اجرای دومین اعدام فدرال در یک هفته با چراغ سبز ترامپ

یک روز پس از توییت مداخله‌جویانه دانلد ترامپ در اعتراض به صدور حکم اعدام سه متهم جوان در ایران، دیوان عالی آمریکا راه را برای اجرا شدن دومین اعدام فدرال با تزریق سم در یک هفته هموار کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، ۹ عضو دیوان عالی آمریکا صبح پنجشنبه گرد هم آمدند و پنج نفر آنها با اجرای حکم اعدام وسلی ایرا پرکی موافقت کردند. چهار عضو لیبرال دیوان عالی به دلیل کافی نبودن شواهد و مدارک با اعدام پرکی موافق نبودند و با صدور یک بیانیه دلایل مخالفت خود را اعلام و منتشر کردند.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا موافق اجرای حکم اعدام است و پیش‌تر هم خواستار پایان تعلیق اعدام‌های ایالتی پس از ۱۷ سال شده بود. ترامپ یک روز پس از اجرای نخستین حکم اعدام ایالتی از سال ۲۰۰۳ به بعد سراغ توییتر رفت تا مخالفت خود را با اجرای حکم اعدام در ایران اعلام کند. با این حال بسیاری از مردم ایران -حتی آنها که خواستار تعلیق حکم اعدام سه جوان هستند- توییت رئیس جمهوری آمریکا را در اوج تحریم‌های آمریکا علیه ایران برنتابیدند و آن را محکوم کردند.

 محکوم ۶۸ ساله آمریکایی قرار بود ساعت ۷:۳۰ عصر با تزریق سم در زندان ایالتی ایندیانا در شهر تره‌هوت اعدام شود که به احتمال فراوان به امروز موکول شده است. نخستین اعدام ایالتی آمریکا پس از حدود ۱۷ سال تعلیق روز سه‌شنبه روی دنیل لوییس لی اجرا شد و تلاش‌های او و وکلایش برای توقف حکم با رای دیوان عالی به نتیجه نرسید. حالا نوبت پرکی است که روی صندلی اعدام بنشیند و با تزریق سم کشته شود.

او سال ۱۹۹۸ یک دختر ۱۶ ساله به نام جنیفر لانگ را در کانزاس ربوده، به او تجاوز و بدنش را تکه‌تکه کرده و سپس آتش زده بود. دیگر اتهام پرکی کشتن یک زن ۸۰ ساله فلج با ضربه‌های چکش است. وکلای محکوم ۶۸ ساله گفته بودند او به زوال عقل دچار شده و حالش برای اعدام شدن با تزریق سم مناسب نیست. آنها معتقد بودند پس از تعلیق اجرای حکم در روز چهارشنبه دادگاه باید بار دیگر برای تعیین روز اعدام حکم بدهد.

اما مقام‌های فدرال گفته‌اند پس از صدور رای دیوان عالی آمریکا می‌توان روز پنجشنبه هم حکم اعدام پرکی را در تره‌هوت اجرا کرد. تعدادی از شهروندان آمریکایی صبح و ظهر چهارشنبه پیش از اجرای حکم اعدام پرکی بیرون زندان تره‌هوت در ایالت ایندیانا گرد آمدند تا مخالفت خود را با حکم اعدام به گوش مسئولان دولتی و اعضای دیوان عالی برسانند. هر چند اعتراض آنها به نتیجه نرسید و پس از اجرای حکم پرکی، دو محکوم دیگر هم اعدام می‌شوند.

کد خبر 41772

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =