آخرین اخبار

گلوبال تایمز: پیش نویس تحریم تسلیحاتی ایران به زباله دان افتاد

پکن-ایرنا- «گلوبال تایمز» روزنامه ارگانی حزب حاکم چین در تحلیلی با بیان اینکه پیش نویس تحریم تسلیحاتی ایران به زباله دان افتاد تاکید کرد که جامعه بین المللی هرگز از تحریم تسلیحاتی ایران پشتیبانی نمی کند و رای منفی به تلاش های آمریکا در شورای امنیت موید این امر است.

به گزارش ایرنا گلوبال تایمز روز سه شنبه خاطر نشان کرد: دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در جریان ارایه پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت، متحمل شکست تحقیر آمیزی شد و حتی کشورهای اروپایی نظیر آلمان،  فرانسه و انگلستان هم از این اقدام پشتیبانی نکردند.

گزارش افزوده است: تحریم تسلیحاتی ایران روز ۱۸ اکتبر پایان می یابد اما پیش از آن اعضای جامعه بین المللی و حتی سه کشور اروپایی در شورای امنیت نشان دادند که فشارهای آمریکا برای تمدید این تحریم ضد ایران کارساز نیست و مورد حمایت قرار نمی گیرد.

روزنامه شکست آمریکا در شورای امنیت را «شرم آور» توصیف کرده و آورده است که این مساله در واقع نشان دهنده انزوای روزافزون آمریکا در جامعه بین المللی است.  

گلوبال تایمز نوشت: این شکست البته دور از انتظار هم نبود زیرا از ابتدا هم آمریکا برای چنین اقدامی هیچ توجیه قانونی و حقوقی نداشت زیرا بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از برجام حراست می شود و طبق آن تحریم ایران در تاریخ معین پایان می یابد.  

نشریه چینی در تحلیل خود تصریح کرد که این پیش نویس با چنین شکستی به زباله دان انداخته شد و طبیعی هم بود زیرا با روح برجام و قطعنامه مذکور شورای امنیت سازگار نیست و ضدیت دارد.

گزارش با تاکید بر اینکه اروپایی ها به دلیل اختلافات عدیده ای که با پیشنهاد آمریکا داشته اند و به دلیل شکاف آنها با آمریکا در خصوص ارتباط و همکاری با ایران از این پیش نویس حمایت نکردند این رهیافت همانند برخورد جنگ سرد آمریکا با چین است که جامعه بین المللی و حتی متحدان اروپایی آمریکا را متضرر کرده است.

گلوبال تایمز اضافه کرد: اروپا دارای منافع ژئوپلتیک و انرژی در خاورمیانه است و امنیت قاره برایش با اهمیت است این کشور موضع قاطعی در حراست از برجام دارد و با خروج آمریکا از این توافق مخالفت کرده است و با فشارهای فزاینده و تحریم های بیشتر آمریکا علیه ایران همراه نخواهد شد.

روزنامه نوشته است: تلاش آمریکا برای ایجاد یک اتحاد امنیتی مانند ناتو عربی و یا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به هیچوجه با منافع اروپا همخوانی ندارد و مورد استقبال قرار نمی گیرد شاید اروپایی ها هماهنگی هایی در برخی موضوعات با آمریکا داشته باشند اما در مسایل محوری که به منافع آنها پیوند خورده است تسلیم فشار واشنگتن نخواهند شد.

گلوبال تایمز با اشاره به اینکه امروز تضاد بین آمریکا و اروپا بر سر موضوع هسته ای ایران از هر زمانی عیان تر است نوشته است: ترامپ یکجانبه از برجام خارج شده است و یکجانبه گرایی را دنبال می کند و این با منافع اروپا سازگار نیست همانطور که امروز نیز ترامپ درخواست ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای حضور در نشست مجازی اعضای شورای امنیت به میزبانی مسکو را نمی پذیرد و کماکان می خواهد راه خودش را برود و فشار حداکثری را پیش ببرد و حاضر هم نیست با دیگران وارد مذاکره شود.

روزنامه چینی با اشاره به تهدید ترامپ پس از شکست در شورای امنیت برای استفاده از مکانیسم ماشه نوشت: اینها تدابیر یکجانبه ای است که تخطی از مقررات بین المللی و اصول سازمان ملل است و تا زمانی که این موضع آمریکا تغییر نکند پلی ارتباطی بین آمریکا و اروپا بر سر ایران ایجاد نخواهد شد و واشنگتن از قبل هم منزوی تر خواهد شد.

کد خبر 48355

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =