آخرین اخبار

رییس اتاق بازرگانی البرز : جای صنعت استان در بورس خالی است

کرج‌ - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز با اشاره به ظرفیت های بالای بخش تولید و صنعت استان گفت : جای بخش تولید و صنعت خصوصی البرز در بازار بورس و سرمایه خالی است.

پرهام‌ رضایی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از مسوولان بورس استان البرز انتظار داریم زمینه را برای حضور صنایع استان در بازار بورس فراهم کنند ضمن آنکه اتاق بازرگانی البرز برای تاسیس میز تخصصی جهت عرضه سهام  مراکز تولیدی صنعتی استان در بورس و فرابورس آماده است .

وی بیان داشت : تاسیس میز تخصصی  بورسرا درصورتی عملیاتی خواهیم کرد که  تالار بورس البرز صنایع‌ استان را برای حضور فعال در این بازار بزرگ مالی یاری دهد.

رضایی با تاکید برضرورت حضور فعال صنایع بخش خصوصی البرز در بورس استان افزود: با کمال تعجب شاهد هستیم که‌ در بستر جهش کنونی حجم نقدینگی بازار سرمایه، بیشترین عرضه اولیه به شرکت های دولتی اختصاص یافته و بخش خصوصی که نقش مهمی در پویایی اقتصاد استان را دارد در حاشیه قرار گرفته است.

وی درحاشیه قرار گرفتن بخش خصوصی البرز دربورس استان را اقدامی نادرست عنوان کرد و گفت: این اقدام با شعار جهش تولید همخوانی ندارد.

رییس اتاق بازرگانی البرز افزود: روند کنونی برنامه های تدارک دیده شده در تالار بورس استان که موجب در حاشیه قرار گرفتن بخش خصوصی شده است، در نهایت باعث می شود  برخی مالکیت های بخش دولتی به مردم منتقل شود، ولی مدیریت همچنان در انحصار دولت باقی خواهد ماند که این مساله مغایر با اهداف دولت در بستر خصوصی سازی است.

 رضایی گفت: بورس فقط به این معنا نیست که پول مردم در شرکت ها جریان پیدا کند،  بلکه مهم توانایی و  مدیریت قوی و کارآمد است که میتواند در جهش اقتصادی به کار گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: شرکت هایی که صندلی های هیات مدیره آن در ید  قدرت و اختیار سهامداران بخش دولتی و عمومی باقی می مانند، نمی توانند در مسیر توسعه نقش پایدار ایفا کنند و در نهایت اسیر و دستخوش نوسانات سیاسی خواهند شد.

وی ضمن گلایه از کم توجهی بورس البرز نسبت به بخش خصوصی استان تاکید کرد: میهمانی بورس زمانی با شکوه خواهد بود که بخش خصوصی نیز دعوت نامه های حضور را دریافت کند و پشت در تالار، برای اثبات توانمندی های خود معطل نماند.

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: در استان البرز هر هفته بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان خرید و فروش سهام انجام می گیرد و سهم کارگزاری ها از این تراکنش ها، حدود ۵۰۰ میلیون تومان است که کسب و کار با ارزشی است.

رضایی افزود: با این حال مشاهدات ما بیانگر آن است که این رقم از نقدینگی به سمت صنایع غیردولتی استان هدایت نمی شود.

وی با اشاره به وظیفه خطیر بورس در زمینه کارکرد ملی و محلی گفت:  این ابهام در بخش خصوصی البرز وجود دارد که  چرا تالار بورس البرز، نقش جمع آوری و ارسال کننده سرمایه از استانمان  به صنایع دیگر استان ها را بر عهده گرفته است.

وی افزود: بررسی های انجام گرفته حاکی از آن است که هیچ گزارشی که نشان دهد مسوولان بورس البرز برای تبدیل صنایع بزرگ و متوسط استان به سهامی عام، برنامه مناسبی را  تدارک دیده باشند  مشاهده نمی شود.

رییس اتاق بازرگانی البرز با استناد به مفاد قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در بحث ضرورت مشورت  با بخش خصوصی در اتخاذ تصمیم های دولتی اظهار داشت: اتاق بازرگانی در سطح ملی در شورای عالی بورس نماینده دارد ولی بورس البرز تاکنون از ما مشورت نخواسته  و این در حالی است که ما می توانیم بخش موثری از ظرفیت تالار بورس را به سمت توسعه اقتصادی استان هدایت کنیم.

رضایی با طرح این موضوع که دوران انحصار فروش اوراق سرمایه گذاری به پروژه های دولتی سپری شده است،گفت:  از نهادهای مالی استان به ویژه بانک ها انتظار داریم مسوولیت سبدگردانی اوراق سرمایه گذاری واحدهای صنعتی استان را بر عهده بگیرند تا این ابزار مالی در تامین نیازهای توسعه ای صنایع استان فعال شود.

وی ادامه داد: در غیر این صورت صرفا با  اتکا به منابع محدود بانکی، توسعه استان همچنان گرفتار حرکت  لاک پشتی باقی خواهد ماند.

رضایی با  اشاره به اینکه به تازگی یکی از شرکت های بزرگ و موفق بخش خصوصی استان وارد بورس شده است ابراز امیدواری کرد این مسیر ادامه یابد.

وی گفت: وقتی نام نمادهای پرطرفدار بورسی را در روزنامه ها می خوانیم و با شهرهایی نظیر رشت، اصفهان، زنجان، گلپایگان، ماهشهر، بندرعباس و دیگر مناطق مواجه می شویم، از اینکه جای نام صنایع بزرگ استان البرز در بین این نمادها خالی است افسوس می خوریم. 

استان البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت، بهره مندی از فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه پیام، اتصال جاده ای به ۱۵ استان  کشور، نیروی کار جوان با مهارت های متنوع و دسترسی به نهاده های تولید و انرژی از امکانات صنعتی در خور توجهی برخوردار است و این قابلیت ها می تواند به پایداری رشد بازارهای مالی  کمک شایان توجهی داشته باشد.

این استان دارای سه هزارو۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی بزرگ ، متوسط و کوچک است و بخشی از محصولات این استان به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

کد خبر 45292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =