آخرین اخبار

برایان هوک میانیجی اعراب هم شد!

ایسنا نوشت: برایان هوک گفت، واشنگتن به فشار برای خاتمه بایکوت چهار کشور علیه قطر ادامه می‌دهد و امیدوار است بستری شدن امیر کویت که رهبری حل و فصل این مناقشه چند ساله را بر عهده دارد، تاثیری منفی بر تلاشهای دیپلماتیک نگذارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به چالش پیش رو برای خاتمه دادن به بحرانی که شورای همکاری خلیج فارس را گرفتار کرده و بحرین، عربستان و امارات بخشی از این بایکوت علیه عضو دیگر، قطر از ژوئن ۲۰۱۷ هستند، اذعان کرده است. مصر هم به این بایکوت پیوسته و این کشورها مرزها و حریم هوایی خودشان را به روی قطر بسته‌اند.

کویت و عمان، دو کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس از آن زمان به دنبال برقراری گفت‌وگو میان این کشورها بوده و شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت این تلاش‌ها را رهبری می‌کرد. امیر کویت از ۱۸ ژوئیه در بیمارستان بستری است و تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

برایان هوک پس از نشست با مقام‌های قطری در دوحه به خبرنگاران گفت: انتظارم این است که نقشی که کویت ایفا می‌کرد، ادامه یابد. امیر کویت در کلینیک مایو در ایالت مینه‌سوتا آمریکاست. همانطور که گفتم، ایالات متحده بسیار امیدوار است که حال ایشان به زودی خوب شود.

این مقام آمریکایی همچنین از برنامه سفر روز دوشنبه خود برای حضور در کویت و دیدار با مقام‌های آنجا سخن گفت.

هوک گفت: ظرف چند سال گذشته شاهد حرکت چند گام رو به عقب بودم. ما به زمان‌هایی رسیدیم که من فکر کردم طرفین خوش‌بین هستند و همچنین به مراحلی رسیدیم که طرفین بدبین بوده‌اند. گمان می‌کنم نقش ما و نقش کویت این است که هر آنچه می‌توانیم برای ایجاد گفت‌وگو انجام دهیم و به آن‌ها کمک کنیم که پیشرفتی حاصل شود.

این چهار کشور در پنجم ژوئن ۲۰۱۷ درست پس از نشستی در عربستان که رهبران شورای همکاری خلیج فارس با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کردند، روابط خودشان با قطر را قطع کردند. آن‌ها می‌گویند، این بحران در حمایت ادعایی قطر از گروه‌های افراطگرا در منطقه نشات می‌گیرد؛ اتهامی که دوحه بارها رد کرده است.

برایان هوک همچنین گفت، این موضوع در جریان مذاکرات روز یکشنبه او با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر مطرح شد. او تاکید کرد، این بحران بسیار طولانی شده است و از آن‌ها خواست اعتماد و اتحاد را بازسازی کنند.

هوک تاکید کرد: این مناقشه مدت‌هاست ادامه دارد و در نهایت به منافع منطقه‌ای مشترک ما در ثبات و شکوفایی و امنیت آسیب می‌زند. خاتمه دادن به این بحران واقعا به پیشبرد منافع جمعی تمامی طرف‌های درگیر این مناقشه کمک می‌کند. امیدوارم بستری شدن امیر کویت هیچ تاثیر منفی بر این تلاش‌های دیپلماتیک نگذارد.

310 310

کد خبر 43843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =