رئیس جمهوری اوکراین: در کل به کسی اعتماد ندارم/ بده بستانی با ترامپ نداشتیم

ولودیمیر زلنسکی که به سختی شش ماه از زمان ریاست جمهوری‌اش در اوکراین می‌گذرد در مصاحبه‌ای با مجلات و روزنامه‌های کثیر الانتشار اروپایی به مسائل مختلفی از جمله روند استیضاح ترامپ، وضعیت اوکراین و اختلاف نظرهای که با پوتین دارد، اشاره کرد.

به گزارش تلکسیران، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در گفتگو با مجله تایم و سه نشریه دیگر اروپایی گفت: ابتدا می‌گویم که دوست ندارم اوکراین همچون بازیچه‌ای برای قدرت‌های جهانی باشد تا آنها کشورم را به عنوان وسیله‌ای برای چانه‌زنی‌های خود بدانند. در مورد آمریکا نیز می‌گویم واقعا خواهان کمک آنها هستم اینکه آنها ما را درک کنند بفهمند ما برای منافع خود کار می‌کنیم نمی‌توانند بر سر ما معامله کنند   

او درباره اتهامات وارده در جریان تحقیقات استیضاح ترامپ و تماس تلفنی‌اش با رئیس جمهور آمریکا گفت: اصلا این اتهامات را نمی‌فهمم و نمی‌خواهم این طور وانمود شود که ما اوکراینی‌ها گدا هستیم. 

تحقیقات استیضاح به دنبال تماس تلفنی ۲۵ ژوییه ترامپ با زلنسکی و این اتهام که رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال تحت فشار گذاشتن همتای اوکراینی‌اش برای آغاز تحقیقات فساد درباره پسر جو بایدن، رقیب انتخاباتی‌اش بوده، آغاز شد.

اتهام اصلی اکنون این است که ترامپ  از کمک‌های نظامی به اوکراین به عنوان باج سیاسی سوء استفاده کرده است.

زلنسکی گفت: من با ترامپ اینطور صحبت نکردیم که چیزی بدهید، چیزی بگیرید.

او افزود: دولت اوکراین هنوز به حمایت واشنگتن نیاز دارد. البته آنها به ما کمک می‌کنند از کمک‌های فنی نظامی، و مالی. اینها مهم هستند خیلی مهم بخصوص اکنون و در این موقعیت دشوار. آمریکا یک نشانه است برای جهان، برای همه. زمانیکه آمریکا برای مثال می گوید اوکراین کشوری فاسد است این نشانه خیلی بد و سخت است. ولی این همین جا تمام نمی‌شود. همه این نظر را می‌شنوند سرمایه‌گذاری، بانک‌ها بورس ها شرکت‌ها همه تاثیر می‌گیرند. این به همه می گوید مراقب باشید  سرمایه‌گذاری نکنید یا حتی از اینجا بروید.

وی افزود: ترامپ هفته پیش گفت که اوکراینی‌ها فاسدند و پول می‌دزدند، من نمی‌توانم نظر او را تغییر دهم در دیدارم با او گفتم که نمی‌خواهم از کشورم چنین تصویری ارائه شود.  کشورم مدتها است از آمریکا خواسته تا نقش بیشتری در مذاکرات صلح روسیه و اوکراین ایفا کند، کرت ولکر، فرستاده ویژه دولت ترامپ در روند صلح تلاش خودش را کرد و این حقیقت دارد که او برای برقراری صلح بین اوکراین و روسیه تلاش کرد.

او درباره اوضاع در شبه جزیره کریمه گفت: با وجود آنکه اوکراین موقعیت مناسبی در بازپس گیری شبه جزیره کریمه که در ۲۰۱۴ به روسیه ملحق شد، ندارد اما تلاش خود را در این روند به کار می‌گیرد.

رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به سوالی درباره این که چه انتظاری از مذاکرات صلح در ۹ دسامبر دارد، گفت: تجربیات نشان می‌دهد که چنین دیدارهای بیش از چندین ساعت طول می‌کشد و متفاوت هستند و افرادی که در نشست‌ها حضور دارند مسائل مختلفی را مطرح می‌کند. اگر بخواهم واضح بگویم شرکت کنندگان با آگاهی بر این مسئله که از این نشست‌ها نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود در آنها حضور می‌یابند.

وی درباره برگزاری انتخابات در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان حامی روسیه گفت: زمانی که درباره انتخابات صحبت می‌کنیم گزینه سومی پیش رو داریم به این معنا که پیش از انتخابات ما باید تمامی گروه‌ها را خلع سلاح کرده تشکیلات نظامی و غیر قانونی را منحل کنیم و از این مناطق خارج سازیم اگر این موارد را حل کنیم می‌توانیم به این نتیجه برسیم که می‌خواهیم جنگ پایان یابد اما این مسئله زمانی اجرایی می‌شود که روسیه هم تمایل به چنین کاری داشته باشد.

رئیس جمهوری اوکراین در باره انتظارات از همتای روس خود نیز گفت: ما سه تماس از جانب او داشته‌ایم که فکر می‌کنم موثر و مفید بودند. این بسیار مهم است.

وی همچنین درباره این که آیا اعتمادی به پوتین برای حضور در مذاکرات دارد یا خیر گفت: اگر بخواهم صادق باشم به هیچ کس اعتمادی ندارم. سیاست یک علم محض نیست. مانند ریاضیات نیست که من در مدرسه عاشق آن بودم. اختلافات و نظرات مختلفی حتی در میان سیاستمداران کشور خودم وجود دارد. من این افراد را به خوبی نمی‌شناسم. به همین دلیل است که به هیچ کس نمی‌توانم اعتماد کنم همه به دنبال منافع خود هستند.
زلسنکی درباره اظهارنظرهای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که گفته بود ائتلاف نظامی ناتو در حال تجربه یک مرگ مغزی است نیز صحبت کرد و گفت: به نظرم صحبت‌های ماکرون با اظهارنظرهای رئیس جمهوری روسیه درباره این ائتلاف نظامی ارتباطاتی دارند که با هدف تضعیف آن است.

انتهای پیام

کد خبر 4514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =