آخرین اخبار

کوچک ترین دایناسور جهان مارمولک از آب در آمد

جمجمه باستانی کشف شده در یک قطعه کهربای ۹۹ میلیون ساله نشان می‌دهد که این جمجمه متعلق به یک مارمولک است.

به گزارش یونایتدپرس ، محققان اوایل سال جاری میلادی ادعا کرده بودند که این جمجمه متعلق به کوچکترین دایناسور جهان است. مارمولک‌ها و مارها گروهی از خزندگان را تشکیل می‌دهند که از دایناسورها متفاوت هستند. با توجه به این شواهد جدید مقاله اصلی مجله Nature پس گرفته شد.

محققان چینی و آمریکایی در این مقاله، جمجمه کوچک و پرنده مانندی را توصیف کرده بودند که در کهربایی با سن تقریبی ۹۹ میلیون سال در شمال میانمار کشف شده است و آن را «اوکولودنتاویس خائونگرایی» نامیدند.

لارس اشمیتز استادیار زیست شناسی دانشکده Claremont McKenna در کالیفرنیا در ماه مارس (اسفند) گفته بود که کشف موجوداتی که در کهربا فسیل شده‌اند، می‌تواند بینش بی سابقه‌ای را در مورد بافت نرم و آناتومی اسکلتی آن‌ها به‌ویژه در خصوص موجودات ریزچثه ارائه دهد، چرا که بدن چنین موجوداتی به دلیل طبیعت شکننده، در رسوبات دیگر به‌خوبی نگهداری نمی‌شوند.

اما به نوشته مجله نیچر، مطالعه این محققان بلافاصله با انتقاد روبرو شد و بسیاری از متخصصان دیرینه شناسان ادعا می‌کنند که این پژوهشگران یک مارمولک پیدا کرده بودند نه یک دایناسور. نویسندگان مطالعه اصلی ابتدا از کار خود دفاع کردند، اما سرانجام منتقدین، فسیل تقریباً مشخصی را ساختند که محققان آن را در رده یک مارمولک طبقه بندی کردند.

این شواهد نویسندگان مقاله اصلی را بر آن داشت تا اشتباه خود را تایید کنند. این محققان در یادداشتی که در مجله Nature منتشر شده است اعلام کردند که توضیحات آن‌ها در مورد این فسیل دقیق است، اما پذیرفتند که آن‌ها احتمال این نمونه را اشتباه طبقه بندی کرده بودند.

«جینگ مای کونور» که در نوشتن مقاله اصلی همکاری داشت و یک دیرینه شناس در آکادمی علوم چین به خبرنگار مجله نیچر گفت که داده‌های جدید قطعا نشان می‌دهند که ما اشتباه کرده ایم.
کد خبر 45768

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =