آخرین اخبار

لشکر 13 میلیونی مجردها!/ موضوعی که باید درباره‌اش اظهار نگرانی کرد

هم‌اکنون ۸ میلیون آقا و ۵ میلیون خانم مجرد هستند که روند افزایش آمار تجرد قطعی دختران نگران‌کننده است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس،  آن طور که شهلا کاظمی پور، جمعیت‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌گوید، هم‌اکنون 13 میلیون مجرد در کشور داریم که از این تعداد هشت میلیون آقا و پنج میلیون خانم هستند. کاظمی پور درباره این عدد شاید حساسیت چندانی نشان نمی‌دهد اما اظهار نگرانی او برای موضوع دیگری است.

نگرانی از افزایش سن ازدواج

با کاظمی پور که از کارشناسان مطرح جمعیت شناسی کشور است، درباره آمار مجردها و تجرد قطعی همکلام شده‌ام و سوالاتم را با وی در میان می‌گذارم.

کاظمی پور می‌گوید: مهم‌تر از تعداد 13 میلیون مجرد در کشور، موضوع افزایش سن ازدواج است. او از این بابت نگران است و می‌گوید: در یک دوره متولدان دهه ۶۰ در سن ازدواج قرار داشتند که به همین دلیل ازدواج افزایش داشت.

هم اکنون متولدان دهه ۷۰ به سن ازدواج رسیده‌اند اما به دلیل سیاست های منفی جمعیتی، اکنون تعدادشان کمتر است و با توجه به این که جمعیت در معرض ازدواج کمتر شده، تعداد ازدواج هم به تناسب آن کاهش می‌یابد. از سوی دیگر سن ازدواج هم به دلایل مختلف رو به افزایش است و این موضوعی است که باید درباره‌اش اظهار نگرانی کرد.

اوضاع تجرد قطعی

از دکتر کاظمی پور درباره آمار مجردان قطعی هم می پرسم. او ابتدا برایم آن را تعریف می‌کند: «وقتی آقایان به سن 50 و خانم ها به حدود 40 تا 45 می رسند و در حال و هوای ازدواج نیستند به این حالت تجرد قطعی گفته می شود و آمار آن طبق آمار متداول برای آقایان معمولا 2 درصد مجردها و برای خانم‌ها 4 تا 5 درصد مجردها محاسبه می‌شود که اکنون به حدود ۷ درصد  رسیده است. ضمن این که تعداد خانم های مجرد قطعی حدود ۳۵۰ هزار نفر است.

البته در این بخش باید بگویم که آمار تجرد قطعی برای خانم ها رو به افزایش است». کاظمی پور در این باره چند روز قبل به ایسنا گفته است: «بر اساس آمارهای رسمی اگر تمامی مردان ازدواج کنند، فقط یک سوم زنان شانس ازدواج دارند. دو سوم زنان نیز شانس ازدواج را از دست می‌دهند، مگر این که با مردان مطلقه یا همسر فوت شده ازدواج کنند. با این تفاسیر باز هم احتمال تجرد دختران وجود دارد.»

آمار دخترانه

کاظمی پور درباره وضعیت دخترها هم آمار قابل توجهی ارائه می‌کند: در  زنان گروه سنی 15 تا 19 ساله 78 درصد و همچنین در گروه سنی 20 تا 24 ساله 42 درصد مجرد هستند. در گروه سنی 25 تا 29 ساله نیز میزان مجردها 30 درصد است. در تمامی گروه‌های سنی به دلیل تاخیر در ازدواج سن مجردی افزایش پیدا می‌کند و این تاخیر باعث می‌شود زنان شانس ازدواج‌شان را از دست بدهند. او به دختران توصیه می کند که از هرگونه وقفه در ازدواج و نیز سختگیری‌های بی‌مورد صرف‌نظر و در سنین مناسب و کمتر ازدواج کنند.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام/

کد خبر 45042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =