بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به پیوستن شش کشور اروپایی جدید به اینستکس تصریح کرد، کشورهایی اروپایی باید به خاطر اینکه می‌خواهند با جمهوری اسلامی تجارت کنند، "از خود شرم‌زده باشند".

به گزارش تلکسیران و به نقل از دویچه وله،تصمیم شش کشور جدید اروپایی برای پیوستن به سازوکار پشتیبانی از تبادلات تجاری با ایران (اینستکس) با واکنش شدیداللحن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روبرو شده است.

نتانیاهو روز یکشنبه ۱۰ آذر (۱ دسامبر) در این باره گفت که پیوستن کشورهای اروپایی به اینستکس "جمهوری اسلامی را به سرکوب بیشتر اعتراضات تشویق می‌کند".

او تصریح کرد، از آنجایی که "رژیم ایران دست به کشتن شهروندان خود می‌زند، کشورهای اروپایی با این کار از رژیمی قاتل حمایت می‌کنند". به گفته نتانیاهو این کشورها باید "از خود شرم‌زده باشند".

وزارت خارجه اسرائیل نیز روز یکشنبه ۱۰ آذر با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از قصد شش کشور جدید اروپایی برای پیوستن به اینستکس تصریح کرد: «اگر کشته‌شدگان اعتراضات اخیر چنین حمایتی از جمهوری اسلامی را بشنوند، در گور خواهند لرزید.»

در بیانیه‌ وزارت خارجه اسرائیل همچنین آمده است: «ما از کشورهای اروپایی می‌پرسیم: شما با این اقدام چه پیامی به مردم ایران ارسال می‌کنید؟»

از دید وزارت خارجه اسرائیل نام بردن از مسئولان کشتار مردم غیرنظامی در اعتراضات اخیر "اخلاقی‌تر و موثرتر" است تا مشارکت در ساز و کار مالی اینستکس.

کشورهای هلند، بلژیک، دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد، در بیانیه مشترکی که جمعه ۲۹ نوامبر منتشر شد، پیوستن خود به سازوکار مالی تجاری اروپا (اینستکس) را اعلام کرده بودند.

اینستکس (ابزار حمایت از مبادلات تجاری با ایران) فوریه ۲۰۱۹ به رغم تحریم‌های آمریکا از سوی بریتانیا، آلمان و  فرانسه ایجاد شد تا با اتکاء به آن، ایران بتواند نفت خود را به خارج صادر و محصولات مورد نیازش را وارد کند. نهاد متناظر ایرانی اینستکس نیز در آوریل سال جاری میلادی در تهران به ثبت رسیده بود.

کد خبر 4515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =