آخرین اخبار

۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
کولبر نکشید

این هشتگ در اعتراض به کشته شدن وزیر محمدی کولبر ۲۹ ساله اهل روستای حشمر از توابع شهرستان ثلاث باباجانی شکل گرفت.

آفتاب‌نیوز :

امین فضلی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: هشتگ #کولبر_نکشید در روزهای گذشته به هشتگ اول ایران در توییتر تبدیل شد. این هشتگ در اعتراض به کشته شدن وزیر محمدی کولبر ۲۹ ساله اهل روستای حشمر از توابع شهرستان ثلاث باباجانی شکل گرفت.

در سال‌های گذشته نیز کاربران فضای مجازی به کشته ‌شدن کولبران اعتراضاتی کرده ‌بودند. حتی این اعتراضات به مجلس نیز کشیده شد که منجر به واکنش وزارت کشور و تسهیل در آمد و شد کولبران شده‌ بود. ولی سوال اینجاست که رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی تا چه حد به زوایای مختلف کشته شدن کولبران پرداخته‌اند؟

کولبر نکشید

روی دیگر سکه؛ «مرزبانان هنگ مرزی سردشت روز ۹ مرداد ۹۹ حین رصد و پایش نوار مرزی متوجه برخی تحرکات در مرز شده که پس از بررسی بیشتر متوجه جابه‌جایی کالای قاچاق و انتقال آن شدند. مرزبانان موفق به توقف و دستگیری قاچاقچیان و ضبط کالای قاچاق شدند. متاسفانه در این عملیات، گروهبان ‌یکم متین ساعدی و سرباز مهدی ملکی به درجه رفیع شهادت نائل شدند». این خبری بود که برخی سایت‌ها به نقل از نیروی انتظامی منتشر کردند. «مرزبانان هنگ مرزی سردشت حین کنترل و پایش نوار مرزی با اشرار مسلح درگیر شدند که چند نفر از اشرار به هلاکت رسیدند و در این درگیری مسلحانه سه نفر از مرزبانان غیور کشور نیز به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.» این خبر به نقل از فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی در ۹ خرداد ۹۹ منتشر شد. برای مطالعه اخبار مشابه در غرب کشور جست‌وجوی واژه‌های «شهادت مرزبانان» و «درگیری با گروه‌های تروریستی» در موتورهای جست‌وجو کافی است. بله؛ اگرچه کمتر در اخبار از شهادت مرزبانان در غرب کشور می‌شنویم یا کمتر هشتگی در حمایت از آنها زده و ترند می‌شود ولی شهادت ده‌ها تن از جوانان وطن حقیقت مناطق غرب ایران است.

شاید این اخبار کمک کند به درک شرایط حاکم بر منطقه و جستن راهکار برای کشته نشدن انسان‌ها؛ چه کولبر و چه مرزبان. گره کور کولبری؛ عیان است که منطقه غرب کشور در تهدید امنیتی از طرف گروه‌های مختلف تروریستی است. از کومله و دموکرات گرفته تا پژاک و حتی گروه‌های سلفی و این مرزبانان هستند که بی‌ادعا و جان بر کف مسوولیت تامین امنیت کشور را بر دوش می‌کشند. ولی در طرفی هم کولبرانی هستند که بار زندگی بر دوش‌شان بسیار سنگینی می‌کند؛ کالاها بر پشت کوه‌ها را درمی‌نوردند برای گذران زندگی و برای یک تکه نان؛ کولبرانی که در جنگ زندگی با چنگ و دندان مجادله می‌کنند برای زنده ماندن. در یک طرف مساله امنیت کشور است و در طرف دیگر زندگی شهروندان. در یک طرف تامین امنیت اقتصادی کشور مبارزه با قاچاق است و در طرف دیگر انسانی که در پی نان شب است و قوت لایموت. چگونه می‌توان راهی برای حفظ هر دو یافت؟ در سال‌های گذشته معبرهایی برای کولبران در نظر گرفته شد تا کالاهایی محدود و مجاز، برای تامین معیشت کولبران از معابر معین وارد کشور شوند. به عبارتی از قاچاق چشم‌پوشی شد ولی با نظارت بر کالاهای وارد شده از گذرگاه‌های معین هم نانی برای کولبر فراهم شد و هم در جغرافیایی که تروریست‌ها هر روز در تلاشند برای نفوذ، احتمال هدف قرار گرفتن اشتباهی کولبران تا حدود زیادی از بین رفت. ولی باز شاهد مرگ کولبرانی بودیم. چون برخی از آنها از گذرگاه‌های تایید نشده سعی داشتند از مرز عبور کنند و مرزبانان به گمان تروریست بودن به سوی‌شان شلیک کردند. اما چرا برخی کولبران از گذرگاه‌های مورد تایید استفاده نمی‌کنند؟ مهم‌ترین علت این است که برخی کالاهای غیرمجاز سود بیشتری نصیب‌شان می‌کند. البته در بسیاری از موارد این سود کلان نه به جیب کولبر که به جیب افراد دیگری می‌رود که در دو طرف مرز منتظرند از راه استثمار کولبر کلان درآمدهایی به جیب بزنند؛ کسانی که از رنج کولبر بی‌خبرند ولی از دسترنج او منتفع. راهکار چیست؟ پدیده کولبری محصول فقر است ولی آنچه مانع از بین رفتن این پدیده‌ است استثمارگران کولبری، ناامنی ناشی از حضور اشرار و تروریست‌ها و عدم سرمایه‌گذاری در راستای ایجاد اشتغال است. تفکیک این سه عامل از یکدیگر کار بسیار دشواری است، چراکه گاه منتفعان از پدیده کولبری خود مرتبطان با گروه‌های تروریست هستند. از طرفی گروه‌های تروریستی از کولبران به ازای کالاهایی که جابه‌جا می‌شوند، مالیات اخذ می‌کنند و این مالیات‌ها منجر می‌شود به شهادت سربازان وطن در این مرزها. فرار سرمایه از مناطق ناامن هم که قاعده‌ای کلی است. حتی در مواردی گروه‌های تروریستی از سرمایه‌گذاران در این مناطق هم طلب مالیات کرده‌اند. به‌رغم پتانسیل بالای گردشگری در منطقه جذب گردشگر و جان دادن به اقتصاد منطقه با کمک این صنعت سبز و زودبازده هم ممکن نیست. شرایط حاکم جذب سرمایه بخش خصوصی را عملا غیرممکن کرده است و فقط باید دل بست به حمایت‌های دولتی ولی اگر این حلقه شوم با تامین امنیت در منطقه از بین برود به‌طور حتم شاهد شکوفایی این مناطق خواهیم بود. پس به جای هشتگ کولبر_ نکشید باید هشتگ زد #به‌کولبرشغل _ دهید.

کد خبر 45780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =