روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به تلاش دولت دونالد ترامپ برای دور زدن مقررات مربوط به مقدمات استفاده از واکسن کرونا، نوشت: کاخ سفید عجولانه به دنبال آزمایش سریع واکسن کرونا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برای بهره برداری انتخاباتی از آن است.

ایرنا: روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به تلاش دولت دونالد ترامپ برای دور زدن مقررات مربوط به مقدمات استفاده از واکسن کرونا، نوشت: کاخ سفید عجولانه به دنبال آزمایش سریع واکسن کرونا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برای بهره برداری انتخاباتی از آن است.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی از طرح دولت ترامپ برای دور زدن مقررات با استفاده از واکسن تولیدی در بریتانیا تا قبل از انتخابات نوامبر (آبان) پرده برداشت.

یکی از گزینه ها تحت بررسی، صدور مجوز استفاده فوری مانند مورد اعلام شده در روز یکشنبه درباره پلاسما درمانی برای واکسنی است که در دانشگاه اکسفورد و شرکت دارویی «استرازنکا» (AstraZeneca) تولید شده است. چنین مجوزی در صورت موفقیت، روند عادی برای تصویب واکسن را کوتاه می کند.

مقام های ارشد دولت ترامپ ماه گذشته به اعضای ارشد کنگره آمریکا گفتند ممکن است مجوز استفاده از واکسن را پیش از فاز ۳ مرحله بالینی آن در ایالات متحده صادر کنند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز پیش تر گزارش داده بود که در جلسه ۳۰ ژوئیه، استیو منوچین وزیر خزانه داری و مارک میدو رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید طرح خود را برای رهبران کنگره از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و سناتور چاک شومر رونمایی کرده اند.

واکسن کرونا، ابزار ترامپ برای تبلیغات انتخاباتی

براساس گزارش روزنامه فایننشال تایمز در این جلسه مقام های دولت ترامپ گفتند که واکسن شرکت داروسازی استرازنکا که با همکاری دانشگاه اکسفورد در حال تولید است یکی از گزینه احتمالی محسوب می شود. گفته می شود پلوسی هشدار داده در روند تصویب واکسن نباید سمبل کاری شود.

ترامپ روز یکشنبه در توئیتی سازمان غذا و داروی آمریکا را در روند کند ساخت واکسن در کشورش مقصر شناخت و نوشت: «دولت عمیق» روند توسعه درمان ها و ساخت واکسن کرونا را کُند کرده تا به او در انتخابات آینده ریاست جمهوری آسیب بزند.

فایننشال تایمز نوشت: این توئیت نشان داد که دولت چگونه بر سازمان های علمی دولتی برای دستیابی به نتیجه ای سریع در ساخت واکسن فشار وارد می کند. میدو در دفاع از توئیت ترامپ که مورد انتقاد دموکرات ها قرار گرفت گفت: ترامپ می خواهد مقام های دست اندرکار سازمان غذا و دارو احساس کنند که تا چه اندازه این موضوع جدی است.

این رسانه افزود: مجوز سریع استفاده از واکسن ممکن است به استعفای برخی از مقامات در سازمان غذا و داروی آمریکا منجر شود.

کووید-۱۹ تاکنون بیش از ۵ میلیون نفر را در آمریکا مبتلا کرده است. در این کشور ۱۸۰ هزار و ۱۷۴ نفر جان باخته اند و ۳ میلیون ۱۴۸هزار و ۸۰ نفر نجات یافته اند.

کد خبر 49738

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =