولت دهم علاقه دارد در جامعه مطرح باشد و به شکل غیرمستقیم اعلام حضور کرده است، اما تجربه نشان داده که هیچ کدام از روسای جمهوری قبلی با حضور مجدد موفق نبودند، البته صلاحیت آنها رد شده است. بعید می‌دانم رییس دولت دهم تایید صلاحیت شود، در صورت تایید شدن بعید است رای بیاورد چون پایه رای او جریان اصول‌گرایی است.

نامزدهای احتمالی  انتخابات ۱۴۰۰

غفوری فرد درباره شخصیت‌های اصولگرا که احتمال دارد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند، گفت: محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی از کسانی هستند که حضور دارند. خیلی‌ها علاقه دارند که علی اکبر ناطق نوری هم حضور داشته باشد اما او نخواهد آمد. عزت الله ضرغامی و سعید جلیلی به احتمال زیاد نامزد خواهند شد. حزب موتلفه اسلامی هم در حال بررسی حضور با نامزد مستقل است. همچنین احتمال دارد مهرداد بذرپاش هم جزو داوطلبان باشد. از مجلس هم حمیدرضا حاج بابایی و علی نیکزاد شاید داوطلب شوند. از اصلاح‌طلبان هم اسحاق جهانگیری ممکن است نامزد انتخابات شود.

این دولتمرد سابق در ادامه سخنانش به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان پرداخت و افزود: هر روز توطئه جدیدی از سوی آمریکا و اسرائیل در منطقه پیاده می‌شود و اخیرا هم عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی انجام شده است. پس از پیروزی دیپلماتیک ایران در شورای امنیت و شکست آمریکا در تصویب قطعنامه پیشنهادیش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، آمریکا در پی فعال کردن مکانیسم ماشه علیه کشورمان است، اما کشورهای اروپایی، روسیه و چین با این اقدام  مخالف هستند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 51046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =