آخرین اخبار

۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱
چرا ازدواج نکردی؟

«ازدواج» سنت بسیار مقدسی است که دین مبین اسلام بسیار بر آن تاکید کرده و حتی بزرگان دینی نیز سفارش و توصیه‌های بسیاری در این رابطه بیان کرده‌اند، اما این موضوع بسیار مهم و حیاتی طی سال‌های اخیر با چالش‌هایی مواجه شده و مشکلات و موانعی بر سر راه جوانان برای ازدواج ایجاد شده است.

خبرگزاری مهر: «ازدواج» سنت بسیار مقدسی است که دین مبین اسلام بسیار بر آن تاکید کرده و حتی بزرگان دینی نیز سفارش و توصیه‌های بسیاری در این رابطه بیان کرده‌اند، اما این موضوع بسیار مهم و حیاتی طی سال‌های اخیر با چالش‌هایی مواجه شده و مشکلات و موانعی بر سر راه جوانان برای ازدواج ایجاد شده است. در حال حاضر ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج داریم که متأسفانه نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر از آنان در آستانه تجرد قطعی هستند.

در این گزارش با جوانان در مورد ملاک‌ها و مشکلاتشان در راه ازدواج صحبت کرده ایم.

هر یک از افراد مطابق ویژگی‌های رفتاری و سلیقه اش ملاک‌های مختلفی را برای انتخاب همسر در نظر دارد. برخی از افراد برای انتخاب همسر تنها به ملاک‌های مادی توجه می‌کنند و بعضی معنویات را هم در انتخاب همسر پر اهمیت می‌دانند.

بنابر نظر کارشناسان در نگاه بسیاری از خانواده‌ها، گرایش جوانان به زندگی مجردی ناشی از ترس جوانان خود از مشکلات اقتصادی بیان می‏‏‌شود اما این موضوع یکی از کمرنگ‏‏‌ترین علل دوری افراد از امر ازدواج است و در واقع تغییر سبک زندگی و جانشینی باورهای اشتباه در میان این افراد، عامل اصلی افزایش سن ازدواج در بین جوانان است.

مهرنوش ۳۰ ساله-کارشناسی ارشد، کارپرداز شرکت عمرانی: ملاک او در درجه اول اخلاق خوب، اصالت خانوادگی، شرایط اقتصادی و شغل مناسب، داشتن حداقل‌های ظاهری است. با توجه به شرایط اقتصادی نمی‌توان انتظار داشت که یک جوان مسکن، خودرو و درآمد بالایی داشته باشد اما همت و روحیه تلاشگری برای بدست آوردن این موارد را داشته باشد، کفایت می‌کند. کاهش سطح تعهدات اخلاقی در جامعه و افزایش برخی مفاسد اخلاقی، باعث شده که دختران نتوانند مثل گذشته به خواستگارها اعتماد کنند و مجبورند حداقل با مهریه حمایت نسبی برای خود ایجاد کنند.

چرا ازدواج نکردی؟

حسین۳۰ ساله-لیسانس مدیریت، عکاس صنعتی: هم سطح بودن خانواده از لحاظ مالی و اخلاقی مهمترین ملاک برای ازدواج من هست. گرانی قیمت ملک چه برای خرید وچه برای اجاره و همچنین خرج مراسم حاشیه ای ازدواج

چرا ازدواج نکردی؟

مونا ۳۱ ساله - لیسانس صنایع غذایی، مربی مهد کودک است: از نظر او شخصیت و احترام طرف مقابل خیلی مهم است. انسان خوبی باشد و خوبی کردن رو دوست داشته باشد. آینده گر باشد. خانواده‌ها هم سطح هم باشند. مواردی که باعث شده تا الان ازدواج نکند اهمیت استقلال فردی برای اوست و مورد مهم دیگردر جامعه فعلی به شناخت درستی از انسان‌ها نرسیدن است که ترسی را برای انتخاب و اعتماد وتکیه کردن به افراد در هر شخصی ایجاد می‌کند. مسائل مالی نیز بی تاثیر نیست ولی در درجات اهمیت بعدی قرارمی گیرد.

چرا ازدواج نکردی؟

خسرو۴۸ ساله-لیسانس گردشگری،عکاس مستند و تولیدکننده لباس کودک: هماهنگی با روحیات خاص هنری و هم سطح بودن خانواده چه از لحاظ مالی و چه اخلاقی. بزرگترین مانع در سال های اخیر قطعا گرانی و ترس از عدم‌توانایی مدیریت اقتصاد خانواده است

چرا ازدواج نکردی؟

بهارک ۳۳ ساله- کارشناسی ارشد پژوهش هنر، عکاس خبری: ملاک برای انتخاب همسر خصوصیات شخصیتی فرد، خصوصیات فرهنگی، تعهد و مسئولیت پذیری. دلایل ازدواج نکردن اعتماد نداشتن، شرایط اقتصادی نامناسب جامعه

چرا ازدواج نکردی؟

رضا ۴۷ ساله-کارشناس حرفه‌ای تدوین فیلم: او شغلی ندارد. همسر متین، شکیبا، دارای فن بیان خوب و درک متقابل و با حس مسئولیت عالی، آگاه و مشرف به مسائل روز ملاک‌های او برای ازدواج است. سخت گیری والدین طرف مقابل. گرانی مسکن و حقوق پایین. عدم داشتن شغل مناسب مطابق مدرک و متاسفانه شرط اول برای استخدام در هر اداره ارائه مدرک عالی و سابقه‌ی کار بالای پنج سال است و وقتی بعد از چند سال به دنبال گرفتن آنها می‌روی و آنها را کسب می‌کنی این بار شرایط سنی پا به میدان گذاشته و می‌گویند دیگر سن شما برای استخدام گذشته است.

چرا ازدواج نکردی؟

شیوا ۳۶ ساله- لیسانس زبان دارد و فوق لیسانس روانشناسی گرایش مشاوره: در حال حاضر شاغل نمی‌باشد ولی به دنبال کار مناسب می گردد. از نظراو معیارهایی مانند مادی گرا نبودن و نگاه ساده به زندگی داشتن مهم است. تحصیلات هم حداقل لیسانس باشد. خانواده‌ها از نظر اعتقادات و باورها تقریباً در یک سطح باشند. از دلایلی که باعث شده ازدواج نکند سخت اعتماد کردن به آدم ها با توجه به پابرجا نبودن انسان‌ها به حرف‌ها و اعتقاداتشون و از دلایل دیگه هم می‌توان به شرایط مادی حاکم بر جامعه اشاره کرد.

چرا ازدواج نکردی؟

محمد ۳۷ ساله- کارشناس ارشد گرافیک، شاغل در حوزه هنری: اخلاق، خانواده، زیبایی و تحصیلات ملاک‌های او برای ازدواج است . اما چیزی که او را از ازدواج باز می‌دارد گرانی، تورم بالا، ترس از آینده و ازدیاد طلاق در جامعه است.

چرا ازدواج نکردی؟

فاطمه ۳۲ ساله- دیپلم، طراحی کار می‌کند: در معیارهای او برای ازدواج هم سطح بودن برای من خیلی مهم است. از هر نظر چه اقتصادی و چه دینی و چه فرهنگی بهم نزدیک باشیم. از نظر اقتصادی هم دستش به دهنش برسد و اینکه تا این سن که رسیده یه کارهایی کرده باشد هر چند ناچیز هم باشه حداقل در یه حد معقولی باشد. علت ازدواج نکردن را پیدا نکردن فرد مناسب برای ازدواج عنوان کرد.

چرا ازدواج نکردی؟

صابر ۳۶ ساله-مهندس کامپیوتر، سایکل توریست ومتخصص دوربین های امنیتی: ملاک من برای ازدواج با توجه به سلایق ورزشی که دارم این است که همراه من در سفر باشد و اهل طبیعت گردی باشد.مشکلات اقتصادی و پیدا نکردن شخصیت مورد نظر با توجه به پیچیدگی ملاک من

چرا ازدواج نکردی؟

خانم بینش۳۰ ساله- لیسانس، خبرنگار: وی دلیل تجرد خود را نیافتن عشق حقیقی می‌داند، اگرچه تابحال خواستگارهایی با شرایط مطلوب اقتصادی داشته است اما هیچ-یک از آنها از نظر حسی برایش مطلوب نبوده، جوانان امروز نمی‌توانند با همان شیوه پدر و مادران خود و یک جلسه خواستگاری همدیگر را انتخاب کنند تا عشق را در زندگی به وجود آورند. اگرچه در گذشته مسائل مالی را ملاک انتخاب خود قرار نداده بود اما با شرایط اقتصادی امروزه نمی‌تواند از این مورد مثل گذشته صرف نظر کند.

چرا ازدواج نکردی؟

مهدی ۳۵ ساله- شغل آزاد (خرید و فروش انگشتر):خانه دار باشد و به فکر تجملات نباشد. تحصیلاتش هم همسطح همسرش باشد. فرهنگ و سطح خانواده‌ها نزدیک بهم باشد. و از نظر ایشون مشکلاتی که باعث شده تا الان ازدواج نکند. نداشتن شغل ثابت و مشکلات مالی و گرونی ها و تا یه سنی که ازدواح انجام نشه هر چه سن بالاتر می‌رود انتخاب و تصمیم گیری سخت‌تر می‌شود.

چرا ازدواج نکردی؟

کد خبر 42889

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =