آخرین اخبار

محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک مترو و اتوبوس را خلوت نکرد

رییس شورای شهر تهران گفت: بر خلاف اصرار مسؤولان بر لغو طرح ترافیک، این موضوع باعث خلوت شدن مترو و اتوبوس نشده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در پایان جلسه امروز شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دستور اصلی امروز شورای شهر تهران مربوط به رسیدگی به پیشنهادات مربوط به اساسنامه شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری بود، گفت: جزئیات این لایحه ۶۲ ماده‌ای به تصویب رسید.

هاشمی افزود: طرح یک فوریتی بومی‌سازی تجهیزات ثابت و متحرک بخصوص تجیهزات واگن تهران برای متروی تهران که برای ایجاد یک شرکت جدید به سمت بومی‌سازی و خودکفایی در امر تجهیزات مترو در ایران و  تهران پیش ببرند رسیده بود، به تصویب رسید.  

رئیس شورای شهر درباره ساماندهی در شهرداری تهران هم گفت: بیش از ۴۳ سازمان و شرکت وجود دارد که عمدتا اساسنامه‌هایشان دچار مشکل است و با برخی قوانین موجود کشور یا برخی مصوبات شورا مغایر است.

وی ادامه داد: به همین دلیل سعی کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر بر این است که به یک اساسنامه تیپی برسند تا این مشکل در شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری حل شود. چون شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری نخستین شرکتی بود که طرحش را ارسال کرد، سعی شد تمام این موارد در این اساسنامه دیده شده و غالبی بدست آید که دیگر شرکت‌ها بر طبق آن بتوانند اساسنامه از آن تبعیت کنند.

محسن هاشمی در تشریح این مساله که گفته شده است در شهرداری تهران تا امروز برای شیوع کرونا  ۳ هزار میلیارد هزینه شده است، گفت: در شهرداری دو نوع خسارت وارد شده است، یک خسارت مربوط به عدم نفع است؛ به عنوان مثال شرکت مترو و شرکت واحد تعداد سفرهایشان به یک سوم کاهش یافته و در نتیجه از درآمدشان کاسته شده است.

وی ادامه داد: حتی مبلغی که می‌توانستد از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت دریافت کنند منتفی شده است و حتی تمام مراکز فرهنگی و ورزشی شهرداری متقاضی ندارند و درآمد شهرداری کاسته شده است.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در مصوبه ستاد مقابله با کرونا گفته شده بود که شرکت‌ها، سازمان‌ها و شرکت خصوصی که دچار مشکل شده بودند و پرسنل‌شان را اخراج نکردند می‌توانند از محل ۷۵ هزار میلیارد تصویب شده به شرکت‌هایی که دچار زیان‌دهی شدند و پرسنل‌شان را اخراج نکردند وام دریافت کنند، گفت: ستاد ملی کرونا باید از محل این بودجه شهرداری را معرفی کند.

وی افزود: بابت کسانی که اخراج شدند باید چیزی شبیه بیمه بیکاری پرداخت شود؛ چون امکان دارد برخی پرسنل اخراج شده باشند و مجموعا باید به این فکر باشیم که در مبارزه با کرونا علاوه بر توصیه به ماسک و فاصله‌گذاری، به فکر افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی و سرمایه‌گذاری در گندزدایی باشیم. به منظور افزایش این ظرفیت‌ها به شهردار نامه نوشتیم و درخواست ۳ هزار میلیارد شده است.

هاشمی در واکنش به این سوال که شهرداری می‌گوید ما خودمان پیشنهاد لغو  طرح ترافیک را مطرج کرده‌ایم، گفت: چون اصرار بر این بود که با لغو طرح حمل و نقل عمومی خلوت شود، قرار شد مدتی آزمایشی اجرا شود اما آمارها نشان می‌دهد حمل و نقل عمومی شلوغ‌تر هم شده است. من پیشنهادی در این زمینه از سوی شهردار نشنیده‌ام و در این مصوبات شهردار دخالت مستقیمی ندارد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در جلسه هم‌اندیشی درباره برگزاری انتخابات هیات رئیسه صحبت شد، گفت: احتمالا این انتخابات بین ۲۸ مرداد و اول شهریور برگزار خواهد شد.

کد خبر 46290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =