آخرین اخبار

خوابتان نمی‌بَرَد؟ این مطلب را بخوانید و بخوابید!

قطعا و مطمئنا همه ما به دلایل مختلف درونی و یا بیرونی بی خوابی‌های حاد و حتی مزمن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب راه‌کارهایی در رابطه با حل این مشکل به شما آموزش می‌دهیم.

برترین‌ها: قطعا و مطمئنا همه ما به دلایل مختلف درونی و یا بیرونی بی خوابی‌های حاد و حتی مزمن را تجربه کرده‌ایم. در این مطلب راه‌کارهایی در رابطه با حل این مشکل به شما آموزش می‌دهیم.

دلایل بی خوابی و چند روش کار آمد برای جلوگیری از آن

خیلی وقت‌ها بی خوابی‌های ما می‌تواند بخاطر عادت‌های بد، سبک زندگی ناسالم مثلا چرت زدن هنگام عصر یا خوابیدن بیشتر در صبح برای جبران کسری خواب... و مصرف خوراکی یا غذاهای چرب پر کالری و مصرف کافئین قبل از خواب باشد.

البته داشتن استرس، اضطراب و عوامل دیگر نیز می‌تواند بی خوابی را در بر داشته باشد. داشتن بیماری و مصرف متعدد داروها نیز در بی خواب کردن ما بی تاثیر نیستند.

مورددیگر از موارد بی خوابی داشتن سفرهای طولانی که منجر به جت لگ می‌شوند (به هم ریختن ساعت بدن بدلیل پروازهای طولانی)

داشتن کمبود ویتامین در بدن را هم می‌توان از دلایل بی خواب شدن افراد دانست، مخصوصا کمبود ویتامین‌های گروه B تاثیرات زیادی در بی خواب کردن افراد دارد.

خب به راستی برای جلوگیری از بی خوابی باید چه کرد؟

همه ما می‌دانیم که با ماندن در روند بی خوابی کاملا زندگیمان کسل کننده پیش می‌رود و دچار اختلال می‌شود. در عین حال به دلیل بی حوصلگی و خستگی عمومی ناشی از بی خوابی با کوهی از کارهای انجام نشده و یا حتی نصف و نیمه رها شده مواجه خواهیم شد.

عاطفه قلی‌زاده: خب وقتشه چند تا روش ساده و کار آمد رو برای جلو گیری از این موذل همه‌گیر بهتون پیشنهاد کنم.

دلایل بی خوابی و چند روش کار آمد برای جلوگیری از آن

اول این که از بردن تلفن همراه در رختخواب یا خوردن غذا در رختخوابتون جدا خود داری کنید و رختخواب رو فقط محیطی در نظر بگیرید که قراره فقط اونجا استراحت کنید و خوابی راحت داشته باشید.

دوم سعی کنید راس یه ساعت منظم به رخت خواب برید، می‌دونم! خوابتون نمیبره، فقط کافیه شروع به خواندن کتاب کنید ... خواندن کتاب باعث میشه ذهنتون متمرکز بشه و از پراکندگی و فکر و خیال و استرس روزانه دور بشید و همون طور که در رخت خوابتون دراز کشیدید به آرامی به خواب فرو برید.

سوم ورزش کنید! بررسی‌ها نشان می‌دهند بطور میانگین ۲۰ تا ۳۰ دقیقا ورزش در سه تا چهار روز در هفته کمک می‌کند که خواب راحت تری داشته باشید.

چهارم متوجه این باشید که قبل از خواب از چه خوراکی و حتی نوشیدنی‌هایی استفاده می‌کنیم! مثلا خوردن غذاهای چرب و پر روغن و پر کالری باعث میشه با یه سنگینی و حال بدی به رختخوابتون برید و همین سنگین شدن باعث می‌شه به سختی به خواب برید ... و یا خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار قبل از خواب هم باعث بی خوابی در ما میشود.

پس وقتشه سعی کنید برای خوردن یه شام سبک، مثلا میل کردن سوپ جو و گندم یا حتی سالادهای مختلف که می‌تونیم به وسیله‌ی میوه‌ها و سبزیجاتی مثل آواکادو، قارچ، نخود فرنگی، کاهو و حتی کیوی .. و مغز و دانه‌های مقوی کلی تنوع بهشون بدیم، اقدام کنیم.

دلایل بی خوابی و چند روش کار آمد برای جلوگیری از آن

درآخر میخوام به یه موضوع مهم اشاره کنم، اون هم در مورد افرادی هست که تقریبا دچار بی خوابی مکرر شده اند و بصورت مزمن بی خواب هستند، این افراد حتما باید به پزشک مراجعه کنند و وضعیت سلامتی خودشون مورد بررسی قرار بدهند.

منشا بی خوابی‌ها رو در خودمون جست و جو کنیم و برای از بین بردن بی خوابیمون دنبال راه چاره باشیم.

منبع: برگرفته از یادداشت عاطفه قلی‌زاده در شبکه اجتماعی ویرگول

کد خبر 48317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =