آخرین اخبار

پشت پرده برنامه‌ریزی سفر ناگهانی رئیس جمهور چین به پاکستان

خبر سفر قریب الوقوع رئیس جمهور چین به کشور پاکستان در حالی اعلام می‌شود که التهاب در منطقه جنوب آسیا به شدت رو به افزایش است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از اکسپرس نیوز؛ به دنبال تخریب روابط میان پاکستان و عربستان که از انتقادات تند «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان آغاز شد، خبر سفر قریب الوقوع «شی جن پینگ» رئیس جمهور چین به اسلام آباد باعث تعجب رسانه ها شد.

این سفر در حالی انجام می شود که عربستان در تلاش است با سوءاستفاده از فشار اقتصادی علیه اسلام آباد، پاکستان را به کم کردن ارتباط با چین مجاب کند.

برخی محافل نزدیک به دولت پاکستان در این خصوص اعلام کردند: پس از اوج گیری تنش میان پاکستان و عربستان دولت ریاض خواسته های خود از اسلام آباد را مطرح کرد که از جمله آنها کم کردن ارتباط با چین و افزایش روابط پاکستان با آمریکا بود.

خواسته عربستان در پاکستان مورد قبول قرار نگرفته و با توجه به پیشرفت کریدور اقتصادی چین و پاکستان که برای دولت اسلام آباد اهمیت بسیار زیادی دارد، عمران خان کم کردن روابط با چین را نپذیرفته است.

از سوی دیگر پاکستان از چین به عنوان اهرم فشار بر هند در موضوع کشمیر استفاده می کند و اهمیت سیاسی این موضوع برای اسلام آباد بسیار زیاد است.

به نظر می رسد سفر رئیس جمهور چین به پاکستان نیز با هدف تسریع پروژه های جانبی سی پیک یا کردیدور اقتصادی چین و پاکستان باشد، و حین سفر وی در مورد گسترش روابط دو کشور نیز مذاکرات مهمی صورت بگیرد که برای لابی آمریکایی از جمله سعودی ها خوشایند نخواهد بود.

قرار است در این سفر دولت چین سرمایه گذاری های بیشتری در خاک پاکستان انجام داد و این امکان وجود دارد که در برخی از این سرمایه گذاری ها جایگاه عربستان در خاک پاکستان ضعیف شود.

انتهای پیام/.

کد خبر 47240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =