آخرین اخبار

مسن‌ترین برنده جایزه اسکار نقش زن درگذشت

«اولیویا دو هاویلند» (Olivia de Havilland) مسن‌ترین دارنده جایزه اسکار نقش زن و از آخرین بازماندگان عصر طلایی هالیوود، در سن ۱۰۴ سالگی درگذشت.

 «اولیویا دو هاویلند» (Olivia de Havilland) مسن‌ترین دارنده جایزه اسکار نقش زن و از آخرین بازماندگان عصر طلایی هالیوود، در سن ۱۰۴ سالگی درگذشت.

به گزارش نیویورک پست، اولیویا دو هاویلند که با ایفای نقش ملانی همیلتون در فیلم کلاسیک بربادرفته به شهرت رسید، دیروز (یکشنبه) در منزلش در پاریس به مرگ طبیعی درگذشت.

دو هاویلند با فیلم رویای شب نیمه تابستان (۱۹۳۵) ساخته ماکس راینر به سینما معرفی شد. وی در ۶ دهه فعالیت هنری خود در فیلم‌های متعددی چون ماجراهای رابین هود (۱۹۳۸)، بربادرفته (۱۹۳۹) و حمله زنبورها (۱۹۷۸) بازی کرد و بخاطر بازی در فیلم‌های وارث (The Heiress) و هر کس سوی خودش (To Each His Own) جایزه اسکار و جوایز سینمایی دیگری چون جایزه حلقه منتقدان فیلم و گلدن گلوب را به دست آورد.

از ارج و قرب این بازیگر انگلیسی-آمریکایی در صحنه سینما همین بس که در سال ۲۰۰۶ آکادمی علوم و هنرهای سینمایی مراسم تجلیلی را برایش تدارک دید؛ در سال ۲۰۰۸ نشان ملی هنر را از جورج دابلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا دریافت کرد و دو سال بعد نیز نشان لژیون دونور فرانسه به وی اعطا شد.

دو هاویلند نه تنها یکی از بزرگترین بازیگران عصر طلایی هالیوود بود، بلکه در سال ۱۹۴۴ میلادی با شکایت از استودیو فیلمسازی برادران وارنر عرصه فیلمسازی در هالیوود را متحول کرد. پیروزی وی در این پرونده منجر به ایجاد قانون دی هاویلند شد که طول مدت قرارداد را برای بازیگران به حداکثر هفت سال کاهش می‌داد.

این بازیگر علاوه بر سینما در تلویزیون نیز فعال بود. وی در برنامه هایی چون ساعتی با دنی تامس و قایق عشق در نقش بازیگر مهمان ظاهر شد و در برخی سریال‌های محبوب دوران خود از جمله ریشه‌ها: نسل‌های آینده (۱۹۷۹) نیز بازی کرد. وی همچنین به خاطر بازی در فیلم تلویزیونی آناستازیا: معمای آنا موفق به کسب جایزه گلدن گلوب برای بهترین نقش مکمل زن شد.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 43842

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =