آخرین اخبار

معاملات مشکوک بورس باطل می‌شوند

درحالی‌که شاخص بورس روندی صعودی دارد گروهی از افراد که از قضا هیچ تخصصی نیز در بازار سرمایه و تحلیل‌های مربوط به آن ندارند با سیگنال‌دهی‌های خود در گروه‌ها و کانال‌های پرجمعیت سعی در معرفی برخی از سهم‌های کم‌ارزش به‌عنوان سهم‌های خوب بازار دارند؛ اتفاقی که با هجوم خریداران برای خرید این سهم‌ها موجب تشکیل صف‌های خرید می‌شود.

به گزارش جهان نیوز، بیش از یک‌سال است که بازار سرمایه روندی صعودی به خود گرفته‌است. روندی که در سال گذشته رشدی حدود 180درصدی را به همراه داشت.

شاید از آخرین ماه‌های سال قبل بود که توجه بسیاری از شهروندان به حضور در بورس و دریافت کد معاملاتی جلب شد. اما سال 99 با شروعی بسیار توفانی‌تر از سال قبل همراه بود، به‌طوری‌که شاخص خیلی زود و در اواخر اردیبهشت‌ماه از جایگاه 500 هزار واحدی روزهای آغازین سال عبور و به عدد یک‌میلیون واحد رسید. رشدی که به‌رغم فراز و فرودهایش هرگز متوقف نشد و در مردادماه به شاخص دومیلیون واحدی سلام کرد.

با افزایش بازدهی بورس بسیاری از سرمایه‌داران به منظور کسب سود بیشتر وارد این بازار شدند تا بتوانند علاوه‌بر حفظ ارزش پول خود در شرایط تورمی حتی بر ارزش آن بیفزایند. در این میان متاسفانه برخی سودجویان، باز کسب و کار دیگری را برای خود تعریف کردند. این افراد با ارائه سیگنال‌های نادرست و غیرواقعی از برخی از سهم‌ها قصد دارند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. درحالی‌که شاخص بورس روندی صعودی دارد گروهی از این افراد که از قضا هیچ تخصصی نیز در بازار سرمایه و تحلیل‌های مربوط به آن ندارند با سیگنال‌دهی‌های خود در گروه‌ها و کانال‌های پرجمعیت سعی در معرفی برخی از سهم‌های کم‌ارزش به‌عنوان سهم‌های خوب بازار دارند؛ اتفاقی که با هجوم خریداران برای خرید این سهم‌ها موجب تشکیل صف‌های خرید و افزایش حبابی و غیر واقعی قیمت برخی از این سهم‌ها می‌شود.

این افراد زمانی که قیمت سهم افزایش یافت آن سهم‌ها را به مردم می‌فروشند و با توجه به صف خرید سنگین این سهم‌ها خیلی زود آن هم با قیمت‌هایی کذایی و غیرواقعی به فروش می‌روند. نتیجه این روند کسب سود این افراد و زیان عموم مردم است. در گزارش زیر به صورت مشروح به شیوه سیگنال‌دهی این افراد و نقش آنها در بازار سرمایه پرداخته‌ایم.

بازار سرمایه از سال گذشته به دلیل بازدهی بسیار خوبی که نسبت به سایر بازارهای موازی داشت مورد توجه مردم قرار گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد در چهار ماهه نخست امسال شاخص کل از 508هزار واحد به بیش از دومیلیون واحد افزایش یافته‌است که نشان از رشد چهاربرابری شاخص بورس دارد.

شواهد نشان می‌دهد اوضاع و احوال بازدهی بورس بسیار خوب است اما در همین اوضاع خوب برخی افراد کاسبی جدیدی به راه انداختند و با فروش سیگنال و تغییر مسیر سرمایه‌های مردم به سمت سهم‌های کم‌ارزش سودجویی می‌کنند. برخی از سیگنال‌دهندگان با استفاده از فضای مجازی اقدام به ایجاد تقاضا برای برخی از سهم‌ها می‌کنند و به‌صورت غیرقانونی برای مردم تازه‌وارد سبدگردانی انجام می‌دهند و با تبلیغات کاذب اقدام به ترغیب مردم برای سرمایه‌گذاری و خرید سهم می‌کنند. همین موارد باعث شد در گفت‌وگو با فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد از او بخواهیم درباره شرایط فعلی بورس و مسائلی که در آن وجود دارد برایمان توضیح دهد. پاسخ‌های آقای وزیر را در ادامه می‌خوانید.
درحال‌حاضر وضعیت بازار سرمایه را چطور ارزیابی می‌کنید. به نظرتان مهم‌ترین اتفاقی که با رشد شاخص بورس در اقتصاد ایران رخ‌داده‌است چیست؟
به‌هرحال مدتی است که بازار سرمایه در ایران مورد توجه بخش عمده‌ای از صاحبان نقدینگی قرار گرفته‌است. این موضوع با توجه به سوددهی این بازار هم به نفع سرمایه‌گذاران بوده و هم از طرفی موجب تامین مالی شرکت‌های حاضر در بورس خواهد شد. ضمن این‌که درحال‌حاضر نگاه بنگاه‌های اقتصادی حاضر در بورس برای تامین مالی شرکت‌های خود بیشتر از این‌که به سمت نظام بانکی باشد به سمت بازار سرمایه است. همین حضور پررنگ مردم در بورس می‌تواند منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و به‌تبع‌آن رشد نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود اقتصاد ایران شود.

همان‌طور که مطلعید تعداد زیادی از مردم در ماه‌های اخیر وارد بورس شده و با دریافت کد بورسی در حال خرید و فروش سهم هستند. شما به‌عنوان وزیر اقتصاد و متولی اصلی این حوزه چه توصیه یا پیشنهادی برای شهروندانی که به‌تازگی وارد بورس شده‌اند دارید؟
به نظرم بورس بهترین پذیرنده پس‌اندازهای خرد است. البته باید توجه داشت سرمایه‌گذاری در بورس برای افرادی که در این زمینه تخصص کافی ندارند باید با استفاده از نظرات و مشاوره‌های متخصصان این حوزه صورت‌گیرد. ضرب‌المثلی در این زمینه وجود دارد که نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد گذاشت. سرمایه‌گذاران نیز بهتر است همه سرمایه خود را وارد یک بازار نکنند.

ضمن این‌که بازار سرمایه و بورس در همه جای دنیا دارای ریسک‌ است و کسانی که به این بازار ورود می‌کنند وجود ریسک و نوسان در این بازار را پذیرفته‌اند. از این رو پیشنهاد می‌شود افراد همه سرمایه خود را به یک بازار وارد نکنند. درحال‌حاضر ما شاهد این موضوع هستیم که برخی از شهروندان تمام سرمایه خود را از سایر بازارها خارج و به سمت بورس آورده‌اند که من با این موضوع مخالفم و چنین پیشنهادی را به مردم نمی‌دهم.

در ماه‌های اخیر و متناسب با افزایش تعداد سهامداران حقیقی بورس، به‌تبع‌آن شاهد رشد قارچ‌گونه کانال‌ها و گروه‌های مختلف بورسی در فضای مجازی هستیم. نظرتان درباره گسترش این موضوع و تبعات آن چیست؟
وزارت اقتصاد برای برخورد با این افراد و شبکه‌سازی‌ها برنامه دارد و به‌طور مشخص سازمان بورس و اوراق بهادار تا حدی که قانون اجازه ‌دهد مقابل اختلالاتی که از سوی این افراد ایجاد می‌شود را خواهد گرفت. به‌هرحال سازمان بورس و اوراق بهادار با ابزارهایی که در اختیار دارد، می‌تواند نسبت به اصلاح رفتار افراد سودجو اقداماتی را انجام دهد، اما باید توجه داشته باشیم که کنترل این افراد صرفا یک طرف ماجراست و در طرف دیگر فعالان بازار سرمایه نیز نباید رفتار هیجانی از خود بروز داده و به سیگنال‌های موجی توجهی نکنند. بدون‌شک رفتار فعالان بازار سرمایه بسیار مهم است، چراکه اگر این افراد به سیگنال‌های غلطی که در فضاهای غیررسمی منتشر می‌شوند توجه نکنند مدیران این کانال‌ها و گروه‌ها نیز کاری از پیش نمی‌برند.

به‌عنوان سوال آخر می‌خواستم بدانم آیا از پلیس فتا یا وزارت اطلاعات نیز برای برخورد با افرادی که به دنبال مسموم‌کردن فضای بورس هستند درخواست کمک کرده‌اید؟
به نظرم سازمان بورس شرایط و ابزار این نظارت را در اختیار دارد و طبیعتا اگر مشخص شود معاملاتی از طریق سیگنال‌دهی به افراد با قیمت‌های بالا و غیرواقعی انجام شده‌است سازمان بورس این معاملات را ابطال خواهد کرد. من از صاحبان سرمایه که قصد سرمایه‌گذاری در بورس را دارند می‌خواهم علاوه‌بر خودداری از رفتارهای هیجانی از مشاوران رسمی کمک بگیرند و به سیگنال‌های غلط و نادرستی که منافع افراد سودجو را تامین می‌کند اعتنا نکنند.

تقویت فرهنگ سرمایه‌گذاری
 حامد فلاح، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار جام‌جم می‌گوید: با رشد شاخص بورس برخی افراد سودجو با سیگنال‌فروشی اقدام به کسب درآمد می‌کنند که سازمان بورس و اوراق بهادار با کمک مراجع قضایی و پلیس فتا باید با سیگنال‌فروشان برخورد کند.  وی تاکید کرد: برخی افراد در کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی سیگنال‌هایی را به بازار عرضه می‌کنند که هدفشان کسب سود خود است و البته رصد این افراد در دنیای فناوری بسیار راحت است.  فلاح تاکید کرد: مردم نباید از خود رفتار هیجانی نشان دهند و اگر به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند پیشنهاد می‌کنم با مراجعه به کارگزاران بورس تهران مسیر معقولی را برای کسب سود خود انتخاب کنند.  به گفته وی، توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری یکی از مواردی است که باید بیشتر مورد توجه سازمان بورس قرار بگیرد، چرا که بی‌شک با آموزش درست افراد، نقش افراد سودجو کمتر خواهد شد.

لزوم آموزش برای تازه‌واردها
 محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  معتقد است، یکی از وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار آموزش سهامداران است تا افراد تازه‌وارد برای کسب دانش و افزایش اطلاعات خود به فضای مجازی و کانال‌های غیررسمی مراجعه نکنند.  وی با بیان این‌که آموزش و فرهنگ‌سازی سهامداری، مغفول‌مانده به جام‌جم گفت: البته بخشی از این کار شروع شده‌است اما سیستم آموزش سهامداری ما نسبت به تعداد سهامداران متناسب نبوده و بسیار کم است. بنابراین موضوع توجه به آموزش باید پوشش بیشتری داده شود.  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که در این وضعیت بازار سرمایه، عده‌ای اقدام به ارسال و ترویج سیگنال‌های کاذب می‌کنند و قیمت سهم‌ها را به صورت غیرواقعی بالا می‌برند، گفت: این موضوع این‌قدر حساس شده که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی به سازمان بورس و فعالان بازار سرمایه تذکر دادند و لازم است اقدامات جدی برای این موضوع انجام شود.

طعمه سیگنال‌فروشان نشویم
 سرهنگ علی محمد رجبی، رئیس مرکز پیشگیری و تشخیص پلیس فتا ناجا به خبرنگار جام‌جم گفت: زمانی که فضا یا بازاری در کشور جذاب می‌شود، مجرمان و کلاهبرداران نیز در این حوزه فعال می‌شوند و سعی می‌کنند از فضای به وجود آمده برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

رئیس مرکز پیشگیری و تشخیص پلیس فتا ناجا ادامه داد: یکی از مواردی که می‌تواند مورد سوء استفاده مجرمان سایبری قرار گیرد، ورود تازه‌واردان به بازار بورس است که شاید اطلاعات کامل و کافی برای ورود به این عرصه را ندارند یا شاید مجبور به فعالیت در این بستر هستند. لذا این افراد بیشتر در معرض تهدید و آسیب قرار دارند.

رجبی با بیان این‌که از شهروندان می‌خواهیم نام کاربری و رمز عبور بورسی‌شان را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند، افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که هموطنان باید رعایت کنند این است که نام کاربری و رمز عبور بورسی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند، چراکه ممکن است برخی افراد سودجو با در اختیار داشتن رمز عبور آنها اقدام به خرید و فروش سهام کنند و زمینه زیان دیدن قربانی را فراهم آورند.

رئیس مرکز پیشگیری پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری برخی کانال‌ها و صفحات اینترنتی زیر پوشش سرمایه‌گذاری در بورس به شهروندان هشدار داده و تصریح کرد: اکنون شاهد افزایش فعالیت کانال‌ها و صفحه‌هایی تحت عنوان فروش سیگنال یا سرمایه‌گذاری در بورس هستیم که این صفحات سعی می‌کنند اعتماد مردم را جلب کنند و با هدایت سرمایه‌های مردم، شهروندان را به سمت خرید سهم‌های خاصی سوق دهند. در این شرایط این هدایت‌های ویژه موجب تأثیرگذاری در بازار بورس یا باعث سرقت اطلاعات کاربران و کلاهبرداری از آنها می‌شود. رجبی افزود: شیوه درست ورود به بورس این است که مردم قواعد بازار بورس را بدانند و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری معتبر این کار را انجام دهند.

رئیس مرکز پیشگیری پلیس فتا با بیان این‌که مردم برای واردشدن به بازار بورس باید شناخت اقتصادی داشته باشند، گفت: بسیاری از کانال‌ها و صفحات موجود قابل اعتماد نیستند. ضمن این‌که صفحه تلگرامی و اینستاگرامی معتبر و دارای مجوزی نیز در این زمینه وجود ندارد.

رجبی با تاکید بر این‌که پلیس فتا نمی‌تواند به صورت مستقیم و مصداقی به حوزه سیگنال‌فروشی ورود کند به جام‌جم گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر و مرجع متخصص این حوزه پس از رصد می‌تواند مواردی که مصداق سیگنال‌فروشی یا منحرف‌کردن سرمایه مردم را دارد به مراجع قضایی گزارش داده و شکایت کند که اگر پس از طی مراحل لازم این موضوع به پلیس فتا ارجاع شود ما وارد عمل خواهیم شد.

به گفته وی، برخی افراد در فضای مجازی تحت عنوان سیگنال‌فروشی کلاهبرداری می‌کنند و در مواردی که قانون به ما اجازه می‌دهد برخورد می‌کنیم.

کد خبر 47213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =