آخرین اخبار

حذف کنکور در ۱۰ روزِ باقیمانده به آزمون ممکن نیست | خودمان هم مایلیم که داوطلبان بدون کنکور وارد دانشگاه شوند

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: فعلا جایگزینی برای پذیرش داوطلبان در رشته‌های پرمتقاضی مثل رشته‌های پزشکی وجود ندارد و رشته‌های پرمتقاضی و پرطرفدار حذف‌شدنی نیستند.

 ایسنا، دکتر ابراهیم خدایی اظهار کرد: گفت: در حال حاضر ۹۱۲ هزار نفر از داوطلبان براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرش می‌شوند که بیش از ۲۰ درصد این ظرفیت برای دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی است.

خدایی گفت: بخشی از برنامه حذف کنکور شروع شده و ظرفیت پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی که جزئیات آن نیز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار دارد، با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۹۱۲ هزار ظرفیت است. طبیعتا خیلی مایل هستیم که داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند.

وی تصریح کرد:  اکثریت مطلق ظرفیت‌های دانشگاه آزاد، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی و همچنین حدود ۲۰ درصد ظرفیت‌های روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی  براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌کنند و داوطلبان می‌توانند از این شیوه وارد دانشگاه شوند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: برخی از رشته‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار پرطرفدار هستند و رقابت در  بین رشته‌هایی مثل رشته‌های علوم‌پزشکی بسیار سنگین است و داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های بزرگ رقابت می‌کنند. بنابراین با توجه به تقاضای زیاد، تراکم و پراکندگی نمرات نمی‌توانیم پذیرفته‌شدگان این دانشگاه‌ها را تفکیک کنیم و فعلا به جز با آزمون نمی‌توانیم راهکار دیگری برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها داشته باشیم.

دکتر خدایی گفت: در حال حاضر داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها به خصوص در رشته‌های پرطرفدار برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده اند و ما نمی‌توانیم در ۱۰ روز باقیمانده به آزمون اعلام کنیم شما که ۴ سال برای این آزمون برنامه‌ریزی کرده‌اید، برنامه‌ریزی‌های خود را کنار بگذارید. ضمن اینکه جایگزین اجرایی پذیرش بدون کنکور هم وجود ندارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: کنکور امسال باید برای رشته‌های پرتقاضای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برگزار شود.

وی درباره داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها برای دوره کارشناسی ارشد هم گفت: این داوطلبان خیالشان راحت باشد. بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا این آزمون در تاریخ اعلام‌شده برگزار خواهد شد و تا زمانی که مصوبه دیگری از سوی این ستاد اعلام نشود، این آزمون در موعد مقرر برگزار می‌شود.

کد خبر 44830

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =