آخرین اخبار

دولت بر افزایش غیرمنتظره‌ ارزش سهام بورسی نظارت کند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به افزایش بیش از اندازه قیمت در برخی سهام‌ بورس با توجه به ارزش ذاتی سهم، گفت: در بورس تندوری‌هایی در قیمت برخی سهم‌ها صورت می‌گیرد که این امر ممکن است تبعاتی را به همراه داشته باشد و دلسردی را برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه ایجاد کند.

علی‌محمد چوپانی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بورس یک بازار سرمایه است، اظهار کرد: افرادی که خود توان سرمایه‌گذاری ندارند، در شرکت‌های بورسی که بازدهی سود آنها حداقل معادل سود بانکی است، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی بیان کرد: عموماً قیمت‌گذاری سهام یک شرکت متأثر از عملکرد سه سال قبل آن است. در بدبینانه‌ترین شرایط قیمت سهام یک شرکت می‌تواند تا ۱۰ برابر بیشتر از میزان سودی باشد که در اظهارنامه مالیاتی شرکت اعلام شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان افزود: به‌عنوان مثال اگر شرکتی طی سه سال به طور میانگین ۴ میلیارد تومان سود کرده باشد، قیمت سهام نباید در بدبینانه‌ترین شرایط تا ۱۰ برابر یعنی معادل ۴۰ میلیارد تومان بیشتر شود؛ قیمت واقعی که نفع طرفین باشد، ۲۰ میلیارد تومان است. اگر این شرکت در بورس به‌وسیله بورس گردان‌ها تا ۱۰۰ میلیارد تومان فروش برود، ایجاد در حق خریدار سهم جفا شده است.

چوپانی تأکید کرد: برای اینکه شاهد چنین مسائلی نباشیم باید دولت بر بورس نظارت کند و هر جا دید به طور غیرمنتظره‌ای ارزش سهام شرکتی بالا رفت و با میانگین سود سه سال آن برابری نداشت، نماد بسته شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر این کار صورت نگیرد، نشان می‌دهد که بورس به وظیفه نظارتی خود عمل نکرده و اگر سهامداری دچار ضرر شود، قطعاً باید بورس پاسخگو باشد.

انتهای پیام

کد خبر 48331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =