آخرین اخبار

توافق با چین پول زیادی را وارد ایران می کند/ضمن مقصر دانستن تحریم‌های ترامپ نباید تاثیر عوامل داخلی را نادیده گرفت

ایلنا نوشت: استاد دانشگاه بیرمنگام با تاکید بر اینکه فشار حداکثری دولت ترامپ با مقاومت حداکثری ایران مواجه شده است، گفت: ریاست جمهوری جو بایدن امکان طرح مذاکره مجدد در مورد توافق هسته‌ای را فراهم می‌کند.

ویلیام اسکات لوکاس استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه بیرمنگام است‌. وی به صورت تخصصی در حوزه سیاست خارجه آمریکا تحقیق و بررسی کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در خصوص تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا مطرح کرد.

فشار حداکثری با مقاومت حداکثری مواجه شده است

ویلیام اسکات لوکاس در ابتدا در مورد فشار حداکثری علیه ایران گفت: ما اکنون در نقطه‌ای هستیم که فشار حداکثری دولت ترامپ با مقاومت حداکثری ایران مواجه شده است و این رویکرد هم به ایران و هم به آمریکا آسیب می‌رساند و شرایط را بدتر می‌کند.

توافق با چین پول زیادی وارد ایران می‌کند

وی در ادامه در مورد توافق ایران با چین گفت: قطع روابط تجاری با بسیاری از جهان و کاهش شدید تجارت، دلیل توافق ایران با چین است که بر این اساس چندصد میلیارد دلار وارد جمهوری اسلامی ایران می‌شود. هنوز این توافق قطعی نیست و در مجلس ایران مخالفت‌هایی با این توافق وجود دارد.

تحریم‌ها فشار زیادی بر مردم ایران تحمیل کرده است

این استاد دانشگاه در ادامه در مورد تحریم‌ها در شرایط کرونایی ایران گفت: تحریم‌های جامع دولت ترامپ سختی زیادی را به مردم ایران تحمیل می‌کند و برخی مشکلات را دوچندان کرده است اما از سوی دیگر هم نمی‌توانیم همه مشکلات را به گردن تحریم‌ها بیندازیم.

کرونا شرایط ایران را پیچیده‌تر کرده است

ضمن مقصر دانستن تحریم‌های ترامپ نباید تاثیر عوامل داخلی را نادیده گرفت

وی افزود: مسائل داخلی در طولانی‌مدت مانع رونق تولید، تجارت و اشتغال ایران شده و به تورم و افت ارزش پول کمک کرده است. کرونا این شرایط را پیچیده‌تر کرده است. در روزهای کرونایی دولت ایران همچون سایر کشورها در ابتدا محدودیت‌ها و تعطیلی‌هایی را اعمال کرد سپس بازگشایی مشاغل و اماکن عمومی باعث گسترش ویروس شد. ضمن مقصر دانستن تحریم‌های دولت ترامپ نباید تاثیر این عوامل  را نادیده گرفت.

روسیه و چین می‌توانند ناجی ایران باشند

ویلیام لوکاس در مورد آینده برجام گفت: ریاست جمهوری جو بایدن امکان طرح مذاکره مجدد در مورد توافق هسته‌ای را ارائه می‌دهد. اما مسئولان ایران باید تصمیم بگیرند که آیا آنها می‌خواهند مذاکره کنند و آیا می‌خواهند با اروپا و همچنین امضاکنندگان این توافق دوباره همکاری کنند. اگر برجام‌ نابود شود، اقتصاد ایران به خطر می‌افتد هر چند روسیه و چین می‌توانند ناجی ایران باشند.

312 310

کد خبر 44866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =