آخرین اخبار

کشف کهکشانی همانند کهکشان راه شیری

ستاره شناسان اخیرا موفق به کشف یک کهکشانی دوردست شده‌اند که به طرز شگفت آوری مانند کهکشان راه شیری به نظر می‌رسد.

خبرگزاری ایسنا: ستاره شناسان اخیرا موفق به کشف یک کهکشانی دوردست شده‌اند که به طرز شگفت آوری مانند کهکشان راه شیری به نظر می‌رسد.

اخترشناسان موسسه ماکس پلانک اخیرا از "آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما" ( Atacama Large Millimeter Array) معروف به آلما در شیلی برای پیدا کردن یک کهکشان که 12 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد، استفاده کردند.

این سیاره "SPT0418-47" نام گرفته است و محققان می‌گویند این کشف نشان دهنده ساختارهای کهکشان راه شیری و سایر کهکشان‌های مارپیچی در 12 میلیارد سال پیش در زمانی که کهکشان جوان بوده، است.

در حالی که به نظر می‌رسد کهکشان‌هایی که توسط ستاره شناسان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند دارای بازوی مارپیچی نیستند، اما حداقل دو ویژگی همانند کهکشان راه شیری ما دارند که یکی از آنها یک قرص برآمده و دیگری قرص چرخشی است.

قرص برآمده گروه بزرگی از ستارگان را شامل می‌شودکه کاملاً محکم در اطراف مرکز کهکشانی کهکشانهای مارپیچی کنار هم قرار گرفته‌اند و به عنوان یک لکه سفید در کهکشان راه شیری دیده می‌شوند. این اولین باری است که یک قرص برآمده که در اوایل جهان تشکیل شده، مشاهده می‌شود. این ویژگی‌ها کهکشان "SPT0418-47 "را به دورترین کهکشان شبیه کهکشان راه شیری تبدیل می‌کند.

محققان گفتند مطالعه کهکشان‌های دوردست مانند SPT0418-47 برای درک ما در مورد چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان‌ها مهم هستند. اگر چه این کهکشان‌ها بسیار دور هستند و مشاهدات دقیق با حتی قوی‌ترین تلسکوپ‌ها تقریباً غیرممکن است، زیرا کهکشان‌ها کوچک و کم رنگ به نظر می‌رسند؛ اما محققان با کمک آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما موفق به کشف آن شدند.

کد خبر 47260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =