همه‌پرسی خودمختاری در ونیز ناکام ماند

نتیجه همه‌پرسی خودمختاری ونیز به‌دلیل نرسیدن میزان مشارکت رأی‌دهندگان به حدنصاب 50 درصد ، به رسمیت شناخته نشد.

به گزارش تلکسیران، همه‌پرسی خودمختاری در ونیز که روز گذشته (یکشنبه)، با مشارکت پایین شهروندان مواجه شد.

به نوشته روزنامه «گاردین» تنها ۲۱ درصد از ونیزی‌ها در این همه‌پرسی شرکت کردند. این در حالی است که نتیجه همه‌پرسی زمانی می‌توانست معتبر باشد که مشارکت در آن به ۵۰ درصد برسد.

با این وجود اکثر کسانی که در همه‌پرسی شرکت کرده بودند، به خودمختاری ونیز رأی مثبت داده‌اند. حامیان خودمختاری در این منطقه خواهان تجدیدنظر در نتایج شده‌اند و تعیین حدنصاب برای شرکت در این همه‌پرسی را غیرقانونی می‌دانند.

در سال‌های ۱۹۷۹، ۱۹۸۹، ۱۹۹۴ و ۲۰۰۳ نیز همه‌پرسی‌هایی ناموفق در این منطقه برگزار شده بود. اکنون وقوع آب‌گرفتگی‌های متعدد در ونیز، آسیب‌پذیری این ناحیه را بیشتر به رخ می‌کشد و نارضایتی مردم از مسائلی همچون تردد بیش از حد توریست‌ها، عبور کشتی‌های تفریحی کروز از میان کانال‌های تاریخی شهر و فساد مسئولین را تشدید کرده است.

«لوئیجی بروگنارو» شهردار ونیز با این همه‌پرسی مخالف بوده و از شهروندان درخواست کرده بود در این همه‌پرسی شرکت نکنند زیرا استقلال بهای گزافی دارد.

«نیکولا پلیکانی» از اعضای پارلمان ایتالیا که در منطقه «مستره» ونیز زندگی می‌کند در مخالفت با این همه‌پرسی گفت:‌ «نتایج نشان داد که برگزاری همه‌پرسی بی‌مورد بود. احساسات بدی نسبت به شهردار این مرکز تاریخی وجود دارد اما نمی‌توانیم به‌خاطر آن، شهر را دوتکه کنیم. اکنون باید بر روی انتخابات شهرداری در ماه می و تعیین جانشینی قدرتمند تمرکز کنیم».

ونیز و یازده جزیره فاقد سکونت آن تا پیش از روی کار آمدن «بنیتو موسولینی» نخست‌وزیر ایتالیا در سال‌ ۱۹۲۶ دولتی مجزا داشت. ونیز در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم حدود ۱۷۵ هزار نفر جمعیت داشت که در حال حاضر به حدود ۵۵ هزار نفر کاهش یافته است.

انتهای پیام/ق

کد خبر 4513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =