آخرین اخبار

دو تصمیم برای تقویت بازار سرمایه

موافقت وزارت نفت با قیمت گذاری نفت خام پالایشگاهها بر مبنای “قیمت واقعی فروش”به جای قیمت متوسط “نفت خام دبی-عمان”سودآوری پالایشگاه های نفتی و روغنی را افزایش خواهد داد و عرضه سهام پالایشگاهی در ۵ شهریور می تواند به تقویت بازار بورس کمک نماید.

هفته ای شلوغ، مملو از ابهام و پرکار را پشت سر گذاشتیم، مهمترین سوژه داخل کشور، فروش اوراق سلف نفتی در چهارچوب طرح گشایش اقتصادی و در عرصه بین الملل تلاش امریکا برای بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران به بهانه عدم انجام تعهدات در برجام بودند

خوشبختانه اروپا، روسیه وچین با این برداشت امریکا موافق نیستند و معتقدند به علت خروج امریکا از برجام قادر به استفاده از این حق نمی باشد، متاسفانه در قطعنامه شورای امنیت از لفظ “کشورهای مشارکت کننده در برجام” نام برده شده و امریکا مدعی است که اولا در برجام مشارکت داشته، ثانیا قطعنامه شورای امنیت یک سند حقوقی مستقل از برجام( سند سیاسی) می باشد و به عنوان عضو اصلی شورای امنیت رسما خواستار فعال شدن شکایت بر علیه ایران شده است.
به نظر میرسد امریکا برای رسیدن به اهداف خود حاضر است که شورای امنیت را قربانی کند، زیرا احتمالا در پایان سی روز امریکا مدعی بازگشت تحریم های سازمان ملل در ذیل بند ۷ خواهد شد و بسیاری از کشورها این تفسیر را نخواهند پذیرفت و اجرا نخواهند کرد و یا اینکه اروپایی ها با امریکا توافق می کنند که در صورت بازپس گیری شکایت آماده هستند که تحریم تسلیحاتی ایران را برای مدت محدود ( ۲ یا ۳سال) تمدید کنند، ضمناً ایران را تحت فشار خواهند گذاشت تا به تعهدات خود در رابطه با آژانس بین المللی انرژی بطور کامل عمل نماید، در مجموع دوماه پر تنش را با امریکا، اسراییل و کشورهای عربی خواهیم داشت.
امریکا از همه امکانات خود برای فشار به ایران استفاده خواهد کرد و در سفر نخست وزیر عراق با امریکا با امضای چندین قرارداد نفتی و برقی به مبلغ ۸ میلیارد دلار و یک کمک ۲۰۰ میلیون دلاری در صدد دور کردن عراق از ایران و ادغام حشدالشعبی در آرامش عراق می باشد.
پمپئو مدعی شده که گروه های مسلح خارج از کنترل دولت هستند در حالیکه ارتش وسفارت امریکا در عراق آزادی کامل دارند و آسمان عراق در کنترل امریکا است.
این روز ها ابهامات فقط مربوط به روابط خارجی نیست بلکه اختلاف نظر در رابطه با چگونگی انتشار اوراق نفتی ،”صندوق دارا دوم”و نگرانی از روابط با امارات پس از توافق با اسراییل باعث شده که بورس ریزش ۲۰ درصدی داشته و شاهد خروج سرمایه ها باشیم.

موافقت وزارت نفت با قیمت گذاری نفت خام پالایشگاهها بر مبنای “قیمت واقعی فروش”به جای قیمت متوسط “نفت خام دبی-عمان”سودآوری پالایشگاه های نفتی و روغنی را افزایش خواهد داد و عرضه سهام پالایشگاهی در ۵ شهریور می تواند به تقویت بازار بورس کمک نماید.
این هفته در رابطه با موضوع پیش فروش نفت چندین مصاحبه و گفتگوی لایو داشتم، گفتگوی زنده با “دکتر سارا وخشوری” کارشناس ارشد بازار انرژی مورد استقبال فعالان فضای مجازی قرار گرفت و برای اکثر بینندگان مفید بود، ایشان در رابطه با پروژه اما و اگرهایی داشت و موافقت شد که پس از انتشار جزئیات طرح، مجددا گفتگو داشته باشیم، ضمناً مناظره خوبی با آقای زنگنه از نمایندگان مجلس داشتم و درباره آثار این طرح دیالوگ داشتیم، از ایشان و سایر کارشناسان خواهش کردم که به جای مخالفت با طرح بخاطر نگرانی از “هزینه کرد منابع به عنوان هزینه جاری” و”بدهکار کردن دولت آینده” کمک کنند تا ایرادات طرح برطرف گردد و این روش تامین مالی جایگزین استقراض از صندوق توسعه و بانکها گردد.
جلسه خوب کمیسیون انرژی اتاق ایران که در رابطه با “چالش های صنعت پتروشیمی” کشور بود ، از نظر همه حاضران “نبود رگلاتوری” می باشد و راه اندازی آن اولین ضرورت این صنعت به شمار می رود تا در زمینه “سرمایه گذاری های جدید”، “قیمت گذاری خوراک” و”چگونگی توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی” تصمیم گیری نماید. مدیران صنعت پتروشیمی نگرانی خود را از آینده بازار صادرات محصولات پتروشیمی با توجه به سرمایه گذاری وسیع امریکا، روسیه و چین در بازار پتروشیمی بیان داشته و تولید ۱۷ میلیون تن متانول و بیش از ۷ میلیون تن اوره (کود شیمیایی) را با توجه به از دست رفتن بعضی از بازارهای مهم نگران کننده دانستند، قیمت متانول و اوره صادراتی کاهش معنا دار داشته در حالیکه هزینه های حمل افزایش یافته است. ضمنا با توجه به ارزان بودن گاز شیل در امریکا، تولید کنندگان پلیمر در امریکا تا بازار کشورهای همسایه ایران ( ترکیه) نفوذ کرده اند و رقابت با آنان در بازارهای بین المللی بسیار دشوار می باشد، لذا شرکت نفت همچنان که در قیمت خوراک پالایشگاههای نفتی و میعانات تجدید نظر نموده لازم است که در قیمت گاز متان ، اتان و نفتای پتروشیمی ها هم تجدید نظر نماید و گرنه وضعیت آنان در بورس تضعیف خواهد شد.

پس از جلسه کمیسیون با دوربین روابط عمومی اتاق در رابطه با اوراق نفتی مصاحبه داشتم، ضمنا با خبرانلاین نیز گفتگوی اسکایپی داشتم و در گروه تلگرامی نخبگان جوان صنعت نفت ارائه داشتم و استدلال های خودم را درباره آثار مثبت بیش فروش نفت بر نقدینگی، تورم، اشتغال و نشاط در جامعه بیان داشته و این اوراق را برای مردم بسیار جذاب و سوداور دانستم.
در روز یکشنبه به اتفاق جمعی از دوستان اتاقهای مشترک و تشکلها به دیدار ایت الله کازرونی از علمای خوشنام و معتدل خبرگان رفتیم و چالش های صادرکنندگان را بیان نمودیم، در این نشست من با اشاره به نسبی بون ارزش ها در اسلام از قول شهید مطهری عنوان نمودم که وفای به عهد جزو ارزش های ثابت و آن را غیر قابل چشم پوشی دانسته و پایبند نبودن قوای سه گانه به تعهد و قولهای خود را از آفت های بزرگ کشور دانستم که باعث خدشه دار شدن اعتماد مردم به نظام و حکومت شده است و خواستار پیگیری احیا ارزش فوق توسط خبرگان ملت شدم.
این هفته چندین جلسه کاری و مشورتی در رابطه با فراورده های نفتی و عراق داشتم، درادامه جلسه هفته قبل با دکتر ملک این هفته هم در رابطه با بازار شرق افریقا تبادل نظر داشتیم و پذیرای مدیران یکی از موفق ترین شرکتهای آرایشی وبهداشتی کشور( سیلانه سبز) با برند” common” بودم که لیدر بازار این محصولات می باشد و عزم جدی برای حضور در بازارهای منطقه و عراق را دارد که قول داد مساعدت دادم ، ضمناً از دفتر شرکت “کابل افق البرز”دیدن کردم و در رابطه با بازار کابل منطقه گفتگو و تبادل نظر کردیم، این شرکت تا سال ۹۷ حضور موفقی در بازار عراق داشته و پس از پیمان سپاری صادرات را متوقف کرده است، با توجه به شناختی که از بازار کابل دنیا، ایران و عراق داشتم ایشان را تشویق کردم که با توجه به راهکارهایی که برای رفع تعهد ارزی در اتاق مشترک ارایه شده است مجددا در بازار عراق فعال گردد، ضمنا اولین سفارش دریافتی را برای آنان ارسال کردم، این شرکت به علت اینکه زنجیره تولید کامل کابل را در اختیار دارد از توان رقابتی خوبی برخوردار می باشد، ضمناً ماشین آلات آنان جدید و تیم مدیریتی موفقی دارد.
در این هفته صادرات به عراق از تمامی مرزها رونق گرفته و باید در مرداد ماه و شهریور شاهد بهبود صادرات کشور به عراق باشیم.
مجددا دوستان والیبال یکشنبه ها را از سر گرفته اند و این هفته به علت برخورد به زمان لایو اینستا با خانم وخشوری موفق به حضور نشدم،  ولی امیدوارم که از هفته آینده پای ثابت آن باشم.
علاوه براین در دفتر با آقای حمید رضا صالحی رییس کمیسیون انرژی اتاق و مدیر عامل صانیر در رابطه با پروژه های عراق جلسه داشتم و نشستی با آقای شاهین نجفی در مورد صندوق سهام و برات داشتم و مقرر شد در رابطه با استفاده از این ابزار جهت صرفه جویی در مصرف گاز پیگیر استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ شویم.
در راستای آزادسازی منابع ایران در بانک تجارت عراق نیز با ماجد موزان نایب رییس اتاق عراق گفتگو داشتم و ایشان قول داد که در این زمینه با مدیران این بانک گفتگو کرده و آخرین اقدامات آنان درباره تاسیس شرکت تجاری اطلاع رسانی نماید. والسلام
۲۲۳۲۲۳

کد خبر 49197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =