آخرین اخبار

آیا درختان می‎توانند عمر جاودانه داشته باشند؟

محققان دریافته اند که شماری از درختان میتوانند بیشتر از هزار سال عمر کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بعضی از درخت‎ها عمری بیشتر از هزار سال دارند، در دور‎ه‌های مختلفی زیسته و حوادث عجیبی را تجربه کرده ‎اند؛ مثلا دوران شیوع بیماری‎های خاص مثل طاعون و وبا و کرونا را دیده و در زمان حکومت‏‌های مختلف و جنگ‏‌های جهانی زنده بوده ‎اند. از دل توفان‎ها و سیل‎های فراوان جان سالم به‌در برده ‎اند و حالا در شهر و محل سکونت بعضی از ما همچنان پابرجا هستند.

به همین دلیل بعضی از دانشمندان می گویند که ممکن است این درخت ها  که توان زنده ماندن در چندین هزارسال را داشته ‎اند، بتوانند جاودانه شوند و هرگز نمیرند! این‌که یک درخت بتواند با همه آفت‎ها و بیماری‎های گیاهی، باد و بوران، سرما و گرما و مردم زبان‌ نفهمی که رویش یادگاری می ‎نویسند و شاخه‎ هایش را می ‎شکنند باز هم دوام بیاورد و نمیرد، به‌نظر محققان خیلی عجیب است. درخت، نمونه‎ ای از موفق‌ترین ارگانیسم‎های زنده است که ازنظر بعضی پژوهشگران می‎تواند مرگ را تجربه نکند. از آن‌جایی که این موضوع حسابی ذهن دانشمندان را درگیر کرده ‌بود، چندین‌سال درباره‌ اش تحقیق کردند. گروهی از آن‌ها در دانشگاه بارسلونا به درختی برخوردند که بیش از هزارسال عمر می‎کرد و هیچ علامتی از مرگ یا پیری نشان نمی ‎داد؛ این درخت «جینکو» نام داشت و در کشورهای مختلف دنیا دیده می شده.

یکی از نتایج جالب این بود که درخت‎هایی با عمر طولانی برای جوان ماندن از ترفندهای جالبی استفاده می کنند. مثلا  این‌که می توانند بخش‎هایی را که از دست داده ‌اند، دوباره ترمیم کنند یا در بسیاری از آن‎ها گرچه ۹۵ درصد تنه‎شان کاملا مرده، اما بافت‎های درونیشان هنوز سالم بود. این عوامل باعث می ‎شود که بعضی از درختان پیر نسبت به درختان جوان شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته‌ باشند.

با این‌حال ممکن است فرایندهای طبیعی که درون درخت‎ها رخ می ‎دهد، خودش باعث مرگ طبیعی آن‌ ها بشود، اما چنین مواردی واقعا کمیاب هستند. با این‌همه به‌نظر می رسد  که زمان درنهایت همه ما را ازبین می برد و حتی کهن سال‎ترین درخت‎ها هم محدودیت‎هایی زیست‌شناختی دارند.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام/

کد خبر 44727

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =