آخرین اخبار

ماجرای نماینده سابق مجلس که از اتهام تجاوز تبرئه اما به برقراری ارتباط نا مشروع محکوم شد | محکومیت به شلاق و ۲ سال انفصال از خدمت

دیوان عالی کشور ادعای خدادادی را تایید و او را از اتهام تجاوز تبرئه کرده ولی به اتهام برقراری ارتباط نامشروع به ۲ سال انفصال از خدمت و تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم کرده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اعتماد، سلمان خدادادی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی حالا نامی آشنا برای فعالان سیاسی، مدنی و البته حقوق زنان است ولی نه به ‌واسطه اقداماتش در کمیسیون اجتماعی مجلس دهم، بلکه به دلیل حواشی ایجاد شده پیرامونش. اتهام تجاوز از آن دست اتهاماتی است که جوامع مختلف بشری معمولا حساسیت بیشتری نسبت به آن به خرج می‌دهند؛ به‌ویژه آنکه یک‌طرف ماجرا یک مقام سیاسی باشد. ماجراها برای سلمان خدادادی از هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شد و تا دوره دهم ادامه یافت.

 در مجلس هفتم سلمان خدادادی به همین اتهام بازداشت شد و در مجلس هشتم در شرایطی کارش را آغاز کرد که فاطمه آلیا و فاطمه رهبر خواستار رد اعتبارنامه‌اش شدند و تا لحظه آخر نیز ایستادگی کردند ولی درنهایت در یک نشستی غیرعلنی به ریاست علی لاریجانی، رییس وقت مجلس، نمایندگان رای به تایید اعتبارنامه خدادادی دادند اما در ادامه شورای نگهبان صلاحیت او را برای حضور در مجلس نهم تایید نکرد تا خدادادی یک دوره از پارلمان دور باشد.

او اما به مجلس دهم برگشت. دوره‌ای که در جریان آن، زهرا نویدپور پس از انتشار فایل صوتی علیه خدادادی و افشاگری اقدامات او و البته ارسال پیامک به چند نفر از نمایندگان پارلمان دهم دست به خودکشی زد تا حساسیت‌ها اطراف خدادادی و پرونده او دوچندان شود. حساسیت‌هایی که البته درنهایت کارساز نشد و براساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های مختلف، او با حکم دیوان عالی کشور از اتهام تجاوز تبرئه شده است.

زهرا نویدپور شانزدهم دی‌ماه ۹۷ خودکشی کرد تا مرگش یکی از مرگ‌های جنجالی سیاست ایران باشد. مرگی که سبب شد حدود ۲ ماه بعد و در ۲۲ اسفند ماه همان سال، موجبات صدور حکم علیه خدادادی فراهم آید. آن روز خبرگزاری رکنا در گزارشی نوشت که «خدادادی در پرونده زهرا نویدپور با اتهام «رابطه نامشروع» به ۲ سال انفصال از خدمت و تبعید و ۹۹ ضربه شلاق از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران، دادگاه بدوی محکوم شده است.»

خدادادی که آن زمان نماینده مجلس دهم بود، واکنشی جز سکوت به این حکم نداشت؛ سکوتی که البته همزمان بر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حاکم بود.

ماجراها و رسیدگی‌ها ادامه یافت تا اینکه مهر ماه ۹۸ دیوان عالی کشور حکم تبعید، شلاق و انفصال از خدمات دولتی خدادادی به جرم زنا را نقض کرد و این حکم را برای رسیدگی مجدد به شعبه‌ای دیگر فرستاد. پرونده دوباره به جریان افتاد و نماینده سابق مجلس توسط شعبه ۸ دادگاه کیفری استان تهران در حالی محاکمه شد که براساس گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری‌های مختلف، این نماینده سابق مجلس و وکیلش در جریان بررسی‌ها یک‌بار دیگر اتهام تجاوز را رد کردند.

درنهایت از قرار معلوم روز گذشته رسیدگی‌ها پایان یافته و دیوان عالی کشور ادعای خدادادی را تایید و او را از اتهام تجاوز تبرئه کرده ولی به اتهام برقراری ارتباط نامشروع به ۲ سال انفصال از خدمت و تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم کرده است؛ حکمی که اگرچه هنوز رسما تایید یا تکذیب نشده اما در بسیاری از رسانه‌های چپ و راست از مدارا و دیده بان ایران گرفته تا قرارگاه سایبری عمار و ناب جهادی و حتی کانال منتسب به سپاه پاسداران بازنشر شد که از تایید این حکم در دیوان عالی حکایت دارد.

کد خبر 44510

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =