آخرین اخبار

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با رد خبر مرگ و میر 3 هزار قطعه ماهی در تالاب هور العظیم به دلیل کاهش وردی آب به تالاب، گفت: مرگ و میر آبزیان در تالاب هور العظیم به تعدادی که ادعا شده بود برای ما گزارش نشده است.

حبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با رد خبر مرگ و میر 3 هزار قطعه ماهی در تالاب هور العظیم به دلیل کاهش وردی آب به تالاب، گفت: مرگ و میر آبزیان در تالاب هور العظیم به تعدادی که ادعا شده بود برای ما گزارش نشده است.

محمد جواد اشرفی با رد خبر مرگ و میر 3 هزار قطعه ماهی در تالاب هور العظیم به دلیل کاهش وردی آب به تالاب، اظهار کرد: مرگ و میر آبزیان در تالاب هور العظیم به تعدادی که ادعا شده بود برای ما گزارش نشده است.

وی افزود: در بخش‌هایی که تالاب خشک شود قطعاً ماهی‌ها از بین می‌روند اما معمولاً ماهی‌ها متناسب با جریان آب به سمت قسمت‌هایی که آب دارد حرکت می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: کاهش آبگیری تالاب‌ها در تابستان در کل دنیا طبیعی است چرا که بارندگی در این فصل کم و آب تالاب ها فقط از طریق بارندگی در زمستان تامین می‌شود.

اشرفی با اشاره به خشکی مخزن شماره 5 تالاب هورالعظیم، بیان کرد: این مخزن به لحاظ شیب و توپوگرافی منطقه در بیشتر ایام سال خشک و کم آب است اما در دو سال گذشته به دلیل بارندگی و آبگیری خوبی که شده بود این مخزن خوب آبگیری شده بود اما شیب آن شیب معکوسی است و به سمت نقطه غرب تالاب است.

وی عنوان کرد: در فصل تابستان ورودی کرخه کاهش پیدا می‌کند علاوه بر این با توجه به مجوزهایی که برای کاشت برنج داده شده بود برداشت آب برای برنج نیز افزایش پیدا کرد.

اشرفی افزود: با توجه به تبخیر صورت گرفته در تالاب این عامل سبب شده است بخشی از حوضچه شماره 5 خشک و مرگ و میر ماهیان تالاب که تعداد آن‌ها زیاد نبوده است از بین بروند.

وی با بیان اینکه اکنون در حال کنترل مدیریت تالاب هستیم که حداقل خروجی از تالاب را داشته باشیم، گفت: به لحاظ تعادل فیزیولوژیکی باید بخشی از آب خارج شود اما با هماهنگی‌های صورت گرفته با توجه به تبخیر شدید باید اکسیژن و آبگیری آب را تا حداکثر ممکن حفظ کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، هور العظیم بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های داخلی ایران است که در غرب استان خوزستان در انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان قرار دارد.

این تالاب از آب‌های مازاد رودهای کرخه، دویرچ و اروندرود تشکیل شده است و مساحت این تالاب که توسط اداره کل محیط زیست خوزستان مشخص شده حدود ۱۱۸ هزار هکتار است که حدود یک سوم آن در ایران و بقیه آن در کشور عراق است.

کد خبر 44667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =