۵ گام احتمالی ترامپ برای شکست بایدن

آنجاست که معلوم می شود ترامپ بی پروا، چه برای

جعفر محمدی در عصر ایران نوشت: این تصاویر را نگاه کنید: همه شان مربوط هستند به انتخابات 4 سال پیش آمریکا؛ زمانی که تقریباً تمام نظرسنجی ها از برتری هیلاری کلینتون دموکرات بر دونالد ترامپ جمهوری خواه حکایت داشتند؛ درست مانند این روزها که نظرسنجی های انجام شده در آمریکا می گویند که "جو بایدن" رئیس جمهور بعدی آمریکا خواهد شد.

۵ گام احتمالی ترامپ برای شکست بایدن
با این اوصاف، کسانی که دل به نظرسنجی ها خوش کرده اند تا بلکه ترامپ برود، پای استدلال شان چوبین است و سخت بی تمکین.

وانگهی ترامپ کسی نیست که به این راحتی تسلیم شود. او یکی از سرسخت ترین چهره های معاصر آمریکاست و ثابت کرده است که برای رسیدن به هدفش، از هیچ چیزی، حتی قربانی کردن اخلاقیات ابایی ندارد.

اما ترامپ عقب افتاده در نظرسنجی ها، چگونه می خواهد بر بایدن پیشتاز غلبه کند؛ این سوالی است که حتماً ستاد انتخاباتی ترامپ برایش پاسخ هایی دارد اما در حد گمانه زنی های پیش از انتخابات، می توان به مواردی اشاره کرد:

1 - جو بایدن، نگاه چندان مثبتی به کشورهای عربی ندارد. این را حکام عرب نیز می دانند و برای پیروزی رقیب اش هر کاری خواهند کرد. گام اول را امارات متحده عربی برداشت و با به رسمیت شناختن اسرائیل، موقعیت ترامپ را در داخل آمریکا محکم تر کرد.
این احتمال وجود دارد که حدود یک ماه مانده به انتخابات، ترامپ تعدادی از کشورهای عربی مانند بحرین، عمان، سودان، مراکش، قطر و ... را در اجلاسی مانند کمپ دیوید، با اسرائیل یک جا جمع کند و یک پیروزی بزرگ تاریخی برای خود و حزب جمهوری خواه در آمریکا رقم بزند و افکار عمومی را بیش از پیش با خود همراه سازد. برگزاری مراسم رسمی صلح امارات و اسرائیل در آمریکا، گام نقد این ماجراست.

۵ گام احتمالی ترامپ برای شکست بایدن
2 - ستاد انتخاباتی ترامپ، بی صبرانه امیدوار است واکسن کرونا، قبل از انتخابات آمریکا در این کشور نهایی و توسط ترامپ رونمایی شود.

کرونا، ضربه مهلکی به محبوبیت ترامپ زده است و کشف واکسن کرونا در آمریکا می تواند اندکی از بار روانی ماجرا را بکاهد و ترامپ را از فشاری فزاینده افکار عمومی نجات دهد.

البته روی دیگر سکه را هم باید دید: اگر کرونا مجددا در آمریکا پیک بزند و تعداد شرکت کنندگان در انتخابات کاهش یابد، جمهوری خواهان خرسند خواهند شد زیرا گفته می شود مشارکت بالا به نفع دموکرات هاست.

3 - تاریخ آمریکا می گوید مردم این کشور هیچگاه رئیس جمهورشان را که در حال جنگ با کشوری دیگر است را تنها نگذاشته اند. از این رو، برخی بیمناک آن هستند که ترامپ در پاییز امسال، جنگی را در گوشه ای از جهان آغاز کند و با قرار دادن کشورش در موقعیت جنگی، بار دیگر از آمریکایی ها رأی بگیرد.

هر چند احتمال جنگ افروزی جدید بسیار پایین است و جهان نیز از آمریکا حمایت نمی کند و هر چند اگر افکار عمومی آمریکا به این نتیجه برسند که جنگ جدید برای بقای شخصی و حزبی بوده است، واکنش منفی خواهند داشت، ولی به هر حال، این گزاره هم در تحلیل ها مطرح است.

۵ گام احتمالی ترامپ برای شکست بایدن

4 - ترامپ، زبان تند و تیزی دارد. رسانه و افکار عمومی را خوب می شناسد و ثابت کرده است که در مناظره ها کم نمی آورد ولو آن که لب به توهین بگشاید و تخریب کند و نقل محافل شود. او مصداق بارز کسانی است که معتقدند بدنامی بهتر از گمنامی است!

اگر امروز نظرسنجی ها - به فرض این که بازتاب واقعی افکار عمومی ایالات متحده باشند - از برتری بایدن خبر می دهند، باید منتظر نظرسنجی بعد از مناظره ها بود. آنجاست که معلوم می شود ترامپ بی پروا، چه برای "دکتر جو بایدن 78 ساله" استاد حقوق دانشگاه پنسیلوانیا آماده کرده است تا در برابر دوربین ها و دهها میلیون بیننده، تحقیر و حذفش کند. قطعاً بایدن کار سختی در مناظره ها خواهد داشت.

5 - هیچ بعید نیست که ترامپ و تیم انتخاباتی اش، جعبه سیاهی از افشاگری و آبرو ریزی علیه بایدن آماده کرده باشند و در ایام منتهی به انتخابات، آنها را افشا کنند. آنها از هیچ چیز نخواهند گذشت، کما این که از ماجرای ایمیل های هیلاری کلینتون در 4 سال گذشته، نهایت بهره برداری سیاسی و تبلیغاتی را کردند. ترامپ، بازی به هم زن قهاری است.

البته آنچه در این 5 بند آمد، به معنای پیروزی حتمی ترامپ نیست و باید تا انتخابات آبان منتظر ماند و سرنوشت ترامپ، آمریکا و بخش مهمی از سیاست بین الملل را به نظاره نشست. عجالتاً تا آن موقع، روی نظرسنجی ها، شرط بندی نکنید!

کد خبر 50949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =