آخرین اخبار

خگستر؛ ادامه رشد تکنیکالی بعد از گزارش عالی

نماد خگستر یکی از سودسازترین نمادهای بورسی در شرایط فعلی است.

بازار؛ گروه بورس: خگستر با هدف سرمایه گذاری در شرکت های تولیدکننده قطعات خودرو با هدف فروش و صادرات انواع محصولات خودرو. البته توجه اصلی این شرکت سرمایه گذاری در طرح های گروه صنعتی ایران خودرو می باشد.

سهامداران شرکت

ایران خودرو، بانک پارسیان 

۲)پرتفوی سرمایه گذاری خگستر:

حدود ۶۵ درصد از پرتفوی سرمایه گذاری شرکت؛ بورسی است. بانک پارسیان، صنعتی نیرومحرکه و مهرکام پارس مهم ترین سهام بورسی و سرمایه گذاری سمند، ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو و صنایع ریخته گری ایران خودرو مهم ترین شرکت های غیربورسی خگستر می باشند.

۳)حساب های دریافتنی تجاری:

همانطور که از حوزه فعالیت شرکت نیز برداشت می شود عمده حساب های دریافتنی شرکت شامل حساب های دریافتنی تجاری بوده که آن نیز شامل سود سهام مصوب شرکت های زیرمجموعه می باشد.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

تمام رویدادها و معاملاتی که در طی ۱۲ ماه به صورت گزارش عملکرد یکماهه توسط شرکت در سایت کدال گزارش می گردد تجمیع شده و به صورت یکجا تحت این سرفصل در صورت مالی های حسابرسی شده ارایه می گردد که می توان اطلاعات کلی را از آن برداشت کرد و مبنای تحلیل برای ما همان گزارش های یکماهه خواهد بود.

پرداختنی های تجاری و غیرتجاری

این حساب عمدتا شامل سود سهام مصوبی است که خگستر بایستی به شرکت ایران خودرو پرداخت کند و تا حال حاضر پرداخت نکرده است.

درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری

عمده درآمد سود حاصل از سرمایه گذاری خگستر از شرکت های خدمات بیمه ایران خودرو، سرمایه گذاری سمند و شرکت گسترش سیسنم های نوین آرا می باشد. لازم به ذکر است که سودآوری شرکت عمدتا از محل سود خاصل از فروش سهام بوده است(در طی سال های ۹۵ و ۹۶).

سایر اقلام عملیاتی 

عمدتا مربوط به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها و برگشت آن می باشد. لازم به ذکر است که هر موقع قیمت سهام خریداری شده در تاریخ تهیه صورت مالی کمتر از بهای تمام شده برای شرکت گردد در این صورت شرکت اقدام به ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها می کند و زمانی که این مبلغ برگشت خورد برگشت ذخیره کاهش ارزش را گزارش خواهد کرد که اولین قلم کاهنده سود و دومی افزایش دهنده سود خالص می باشد(توجه کنید که این اقدام به دلیل استانداردها و مفروضات حسابداری می باشد که شرکت را ملزم به ارایه این حساب ها می کند).

سایر اقلام عملیاتی – استثنایی

در صورتی که شرکت سهامی را که مالکیت بیش از ۸ یا ۱۰ درصد آن را دارد به فروش برساند در این حساب گزارش خواهد کرد. توجه کنید که در حالت فوق معمولا در قیمتی بالاتر از ارزش بازار آن قیمت گذاری و به فروش خواهد رسید و در این حالت سود حاصل از فروش در این حساب گزارش خواهد شد.

عوامل اثرگذار بر رشد قیمت سهام خگستر

از آنجایی که رشد قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری منوط به وجود فرصت های بالقوه افزایش سود هر سهم شرکت های زیرمجموعه آن می باشد به همین دلیل بایستی پتانسیل های رشد شرکت های زیرمجموعه خگستر را بررسی کرد که در ادامه به طور خلاصه توضیحاتی را ارایه می کنیم:

خدمات بیمه ای ایران خودرو

این شرکت در امر ارایه خدمات بیمه ای به محصولات خودرویی به ویژه محصولات ایران خودرو مبادرت می ورزد و ازین دریچه همواره سودآوری مناسبی را محقق کرده است.

بانک پارسیان

همانطور که می دانید بانک پارسیان همچون سایر بانکی ها بر اساس تغییرات روی داده در نظام بانکی با تغییرات گسترده ای همراه شده و به همین دلیل طی چند سال اخیر عملکرد گذشته را ندارد، اما با گذشت چند سال با قدرت بیشتری سودآوری خواهد داشت و زمینه را برای تقسیم DPS های بزرگتر  فراهم می نماید.

شرکت سیستم های نوین آرا

این شرکت به سرمایه گذاری در سهام بورسی و غیربورسی فعالیت دارد اما عمده سود محقق شده ناشی از فروش سهام در طی سال می باشد(مطابق یادداشت های توضیحی سال های ۹۵ و ۹۶).

همانطور که گفته شد هر گاه پتانسیل های رشد قیمت در سهام شرکت های زیرمجموعه و به ویژه شرکت های فوق منجر به رشد قیمت سهام خگستر خواهد شد. هرچند هرگاه پتانسیل رشد بانک پارسیان، نیرو محرکه، مهرکام پارس، سرمایه گذاری سمند، ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو و صنایع ریخته گری ایران خودرو تقویت شود با رشد شدید قیمت در سهام گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو مواجه خواهیم شد.

تحلیل تکنیکال

خگستر از لحاظ تکنیکال بسیار رشد کرده و این نماد از ۲۶۱ درصد موج اول فیبوناجی عبور کرده  و با توجه به گزارش اخیر این نماد انتظار می رود اقبال همچنان به آن باقی بماند، این نماد در آخرین گزارش خود سرمایه خود را عدد ۳۹ هزار و ۶۰۵ میلیارد و ۱۳۷ میلیون ریال، اعلام کرد.

خگستر توانسته مبلغ ۲ هزار و ۱۵۱ میلیارد و ۶۸ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۵۴ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۲ هزار و ۶۰۰ درصدی برخوردار است. این شرکت بورسی، سود انباشته پایان سال را با افزایش ۴۵ درصدی نسبت به دوره مشابه گذشته، ۸ هزار و ۴۵۴ میلیارد و ۲۹ میلیون ریال اعلام کرده است.

با توجه به افزایش سودسازی این نماد انتظار می رود به ۴۲۳ درصد رشد از موج اول خود برسد که باید انتظار داشت در آن نقطه اصلاح نسبتا بزرگی در خگستر رخ دهد، البته افزایش سرمایه می تواند این نماد را تعدیل کرده و همچنان پول هوشمند را در آن حفظ کند.

استوک استیک به عدد ۱۰۰ برخورد کرده و هر لحظه اصلاح این نماد شاید اتفاق بیفتد، حجم معاملات دراین نماد همچنان بالاست و انتظار می رود این نماد بتواند از سد مقاومت ۲۶۱ درصد عبور کرده و به ۴۲۳ درصد فیبوناچی یعنی عدد ۱۳۶۰ برسد.

تحلیل بنیادی: احمد لحیم گرزاده- خانه سرمایه 

تحلیل تکنیکال: وحید بلالی- بورس بازار 

کد خبر 42953

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =