آخرین اخبار

جوانان و افراد کم و سن و سال، قربانیان جدید کرونا

متخصص عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از بروز بیماری در بین جوانان خبر داد و گفت: این موضوع یک زنگ خطر است که باید به آن توجه کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از وب دا ؛ دکتر مریم کیهانی در برنامه زنده شب‌های بام ایران صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری مورخ ۲۷ مردادماه ۹۹، افزود: شرایط خوبی در استان نداریم، این استان در مرحله هشدار قرارد دارد و خواه ناخواه ممکن است به سمت مرحله قرمز برود.
متخصص عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی و بیمارستانی چهارمحال و بختیاری به شدت افزایش یافته است، ادامه داد: متاسفانه درگیری در بین جوانان با شدت بسیار بالایی وجود دارد که این‌ها یک اعلام خطر است.
وی با بیان اینکه در روند بیماری شاهد یک روزمرگی و ریختن ترس مردم هستیم، عنوان کرد: ترس اوایل بیماری تاحدودی بازدارنده بود، مردم باید بدانند فردی که ماسک می‌زند یک فرد ناتوان نیست بلکه یک شهروند، با اخلاق اجتماعی بالا است که به خود اجازه نمی‌دهد به حریم هم‌نوع و همشهری خود وارد شود.
کیهانی خاطرنشان کرد: کادر پزشکی و درمان خسته و دچار فرسایش شده است، این عدد و ارقامی که از مبتلایان و مرگ و میر بیماران اعلام می‌شود، همگی بار روانی شدیدی برای این افراد در مراکز درمانی به دنبال دارد، این شرایط جبران ناپذیر است.
متخصص عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تاکید بر اینکه برخی از مراجعه‌کنندگان اصرار دارند تا از آن‌ها آزمایش گرفته شود، اضافه کرد: شرایط برای این کار محدود است و پرسنل آزمایشگاه به شدت درگیر هستند، مهم شرایط جسمی و بالینی است و اینکه بتوان سیکل بالینی را قطع کرد.
وی یادآور شد: بیمارانی بودند که به دلیل سهل‌انگاری، ناآگاهی یا غرور کاذب و نفی ابتلا به بیماری باعث درگیری سلسله‌وار عده زیادی از افراد شدند و افراد مسن و آن‌هایی که دچار بیماری زمینه‌ای هستند را با مخاطرات جدی مواجه می‌کند، در حال حاضر آنچه انرژی بسیاری از همکاران در بخش‌های کرونا می‌گیرد ابتلا جوانان کم سن و سال به کرونا است.
کیهانی تاکید کرد: زمانی مشخصه بارز کرونا این بود که در افراد مسن یا دارای بیماری زمینه‌ای سخت‌تر باشد اما این روزها شاهدیم که این ویروس در جوانان نیز عارضه‌های شدیدی ایجاد می‌کند.
متخصص عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: مراحل ساخت واکسن زمان‌بر است، قبلا مطالعات و اقداماتی برروی این دست از ویروس‌ها انجام شد که منجر به نتایجی شد، همان نتایج حالا در بحث ساخت واکسن بیماری کرونا کمک‌کننده شده و زمان را کوتاه‌تر کرده است.
وی افزود: در مراحل ساخت واکسن در ابتدا کارآزمایی آزمایشگاهی وجود دارد و در ادامه کار، آزمایش بر روی حیوانات انجام می‌شود، سپس واکسن وارد کارآزمایی انسانی می‌شود، هم‌اکنون ۱۲ کشور در دنیا هستند که ادعا کردند وارد مرحله کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شدند و طبق آخرین اخبار، ایران هنوز وارد این مرحله نشده است.
کیهانی ادامه داد: کارآزمایی بالینی نیز سه مرحله دارد، در مرحله اول، واکسن روی داوطلبان به جهت ایمنی آزمایش می‌شود، اگر در این مرحله ایمنی واکسن تایید شد واکسن وارد مرحله دوم می‌شود، در مرحله دوم چند صد نفر داوطلب دریافت واکسن می‌شوند، در این مرحله علاوه بر ایمنی، کارایی واکسن نیز بررسی می‌شود، مجددا اگر مرحله دوم موفقیت‌آمیز بود وارد مرحله سوم می‌شویم که واکسن روی ۲۰ تا ۴۰ هزار انسان تست می‌شود.
متخصص عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن تولیدی دو کشور به مرحله سوم بالینی رسیده است، اما باید در نظر داشت تا واکسن به مرحله انبوه برسد و وارد بازار مصرف شود به صورت معمول ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان لازم اس، البته برخی شرکت‌های دارو سازی با تلفیق دوره‌های تولید واکسن سعی در کوتاه‌تر شدن پروسه تولید واکسن کرونا دارند.
وی اضافه کرد: اساس کار در بیماری‌های عفونی همچنان پیشگیری است، متاسفانه میزان آلوده‌کنندگی بیماری کرونا بسیار زیاد است.
کیهانی یادآور شد: بیماری کرونا یک دوره کوتاه چند ماهه است که شیوع پیدا کرده و صحبت درباره آن سخت است، قطعا از طب سنتی می‌توان استفاده کرد اما برخی باورهای غلط نیز در این زمینه وارد چرخه درمان شده است مثل استفاده از زنبور عسل، این مسائل هیچگونه پایه و اساس علمی ندارد و کاملا رد شده است.

46

کد خبر 48247

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =