نخستین پلاسما درمانی در بیمارستان ضیایی اردکان انجام شد

یزد - ایرنا - متخصص عفونی و مسوول فنی بخش عفونی بیمارستان ضیایی اردکان گفت: برای نخستین بار در این مرکز بهداشتی و درمانی ،روش پلاسما درمانی برای درمان افراد مبتلا به کرونا با موفقیت انجام شد .

دکتر فرنگیس پایدار روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:  این روش بر روی بیمار کووید ۱۹ بستری در بخش ویژه انجام شد که با نتایج مثبت و تسریع روند بهبود بیماری همراه بود .

وی اضافه کرد: در این روش بهبود یافتگان از کرونا با اهدای خون و جداسازی پلاسمای آن می توانند به درمان مبتلایان به کووید ۱۹ کمک  کنند.

پایدار از بهبود یافتگان خواست با مراجعه به پایگاه انتقال خون اردکان نسبت به اخذ راهنمایی های لازم و کمک به بهبود مبتلایان بستری اقدام کنند .

‌مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد .

همچنین مدیرکل انتقال خون استان یزد ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۹ گفته بود: با مراجعه هشت نفر از بهبود یافتگان بیماری کرونا ،طرح جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای خون این افراد به صورت رسمی در استان آغاز شده است.

نقی تقوایی افزود: طرح جمع آوری و ذخیره پلاسمای خون این تعداد داوطلب با هدف تامین نیازهای درمانی پیش بینی شده مراکز بهداشتی و درمانی استان صورت می‌گیرد.

 وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به ارائه خدماتی که سازمان انتقال خون در استان ها ارائه می کند و با توسعه این عمل خیرخواهانه بتوان برای درمان بیماران کرونایی گام های موثرتری برداشت.

وی تصریح کرد: بهبود یافتگان  به کرونا که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده باشد می توانند پلاسما خون خود را اهدا کنند و در صورت داشتن شرایط عمومی به پایگاه های انتقل خون استان مراجعه کنند.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری تهران قبلا با اشاره به اینکه با اهدای پلاسما خون احتمال بهبود مبتلایان بیشتر می‌شود، تاکید کرد: باید سطح آنتی بادی در بدن بهبود یافتگان به حد قابل قبولی برسد تا بتوان از پلاسمای جداسازی شده آنان برای درمان مبتلایان استفاده کرد.

 شمسی نصیری اظهارداشت: اهدای پلاسمای خون از افرادی دریافت می شود که از زمان بهبودی آنها به کرونا حداقل  ۲۵ تا ۳۰ روز گذشته باشد.

پلاسما درمانی یکی از روش‌های مداوای بیماران مبتلا به کروناست که با کمک سازمان انتقال خون ایران در استان های کشور در حال انجام است.

نخستین مورد بیماری کرونا در دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین گزارش شد و اولین مورد آن در ایران ۲۹ بهمن در قم اطلاع رسانی شد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وضعیت قرمز یا هشدار در ۲۵ استان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری دیروز( چهارشنبه ) بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۵ تیر ۱۳۹۹  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۳۸۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد  هزار و ۷۷۵ نفر در بیمارستان ها  بستری شدند. 

وی گفت: تاکنون ۲۲۷ هزار و ۵۶۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند ،همچنین سه هزار و ۴۱۱ نفر تحت مراقبت قرار دارند و ۲ میلیون و ۴۸ هزار آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همانند روز گذشته استان های آذربایجان های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند. شرایط در استان های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار است . 

وی افزود: تاکنون پنج هزار نفر از پزشکان و پرستاران به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند و ۱۴۰ نفر از آنان در راه نجات بیماران شهید شده اند، بهترین راه قدردانی از زحمات پزشکان و پرستاران این است که پروتکل های بهداشتی را شامل فاصله گذاری فیزیکی ۱.۵ تا دو متر، شست و شوی مداوم دست ها و استفاده از ماسک با جدیت رعایت کنیم.

کد خبر 41781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =